توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387799
آمریکا جنگنده‌ بوئینگ‌به‌کویت‌می‌فروشد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
۴ منبع آگاه آمریکایی و عرب از تصمیم واشنگتن برای فروش ۷ میلیارد دلار جنگنده بوئینگ به قطر و کویت خبر داده‌اند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، ۴ منبع آگاه تاکید کردند که آمریکا قصد دارد پس از سالها تاخیر و وقفه سرانجام ۷ میلیارد دلار جنگنده بوئینگ را به کویت و قطر بفروشد.

این منابع آگاه تصریح کردند که دولت اوباما از اوایل هفته آینده نمایندگان آمریکایی را نسبت به این تصمیم خود مطلع خواهد کرد.

فروش این جنگنده ها به کویت و قطر پیش از این به خاطر نگرانی رژیم صهیونیستی متوقف شده بود. اسرائیل نگران آن بوده است که این هواپیماهای جنگنده علیه این رژیم استفاده شود.

شرکت بوئینگ نیز اعلام کرده است که از پیشرفت حاصل شده در این قرارداد استقبال می کند و امیدوار است که به زودی شاهد اجرایی شدن این ۲ قرارداد بزرگ نظامی باشد.

وزارت خارجه آمریکا نیز حاضر به موضع گیری در این خصوص نشده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز تاکید کرد: سیاست ایالات متحده این است که درباره قراردادهای نظامی که هنوز به طور رسمی به کنگره اعلام نشده، اظهارنظر نکند ولی آمریکا همچنان نسبت به برقراری امنیت و ثبات کشورهای خلیج فارس، متعهد است.

وی در ادامه تصریح کرد: در طول دهه ها، ما این تعهد را از طریق تلاش های مربوط به گسترش روابط دیپلماتیک و توسعه ظرفیت دفاعی و نظامی منطقه، نشان داده ایم.

تصویب احتمالی فروش جنگنده های بوئینگ به کشورهای عربی در شرایطی است که کاخ سفید قصد دارد روابط خود با کشورهای منطقه را ارتقا دهد، کشورهایی که خواستار افزایش قابلیت های دفاعی و نظامی هستند.

یک مقام وزارت دفاع قطر نیز تاکید کرد: اظهارنظر در این باره هنوز زود است. ما انتظار تصمیم گیری درباره این قرارداد را طی هفته آینده داریم.
پنتاگون و وزارت دفاع آمریکا قصد دارند ۳۶ فروند جنگنده اف ۱۵ به قطر بفروشند که ارزش این قرارداد ۴ میلیارد دلار اعلام شده است. آمریکا همچنین قصد دارد جنگنده های اف ۱۸ را به ارزش ۳ میلیارد دلار به کویت بفروشد.

منابع آگاه اعلام کردند که مقامهای رسمی پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا با این قراردادهای نظامی موافقت کرده اند ولی منتظر تصویب نهایی کاخ سفید هستند.
 
کلمات کلیدی : جنگنده، کویت، امریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.