توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 331241
تکذیب حرکت نظامیان سعودی به سمت سوریه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۲
یک منبع سوری در گفت‌وگو با تسنیم با تکذیب خبر ورود نظامیان سعودی به اردن با هدف دخالت نظامی در سوریه تاکید کرد در صورتی که اردن زمینه ورود نظامیان سعودی به خاک خود را فراهم کند، جنگنده‌های سوری فرودگاه‌های اردن را بمباران خواهند کرد.

برخی رسانه‌های عربی مدعی ورود ستونی از خودروهای زرهی سعودی حامل نظامیان رژیم به داخل خاک اردن خبر داده بودند تا برای ورود به سوریه آماده شوند.

این رسانه‌ها اعلام کردند ده‌ها خودروی زرهی و خودروهای هاموی حامل شمار زیادی نظامی سعودی با حمایت نیروهای امنیتی اردنی، وارد خاک اردن شدند . نظامیان سعودی دیگری هم طی روزهای آینده وارد اردن خواهند شد.

رژیم آل سعود و برخی کشورهای عربی اخیرا تهدید به دخالت نظامی در سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم کرده بودند که آمریکا هم از این تصمیم آنها حمایت کرده است، این در حالی است که سوریه، ایران و روسیه با هشدار به متجاوزان سعودی تاکید کردند هر نیروی متجاوزی که وارد خاک سوریه شود، هدف قرار خواهد گرفت.

گروه‌های مقاومت عراق از جمله گردان‌های حزب الله به رژیم‌های عربی از جمله عربستان درباره عواقب ناگوار اعزام نظامی عربی به سوریه و عراق هشدار داده و تاکید کرده اند چنین اقدامی سبب باز شدن درهای جهنم به روی متجاوزان خواهد شد.

این گروه‌ها تصریح کرده بودند رژیم‌های پادشاهی عربی، مزدوران داعش را برای اجرای طرح‌های شوم خود در عراق و سوریه آموزش داده اند که در این راه شکست خورده‌اند. این گروه‌ها به رژیم آل سعود و حامیانشان هشدار دادند دست به ماجراجویی نزده و از عواقب آن برحذر باشند و عبرت بگیرند.

برخی تحلیلگران و کارشناسان امنیتی تاکید می‌کنند که هدف واقعی غیر اعلام شده از دخالت سعودی، تقویت و پشتیبانی گروه‌های تروریستی مسلح مورد حمایت آل سعود با هدف تغییر موازنه‌ها به نفع این گروه‌ها در پی پیشروی گسترده نیروهای ارتش سوریه در حومه شمالی و شرقی حلب و استان درعا در جنوب سوریه بوده است.

منبع سوری در گفت‌وگو با تسنیم: ورود نظامیان سعودی به اردن صحت ندارد؛ هشدار صریح به امان

در این زمینه یک منبع سوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سوریه تاکید کرد شایعه برخی رسانه‌ها مبنی بر ورود نظامیان سعودی به خاک اردن برای رفتن به سوریه صحت ندارد، چرا که دولت سوریه به کشورهای ذیربط پیام‌هایی فرستاده و به آنها درباره هرگونه دخالت بدون موافقت دمشق هشدار داده و تاکید کرده است با چنین اقداماتی به مثابه تجاوز مقابله خواهد کرد.

این منبع سوری افزود ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش تاکید کرده بود هر نظامی متجاوزی که وارد خاک سوریه شود با تابوت بازخواهد گشت و این پیامی به کسانی است که بخواهند بفهمند.

منبع سوری که در درعا حضور دارد، افزود ما تاکید می‌کنیم در صورتی که نظامیان سعودی از طریق اردن وارد شوند، فرودگاه‌هایی که این نیروها از طریق آن وارد شده‌اند، هدف ارتش سوریه خواهد بود، در نتیجه این خبر‌ها صرفا تبلیغات سیاسی است که پیش از نشست‌های مونیخ آلمان درباره سوریه منتشر شده است.

این منبع سوری تاکید کرد تمام این شایعات در راستای تلاش برای بهبود شروط محور ضد سوری و فشار بر رهبری سوریه برای امتیازدهی و موافقت با شروط مخالفان ساکن ریاض و افزایش روحیه فروپاشیده گروه‌های تروریستی در داخل سوریه است که در پی پیروزی‌های سریع ارتش سوریه در حالتی از شکست به سر می‌برند.

منبع سوری در ادامه گفت‌وگو با تسنیم تاکید کرد عاقلانه نیست که آل سعود و امثال آنها دست به دخالت زمینی در سوریه بزنند، چرا که آنها اساسا در باتلاق یمن غرق شده اند و نمی‌دانند چگونه از آن خارج شوند،‌چه طور می‌خواهند به سوریه بیایند‌، به همین سبب معتقدم این ادعا صرفا یک هیاهوی رسانه‌ای و سیاسی به منظور گفت‌وگو بر سر یمن است نه چیز دیگر.

وی درباره اظهارات مقامات روسی و امیدواری آنها به اینکه واشنگتن به ترکیه یا کشورهای دیگر اجازه ورود به خاک سوریه را ندهد، گفت در حال حاضر بر آنچه در نشست‌های مونیخ رخ خواهد داد، تکیه می‌شود، نشستی که رئیس جمهوری روسیه خواستار برگزاری آن شده است تا برای مشخص شدن دوره زمانی آتش بس تلاش شود که انتظار می‌رود از ابتدای ماه آتی میلادی باشد.

منبع سوری تاکید کرد واشنگتن برای حفظ باقی مانده گروه‌های تروریستی فشار وارد می‌کند تا از این گروه‌ها در مذاکرات ژنو سوء‌استفاده کند که تمام این مسائل مربوط به مونیخ است که برای حل سیاسی در راستای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ تلاش خواهد شد و آنچه ما درباره دخالت نظامی در سوریه می‌شنویم صرفا در راستای هیاهوی رسانه‌ای برای افزایش روحیه تروریست‌ها و بهبود شرایط مذاکره است، چرا که سعودی‌ها با این تهدیدها می‌خواهند بگویند که در صحنه حاضرند و آماده هر گونه مذاکره هستنداما باید بر اساس شروطش در سوریه به سبب آنچه در یمن رخ می‌دهد انجام شود.

خالد المطرود کارشناس مسائل استراتژیک در سوریه هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دمشق خبر برخی رسانه‌ها درباره ورود نظامیان سعودی به خاک اردن با هدف آماده شدن برای دخالت زمینی در سوریه را شایعاتی بیش ندانست که در راستای روحیه بخشی به گرو‌ه‌های تروریستی دانست که در برابر ارتش سوریه متحمل شکست‌های سنگینی شده اند و ساختار آنها از هم فروپاشیده است.
کلمات کلیدی : جمله عربستان به سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.