توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 369023
ارایه پیش‌نویس اجرایی قرارداد بازطراحی اراک به چین
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پیش‌نویسی از همه مباحث مذاکره شده در موضوع بازطراحی راکتور اراک میان ایران و طرف چینی با همراهی ۱+۵، آماده و به چینی‌ها داده شده است که در حال بررسی آن هستند.

به گزارش ایسنا، درباره سفر هفته گذشته هیات ایرانی به فرانسه گفت: سفر هیات سازمان انرژی اتمی به فرانسه چند منظوره بود، ما ضمن شرکت و بازدید در یک نمایشگاه اتمی، با طرف‌های فرانسوی نیز مذاکراتی داشتیم. مذاکرات ما با فرانسوی‌ها در مراحل اولیه و شناخت توانایی‌ها و نیازهایمان است و در آینده ارتباطات ما با یکدیگر افزایش خواهد یافت. در دو سند "نقشه راه" و "همکاری‌های استراتژیک" میان ایران و فرانسه به انرژی هسته‌ای اشاره شده است که البته برای ورود به جزییات این همکاری و تفاهم نیازمند کار کارشناسی و مذاکرات مستمر هستیم.

وی افزود: هم‌چنین بازدیدی از پروژه ملی فرانسه در زمینه گداخت هسته‌ای به نام "سوپرا" در جنوب فرانسه داشتیم که مشابه پروژه بین‌المللی "ایتر" در ابعادی کوچکتر است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به ابعاد دیگر سفر هیات سازمان انرژی اتمی به فرانسه اظهار کرد: بعد از اجرایی شدن برجام و تفاهم‌هایی که به طور دو جانبه میان ایران و فرانسه به وجود آمد دو کشور در زمینه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای اعلام آمادگی کردند. هم‌چنین بر اساس ضمیمه شماره ۳ برجام لیستی از همکاری‌های بین‌المللی میان ایران و ۱+۵ وجود دارد از جمله با کشورهای اروپایی که یکی از این همکاری‌ها در زمینه گداخت هسته‌ای در سطح ملی و بین‌المللی است.

کمالوندی با اشاره به بازدید هیات فنی ایران از پروژه بین‌المللی "ایتر" گفت: از سال ۲۰۰۳ کار عملی پروژه ایتر آغاز شده است و قرار است بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در سال ۲۰۳۰ به طور آزمایشی تولید انرژی از طریق "جوش" هسته‌ای انجام شود. هم‌چنین قرار است از سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ اولین راکتور ۵۰۰ مگاواتی گداخت ساخته شود. ابعاد این پروژه به لحاظ صنعتی، مهندسی و نیز اقتصادی بسیار وسیع است از این رو هفت کشور موسس این پروژه در همکاری بین‌المللی ساخت اولین راکتور گداخت و تولید انرژی به طریق همجوشی هسته‌ای را آغاز کرده‌اند و به تدریج کشورهای دیگر که دارای تجربه در این حوزه هستند به این پروژه پیوستند.

وی خاطرنشان کرد که هیات سازمان انرژی اتمی هفته گذشته بازدید علمی خوب و سطح بالایی از این پروژه داشتند و مدیرکل و رئیس این پروژه مرحله به مرحله هیات ایرانی را همراهی و بخش‌های مختلف آن را معرفی کردند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره حق عضویت در این پروژه اظهار کرد: عضویت کامل در این پروژه روندی طولانی و به لحاظ مالی بسیار سنگین است. اما کشورهایی هستند که می‌توانند در بخش‌های مختلف کوچک آن همکاری داشته باشند و به عنوان عضو همراه محسوب می‌شوند. ایران نیز می‌تواند به عنوان عضو همراه در این پروژه مشارکت داشته باشد. ما در زمینه آموزش و تربیت متخصص از سطح بسیار خوبی برخورداریم و کشور ما در این زمینه وضعیت خوبی دارد. علاوه بر این ایران در بین کشورهای در حال توسعه در بین چند کشوری است که تکنولوژی گداخت هسته‌ای را از سال‌ها پیش در اختیار دارد. هم‌چنین اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همراه اتحادیه اروپا بررسی‌هایی در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای ایران انجام دادند که گزارشی از آن در اختیار ایران قرار گرفت و بر اساس این گزارش ایران در زمینه آموزش و تربیت متخصص توانایی بالایی دارد.

کمالوندی در ادامه درباره آخرین تحولات و نتایج مذاکرات انجام شده میان ایران و چین در مورد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک گفت: کارها به خوبی در حال پیشرفت است و می‌توان گفت که اکنون چارچوب کار مشخص‌تر شده است. ما در حال مذاکره بر سر این مساله هستیم که چه بخش‌هایی را چین با همکاری کشورهای ۱+۵ و به چه نحوی انجام دهند و چه بخش‌هایی را ما انجام دهیم. درباره مبانی حقوقی کار صحبت شده است و پیش‌نویسی از همه این مباحثی که در موضوع بازطراحی راکتور اراک میان ایران و طرف چینی با همراهی ۱+۵ گفت‌وگو شده است آماده و به طرف چینی داده شده است که در حال بررسی آن هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: بخش‌هایی از بازطراحی راکتور اراک که به عهده ایران است به سرعت در حال انجام است.
 
کلمات کلیدی : راکتور اراک+ایران+چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.