نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417967
بیکاری، مهمترین مشکل کشور /کاهش ۱۷ درصدی حمایت ایرانیان از برجام
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹
 نتایج یک نظرسنجی تازه نشان می دهد، میزان حمایت ایرانیان از برجام ظرف یکسال گذشته 17 درصد کاهش یافته است.

به گزارش «پایش»، بر اساس نتایج نظرسنجی یک موسسه معتبر دانشگاهی که هفته اول آبان در سراسر کشور انجام شده، 59 درصد مردم، موافق توافق هسته ای ایران و 1+5 هستند. این در حالی است که این میزان در نظرسنجی مردادماه سال گذشته همین موسسه 76 درصد بوده است.

در نظرسنجی اخیر 28 درصد پرسش شوندگان نیز اعلام کرده اند مخالف برجام هستند و 13 درصد نیز از اظهار نظر خودداری کرده اند.
 این نظرسنجی پیش از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفته است.

بیکاری، مهمترین مشکل کشور

در این نظرسنجی که حاشیه خطای آن 3.2 درصد اعلام شده، از پاسخ دهندگان پرسیده شده «در مجموع وضعیت اقتصادی کشور از نظر شما خوب است یا بد؟». 37 درصد گفته اند وضعیت خوب و 59 درصد نیز وضعیت اقتصادی کشور را در مجموع بد توصیف کرده اند. این در حالی است که در آذرماه 93 در دومین سال ریاست جمهوری حسن روحانی، 53 درصد مردم وضعیت را خوب و 45 درصد بد دانسته بودند.

همچنین 37 درصد پاسخ دهندگان در این نظرسنجی معتقدند وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است و 48 درصد گفته اند از نظر آنها وضعیت در حال بدتر شدن است. این رقم در مرداد 94 به ترتیب 57 و 29 درصد بوده است.

 نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد 53 درصد مردم مهمترین مشکل کشور را بیکاری،11 درصد تورم و گرانی، 7 درصد سایر مشکلات اقتصادی، 6 درصد بی‌کفایتی مسئولان، 5 درصد مفاسد اقتصادی و 3 درصد نیز تحریم‌ها می دانند. 11 درصد نیز سایر عوامل را انتخاب کرده و 4 درصد هم از اظهار نظر خودداری کرده اند.

بر اساس این نظرسنجی43 درصد مردم احتمال می دهند در یک سال آینده یکی از اعضای شاغل خانواده اشان شغل خود را از دست بدهد. 26 درصد نیز گفته اند اصلا چنین احتمالی را نمی دهند و 16 درصد نیز احتمال آن را کم توصیف کرده اند.

روحانی؛ کاهش محبوبیت اما در صدر

نتایج این نظرسنجی که بخش هایی از آن هفته گذشته در سایت الف منتشر شده نشان می دهد که با وجود کاهش محبوبیت حسن روحانی در یکسال گذشته، وی همچنان با فاصله نسبتا زیادی با رقبایش، از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات سال آینده برخوردار است.
این نظرسنجی نشان می دهد کماکان به ترتیب، محمد جواد ظریف، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، محمد باقر قالیباف و محمود احمدی نژاد محبوب ترین چهره های مشهوری هستند که در ماههای گذشته نامشان به عنوان نامزد احتمالی انتخابات مطرح شده است.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد کنار رفتن محمود احمدی نژاد از رقابت های انتخاباتی، شانس وی را در برابر دیگر نامزدهای احتمالی بطور محسوسی کاهش داده است.
vspace=5px
در این نظرسنجی از پرسش شوندگان خواسته شده میزان علاقمندی خود به برخی مسئولان و یا سیاستمداران را اعلام کنند. 79 درصد پاسخ دهندگان گفته اند به محمد جواد ظریف «بسیار علاقمند» و یا «تا حدی علاقمند» هستند. در مورد حسن روحانی این عدد 77 درصد بوده، قاسم سلیمانی 70 درصد، قالیباف 64 درصد، احمدی نژاد 58 درصد، ضرغامی 37 درصد، سعید جلیلی 36 درصد و اسحاق جهانگیری 34 درصد بوده است.

این نظرسنجی نشان می دهد بیشترین «بی علاقگی» و «تا حدی بی علاقگی» یا به عبارتی عدم محبوبیت را احمدی نژاد با 39 درصد داراست و بعد از او جلیلی با 28 ، قالیباف 27، جهانگیری 25، روحانی 24، ظریف 14 و قاسم سلیمانی با 6درصد قرار گرفته اند.

نکته قابل توجه در این نظرسنجی آنکه 41 درصد از پاسخ دهندگان در مورد اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی از گزینه نمی شناسم و یا نمی دانم استفاده کرده اند.

برخی سیاستمداران اصلاح طلب و یا هوادار دولت در ماههای گذشته خواستار معرفی جهانگیری به عنوان نامزد موقت در سایه (زاپاس) در انتخابات سال آینده شده اند تا در صورت هرگونه احتمال عدم حضور روحانی، وی نامزد میانه روها و  اصلاح طلبان در انتخابات باشد.

نتایج این نظرسنجی که یکماه قبل صورت گرفته نشان می دهد حسن روحانی اگرچه هنوز از محبوبیت قابل توجهی برخودار است اما نسبت به مرداد ماه سال گذشته (بعد از توافق برجام) محبوبیت رئیس جمهور در یکسال گذشته بطور محسوسی کاهش یافته است.

در نظرسنجی همین موسسه در مرداد 94 و تنها چند روز پس از توافق هسته ای، 61 درصد پرسش شوندگان گفته بودند به روحانی بسیار علاقمندند و 28درصد نیز خود را تا حدی علاقمند به وی توصیف کرده بودند. این رقم در تازه ترین نظرسنجی به 30 درصد بسیار علاقمند و 44درصد تا حدی علاقمند کاهش یافته است.

vspace=5px

 ظریف بالاتر از روحانی!

، نتایج این نظرسنجی نشان می دهد اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری با حضور تنها روحانی و قالیباف برگزار شود 53 درصد به روحانی و 32 درصد به قالیباف رای خواهند داد. در رقابت میان روحانی و جلیلی نیز 64 درصد روحانی و 19 درصد جلیلی را انتخاب خواهند کرد و اگر رقابت میان روحانی و مهرداد بذرپاش باشد، 67 درصد به روحانی و 12 درصد به بذرپاش رای خواهند داد.

اما اگر رقابت فقط میان روحانی و ظریف باشد 34 درصد به روحانی رای داده و 51 درصد ظریف را انتخاب خواهند کرد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۷:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۵ ۰۹:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۲۰:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۱۲:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۱۱:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۰۷:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ۱۱:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۲:۵۴
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۲ ۱۶:۴۱
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات96+نظر سنجی+برجام+بیکاری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۵:۵۹:۵۵
مبارک است (4033366) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۶:۲۱:۲۰
کاهش 17 درصدی مردم ایران نه از برجام بلکه از مقامات ایران هست (4033417) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۶:۲۹:۵۹
الکیه اوضاع خیلی بدتر از این حرفاس (4033432) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۶:۳۴:۴۲
روحانی اگر محبوب است چون رقیبی ندارد.... (4033446) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۶:۳۵:۲۶
خیلی جالبه تنها سه درصد گفته اند مشکلات مربوط به تحریم هاست ولی دولت 100 درصد توانشو گذاشته برای سه درصد (4033448) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.