توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449097
سمفونی «جهان‌پهلوان تختی» رونمایی شد
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۱
مراسم رونمایی از آلبوم پوئم سمفونی جهان‌پهلوان غلامرضا تختی با حضور جمعی از بزرگان کشتی و هنر کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، آئین رونمایی از آلبوم پوئم سمفونی «جهان پهلوان غلامرضا تختی» در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران با حضور اهالی هنر و ورزش برگزار شد.

رهبری ارکستر این سمفونی بر عهده علی رهبری رهبر ارکستر برجسته ایرانی، آهنگسازی بر عهده پوریا خادم و خوانندگی آن نیز بر عهده محمد معتمدی با شعر مهرداد مولوی - شاعر جوانِ ۱۸ ساله کشور - است.

همچنین این اثر توسط ارکستر فیلارمونیک پراگ که یکی از ۲۰ ارکستر برتر دنیاست در استودیو اسمچکی تولید شده است. تعدادی از نوازندگان خارجی نیز در تولید این اثر مشارکت داشته‌اند.

حیدری: راز ماندگاری تختی، آزادگی و مردم‌داری بود

در ابتدای مراسم علیرضا حیدری از قهرمانان سابق کشتی ایران و جهان طی سخنانی با تمجید از روحیه پهلوانی و مردم‌داری جهان پهلوان تختی گفت: هرچقدر بخواهیم نسبت به نام جهان پهلوان تختی بی‌تفاوت باشیم، نمی‌توانیم و باید نسبت به او با نگاه تکریم و احترام سخن بگوییم. خوشحالم که تختی از خانواده کشتی است و افتخار می‌کنم بزرگ‌مردانی مانند تختی، پهلوان زندی و جوادی از خانواده کشتی هستند.

وی افزود: در هر کوی و برزن یک باشگاه یا خیابان و غیره به نام تختی مزین شده و فکر می‌کنم جامعه ما ارزش تختی را می‌داند. راز ماندگاری تختی آزادگی و مردم‌داری او بود و امیدوارم بتوانیم با بهره‌گیری از خصلت‌های او بهترین راه را در زندگی انتخاب کنیم.

ابراز خرسندی علی رهبری از تولید اثری با نام تختی

در ادامه این مراسم، علی رهبری، رهبر ارکستر ایرانی در کلیپی که برای حضار پخش شد با اشاره به اینکه اولین‌بار است که با یک خواننده کار می‌کند، گفت: از اینکه توانستیم کاری را برای شخص بزرگ و مردم‌داری همچون تختی ارائه کنیم، بسیار خوشحالم و فکر می‌کنم یک کار بزرگ در حد نام تختی تولید شد.

داریوش ارجمند: تختی به عشق مردم کشتی می‌گرفت

به گزارش ایسنا، داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، دیگر سخنران این مراسم بود. وی با تاکید بر اینکه کار صورت گرفته کمترین کار در حد جهان پهلوان تختی است، گفت: تختی مانند یک تکه از کاشی مساجد قدیم اصفهان یا یک تکه از تخت جمشید است که با فرهنگ این مرز و بوم آمیخته شده است. تختی برای مردم و به عشق مردم کشتی گرفت و قهرمان شد. او برای این کشتی نگرفت که تالار افتخاراتش را پر زرق و برق کند یا برای تشویق مردم به روی تشک نمی‌رفت، بلکه او کشتی می‌گرفت چون عاشق مردم بود و قلبش را با این کار زیر پای مردم گذاشت. به همین دلیل نیز موفق شد، چراکه تختی فهمید برای چه کشتی می‌گیرد.

وی با تمجید از ویژگی‌های پهلوانی غلامرضا تختی گفت: حتی بسیاری از جوانان و نوجوانانی که او را ندیده‌اند و خیلی نسبت به او آشنایی ندارند ارادت ویژه‌ای به تختی دارند و قلبشان در تسخیر اوست. تختی در اوج تنگدستی و زمانی که در کارخانه سیمان ری کار می‌کرد حاضر نشد برای صد هزار تومان پول که آن زمان پول هنگفتی بود عکسش بر پشت تبلیغات کالاهای تجاری بیافتد اما امروزه بسیاری از ورزشکاران ما حاضر می‌شوند برای رسیدن به پول در هر تبلیغی حاضر شوند. به نظر من تختی فرم‌زده نبوده بلکه او مرد محتوا بود. متاسفانه فرم‌زدگی امروزه ما را از پای درآورده و وقتی جوان‌های این دوره را با جوان‌های گذشته مقایسه می‌کنیم به این وضعیت پی می‌بریم.

ارجمند با بیان اینکه تختی متعلق به زمین نبود، گفت: خیلی مهم است که انسان از دروازه تاریخ عبور کند و مانند شعله آتش به بالا برود و قلب‌ها را به تسخیر درآورد که تختی به خوبی از عهده این کار برآمد.

معتمدی: خواندن برای تختی، نقطه پررنگ زندگی کاری من است

در ادامه محمد معتمدی خواننده این اثر با بیان اینکه باعث افتخارش است در کنار استاد علی رهبری و آهنگسازی پوریا خادم چنین اثر فاخری را اجرا کرده است، گفت: بودن در این کار مطمئناً نقطه پر رنگ زندگی کاری من است و امیدوارم این لیاقت را داشته باشم که اثری در حد نام تختی ارائه کرده باشم.

درخواست رضایی برای تشویق زندی و رسول خادم

به گزارش ایسنا، علیرضا رضایی قهرمان و پیشکسوت کشتی ایران دیگر سخنران این مراسم بود. وی نیز در ابتدای صحبت‌های خود از حضار خواست بایستند و ابتدا عباس زندی پیشکسوت کشتی ایران و مربی و هم‌دوره‌ای جهان پهلوان تختی را تشویق کنند.

رضایی سپس طی سخنانی با بیان اینکه خوشبختانه هنرمندان این سرزمین در آثار خود به کرات در وصف خصایص و ویژگی‌های پهلوانی غلامرضا تختی آثار زیادی تولید کرده‌اند، گفت: یکی از بخش‌های هنری که کمتر به زندگی غلامرضا تختی پرداخته، بخش موسیقی ما بود که به لطف دوستان هنرمند و پشتکار پوریا خادم به عنوان جوانی شایسته این کار بزرگ انجام شد و به بهترین شکل ارائه شد.

رضایی در پایان با بیان اینکه پشت پوریا خادم شخص بزرگی به نام پهلوان رسول خادم است که توانسته این فرزند برومند و شایسته را تربیت کند از حضار بار دیگر درخواست کرد بایستند و رسول خادم - که در بیرون از سالن حضور داشت - را مورد تشویق قرار دهند.

پوریا خادم: برای ساخت این اثر هرچه در توان داشتم به کار گرفتم

به گزارش ایسنا، پوریا خادم آهنگساز پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی نیز طی صحبت‌هایی با بیان اینکه از این‌که توانسته در ساختن اثری ماندگار برای جهان پهلوان تختی سهیم باشد، بسیار خوشحال است و به خود می‌بالد، اظهار کرد: هرآنچه در توان داشتم به کار گرفتم تا کاری در شأن تختی انجام دهم تا به این صورت دِین خود را نسبت به او ادا کنم. وظیفه خودم دانستم در رشته آهنگسازی که حرفه من است و توانایی آن را دارم، کاری برای این پهلوان ایرانی قرار دهم و بر همین اساس نیز پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی را نوشتم.

در ادامه این مراسم، محمد معتمدی بر روی سن حاضر شد و با نوازندگی پیانو توسط پوریا خادم، به اجرای برنامه پرداخت.

در پایان مراسم رونمایی از پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی نیز پهلوان عباس زندی، داریوش ارجمند، علیرضا رضایی، رحیم علی‌آبادی، ابراهیم جوادی، پوران درخشنده، محمد پنجعلی، مرادخانی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و عوامل سازنده این اثر بر روی سن حاضر شدند و از آلبوم پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی رونمایی شد. سپس حاضران بر روی سن بر پوستر این اثر امضایی را به یادگار ثبت کردند.
کلمات کلیدی : سمفونی جهان‌پهلوان تختی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.