توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400199
دمنوش و گیاهان طب سنتی مفید برای مداحان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴
سرپرست مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی- دمنوش و گیاهان طب سنتی مفید برای مداحان را تشریح کرد.

به گزارش تسنیم، مجید محمدیان درباره راه‌های درمان مشکلات تارهای صوتی مداحان با استفاده از داروهای طبی و گیاهی گفت: داروهای طبی مانند آمپول دگزامتازون، کورتیکواستروئید، کورتون‌ها قطعا در برطرف کردن گرفتگی تارهای صوتی تاثیرگذار است و وقتی مداح دچار گرفتگی صدا شود تنها راه معالجه فوری برای ورود به مجلس بعدی آمپول عضلانی دگزامتازون است اما بهتر است درمان با شیوه های سنتی و پیشگیرانه انجام شود.

وی درباره مواد غذایی که در نرم کردن سینه موثرند،‌ گفت: آویشن و انجیر خشک که در شیر گرم حل شده باشد و عناب که خاصیت ضدآلرژی و خاصیت لعابی دارد از جمله این موارد است.

محمدیان، با اشاره به اینکه لعاب عناب را به چند روش می‌توان به دست آورد، گفت: به این شکل که عناب در آب ریخته شود، هسته آن جداسازی شود سپس لعابی که از آن جدا می‌شود توسط فرد خورده شود و یا اینکه به عنوان بخور مورد استفاده قرار گیرد.

پودر گیاهی «روتارین» در نرم کردن سینه تاثیرگذار است

وی در ادامه افزود: پودر گیاهی که نام فارسی آن «روتارین» است که می‌توان آن را در آب ریخته و پس از ایجاد ورم کردگی و آماس فرد این گیاه را بخورد؛ این گیاه در نرم کردن سینه بسیار موثر است همچنین آبنبات سرد، دمنوش‌ها مانند دمنوش عناب و یا بخور آن تاثیر جدی دارد و اگر مداح قصد مداحی در صبح را دارد و یا به قصد پیشگیری، شب قبل از بخور عناب استفاده کند.

این پزشک عمومی از دوش آب گرم به عنوان یکی دیگر از نرم کننده‌های عضله اشاره کرد و گفت: وقتی عضله‌ای دچار گرفتگی می‌شود، از آب گرم و یا کیسه آب گرم استفاده می کنیم و تا این عضله شل شود.

مصرف مواد غذایی دارای ویتامین C نرم‌کننده تارهای صوتی‌اند

وی درباره نقش ویتامین‌ و میوه‌ها در درمان تارهای صوتی گفت: میوه‌های دارای ویتامین C مانند پرتقال، سیب، لیموترش، سبزیجات تازه و سیب زمینی که دارای ویتامینC هستند به غیر از کیوی جزو درمان و نرم کننده‌های تارهای صوتی هستند.

محمدیان، با اشاره به اینکه غذاهای نرم و آبکی مانند آش و ریشه شیرین بیان، بادام، گوشت آب پز، باقالی پلو بر نرم کردن تارهای صوتی موثر است، به بسیج پزشکی گفت: حل کردن نشاسته در آب سرد سپس اضافه کردن آب گرم به آن که در گذشته استفاده می‌شد، همچنین کتیرا، زرده تخم مرغ و عسل، چهارتخمه، شنبلیله، خرما، مویز، انجیر، دانه صنوبر، آش بدون گوشت با ماش پوست کنده، مغز بادام شیرین، دم کرده تخم ختمی، شیره بادام شیرین، بِه‌دانه که می‌توانند در آب خیسانده سپس مصرف شود.

بِه‌دانه در رفع خشونت صدای مداحان کمک کننده است

وی ادامه داد: همچنین مداحان می‌توانند بِه‌دانه را روی زبانشان بگذارند تا آرام آرام لعاب خود را پس دهد و باعث رفع خشونت شود.

سرپرست مرکز تحقیقات سلامت، بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه گیاه اسفرزه خاصیت بازکنندگی دارد و آب را به خود جذب می کند، عنوان کرد: صمغ عربی، جو، آش جو، رشته‌های سوپی، اسفناج، کدو، باقالا، شنبلیله، هریره با سبوس گندم، روغن بادام، مایعات ولرم و نیم گرم مانند چای کمرنگ، زرده تخم مرغ عسلی بدون نمک، انجیر خشک با عسل، شیر ولرم با عسل، سیر که می‌توان آن را در غذا ریخت از جمله مواد تاثیرگذار بر تارهای صوتی هستند.

این پزشک عمومی خاطرنشان کرد: تخم ساییده کرفس با شیر گوسفند در طب سنتی عنوان شده است؛ دم کرده عناب، سیاه دانه با عسل، شیربرنج و همچنین خوردن پنج عدد عناب با تخم ختمی و ریشه شیرین بیان با نبات از نکاتی است که در طب سنتی برای درمان خشونت تارهای صوتی بیان شده است.
 
کلمات کلیدی : دمنوش، گیاهان طب سنتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.