توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500594
بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۷
دادستانی کل استانبول دستور بازداشت 35 روزنامه نگار را به اتهام ارتباط با گروه فتو صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، دادستانی کل استانبول در حکمی دستور بازداشت 35 روزنامه نگار به اتهام ارتباط با گروه تروریستی فتو(جماعت وابسته به فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای نافرجام 25 تیر1395) را صادر کرد.برپایه این گزارش این افراد به اتهام استفاده از نرم افزار بایلوک( نوعی برنامه پیام رسان رمز نگاری شده) برای ارتباط مخفیانه با هم در حمایت از فتح الله گولن محاکمه خواهند شد. نیروهای امنیتی ترکیه از صبح امروز در استانبول عملیات دستگیری این افراد را آغاز کرده اند  و بنا برخبرهای دریافتی بوراک اکیجی یکی از دیبران خبر روزنامه بیرگون بازداشت شده است. بوراک اکیجی طی یک پیام توئیتری اعلام کرد نیروهای پلیس با حمله به منزل شخصی ام لپ تاپ و تلفن همراهم را مصادره و من را بازداشت کردند.

در دوران پسا کودتا 111 هزار و 240 کارمند دولت از جمله هزاران افسر ارتش و پلیس از کار اخراج و 32 هزار و 180 تن دیگر از کارمندان دولت به حال تعلیق در آمده اند.زندانی شدن 150 هزار نفر از جمله 160 روزنامه‌نگار و 12 نماینده مجلس، تعطیلی 139 رسانه  از اتفاقات پساکودتای ترکیه طی یکسال گذشته است.طی این مدت 966 شرکت مرتبط با گروه فتح الله گولن موسوم به گروه تروریستی فتو بهمراه 4 هزار و 888 دارائی آنان مصادره شده است.

این درحالیست که با وجود واکنش های داخلی و خارجی به دستگیری های ادامه دار در ترکیه ؛ اعتراض بیش از 70 هزار تن از متهمان کودتای نافرجام سال گذشته که از کار برکنار شده اند و یا بخشی از حقوق اجتماعی خود را از دست داده اند  از سوی دادگاه قانون اساسی این کشور رد شده است.

 
 
کلمات کلیدی : ترکیه ، کودتا ، گولن ، استانبول
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.