توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277845
آمریکا ۵ میلیارد دلار خرج کودتا در اوکراین کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۹
مقام ارشد روسی می‌گوید واشنگتن با هدف تضعیف روسیه، چندین میلیارد دلار هزینه کرد تا با به راه انداختن کودتا در اوکراین، افراد همسوی خود را همسایه غربی روسیه روی کار آورد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه روز یکشنبه گفت واشنگتن برای تضعیف مسکو، در اوکراین کودتا کرد و در این راه چندین میلیارد دلار برای تقویت مخالفان دولت ویکتور یانوکوویچ هزینه کرد.

وی که با روزنامه «کامرسانت» گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «انتقال قدرت موجب بروز آن اتفاقات در آنجا (اوکراین) شد. (جان) کری (وزیر خارجه آمریکا)، دستیاری به نام (ویکتوریا) نولاند دارد که خودش گفته است که ایالات متحده ۵ میلیارد دلار برای ایجاد آن رخدادها، هزینه کرده است.»

به نوشته خبرگزاری تاس، وی تصریح کرد که روشن است که «اوکراین را بی‌ثبات کردند تا به این طریق روسیه را شدیدا تضعیف کنند.»

آقای پاتروشف با بیان اینکه واشنگتن «تصمیم گرفت وی (یانوکوویچ) را با زور برکنار کند»، گفت: «آن یک اشتباه سیاسی بود. اگر کمی صبر می‌کردند، می‌توانستند از طرق قانونی فردی همسو با خود را روی کار بیاورند. اما آن‌ها به جای این کار، کودتایی به راه انداختند. اگر کودتا نمی‌شد، در کریمه و شرق اوکراین هم مسئله‌ای به راه نمی‌افتاد.»

مناطق شرقی اوکراین از یک سال و نیم قبل در پی سقوط یانوکوویچ تحت فشار معترضان مورد حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا، ناآرام شده و قدرت گرفتن نئونازی‌ها و غربگرایان، ساکنان این مناطق را که عمدتا روس‌تبار هستند، به فکر استقلال از کی‌یف انداخته است.
کلمات کلیدی : کودتا در اوکراین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.