توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448062
ساخت تراشه‌ ارزان قیمت نانویی برای تشخیص سریع بیماری ها
بخش دانش و فناوری الف،4 اسفند95
محققان دانشگاه استنفورد با فناوری نانو موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه‌ای شدند که می‌تواند برای شناسایی زودهنگام بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه استنفورد موفق به ارائه فناوری ساخت آزمایشگاه روی تراشه شدند که می‌تواند فرآیند تشخیص طبی را تسریع کرده و دقت آن را بالا ببرد.

این فناوری قادر است تشخیص بیماری‌ها را در کشورهای درحال توسعه بهبود دهد؛ جایی که معمولاً تشخیص بیماری با چالش روبرو است که دلیل این امر، فقدان تجهیزات لازم برای تشخیص زودهنگام بیماری است.

رحیم اسفندیارپور یکی از محققان این پروژه اظهار داشت: توانایی شناسایی زودهنگام بیماری یک فرصت بی‌بدیل برای بیماران است تا بتوان با کارایی بالا درمان را انجام داد. یک دلار شاید رقم بالایی محسوب نشود، اما در کشورهای در حال توسعه، پول زیادی است.

وی افزود: این فناوری علاوه بر اینکه در بخش سلامت کاربرد دارد در بخش تحقیقات پایه و کاربردی نیز قابل استفاده است، به طوری که محققان در زمانی کوتاهی می‌توانند تعداد زیادی از سلول‌ها را آنالیز یا دستکاری کنند.

محققان معتقدند که این ابزار را می‌توان با قیمت یک سنت برای هر تراشه تولید کرد و امکان دسترسی را برای تشخیص زودهنگام را برای همگان فراهم می‌کند.

این پروژه با ترکیب فناوری چاپ جوهرافشان، الکترونیک و میکروسیالی موفق به ساخت این آزمایشگاه روی تراشه شده است. این تراشه از دو بخش تشکیل شده است که یک بخش آن مخزنی از جنس سیلیکون وده و روی نوار الکترونیکی قابل استفاده مجدد، قرار گرفته است.

بخش دوم شامل تراشه‌ای حاوی چاپگر جوهرافشان است که با استفاده از جوهر حاوی نانوذرات می‌تواند نوار الکترونیکی را چاپ کند. ابعاد این تراشه بسیار کوچک است. این تراشه قادر است سلول‌های نادر را از نمونه جداسازی کند.

در حال حاضر از ادوات سایتومتری برای این کار استفاده می‌شود که هر یک از آنها یک هزار دلار قیمت دارد.
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ تراشه‌ ارزان قیمت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.