نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494241
چه کسی وثیقه نجومی برادر رئیس‌جمهور را تأمین کرد؟
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۷ اخبار پیرامون او از جنس «خبر فوری» است؛ آقای حسین فریدون دستگیر و پس از یک روز آزاد شد. برادر کوچک و دستیار ویژه دکتر حسن روحانی برای رسیدگی به اتهاماتش به دادسرا رفته بود که در حین جلسه به علت بالا رفتن فشارخون رهسپار بیمارستان دی تهران شد.

بیه گزارش صبح نو پس از اتمام عیادت پاستور نشینان به بیمارستان بهمن نقل‌مکان کرد.حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در کنفرانس خبری‌اش یکی از مهم‌ترین دستگیری‌های چند سال اخیر را به اطلاع افکار عمومی رساند.او در خصوص تخلفات فریدون و پرونده وی گفت: «در خصوص ایشان چندین نوبت تحقیق شد و برخی از افرادی که مرتبط با ایشان بودند، بازداشت شدند.برای ایشان قرار تأمین صادرشده و چون تأمین نشد، به زندان منتقل‌شده است. یعنی این قرار بازداشت موقت نیست و قرار تأمین وثیقه است و هرگاه قرار تأمین شود، او از زندان آزاد می‌شود.»

روز بعد بازهم خبر فوری از وضعیت پرونده حسین فریدون منتشر شد؛ او با تأمین وثیقه آزاد شد. خبرگزاری فارس نیز نوشت؛ قرار صادرشده برای حسین فریدون ۵۰ میلیارد تومان بود اما شعبه رسیدگی‌کننده با قرار تأمین ۳۵ میلیاردی برای آزادی او موافقت کرد؛ اما هنوز راز چگونگی تأمین وثیقه میلیاردی آشکارنشده است؛ چه کسی یا کسانی به برادر رئیس‌جمهور کمک میلیاردی کردند؟

برادر جنجال‌آفرین

نام او خیلی زود بر سر زبان‌ها جاری شد؛ برادری که در تکاپو بود از سایه برادر بزرگ‌تر رهایی یابد و در کسوت سیاستمداری پرنفوذ در افکار عمومی شناخته شود. حسین فریدون در قامت «دستیار ویژه رئیس‌جمهور» در میانه مذاکرات هسته‌ای به تیم مذاکره‌کننده پیوست. وزارت امور خارجه، نقش او در کوران مذاکرات را «انجام مشورت‌ها و هماهنگی‌های لازم در طول مذاکرات» بیان داشت و عراقچی از گفت‌وگوهای سری حسین فریدون با تهران روایت کرد و اظهار داشت: «در روزهای آخر مذاکره که نیاز به ارتباط ویژه و لحظه‌‌ای با رئیس‌جمهور داشتیم؛ برادر ایشان به زبان سرخه‌ای با رئیس‌جمهور در تماس بود. البته ما مطمئن بودیم که کسی از موارد مطرح‌شده از سوی این دو برادر سرخه‌ سر درنمی‌آورد.»

اما آن‌سوی فعالیت‌های پنهانی او، از سوی منتقدان دولت و مسوولان نظارتی بیان شد. آقای ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، از نقش‌آفرینی حسین فریدون در انتصاب مسوولان بانکی خبر داد و گفت: «درباره موضوع مدیرعامل بانک رفاه که اخیراً نیز فیش حقوقی وی جنجال‌ساز  شد، گزارش تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی را نیز داشتیم ولی با فشار آقای حسین فریدون و لابی‌گری وی، این فرد در سمت مدیرعامل بانک رفاه قرار گرفت.» گویا نام فریدون با رخدادهای بانکی گره‌خورده بود.

  علیرضا زاکانی از نقش‌آفرینی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در همراهی دو بدهکار بانکی خبر داد و در سخنانی افشاگرانه گفت: «مالامیر و دانیال زاده افرادی هستند که فریدون پشت سر آن‌هاست و از دریافت‌کنندگان این تسهیلات و پورسانت‌ها هستند. این دو نفر بدهکار بانکی هستند و فریدون پشت سر این‌هاست. به‌عنوان‌مثال بانک ملت 400 میلیون درهم با کارمزد صفر درصد به این‌ها داده و آن‌ها این پول را به داخل کشور آورده‌اند و از طریق صرافی‌ها آن را تبدیل و مجدداً این پول را که با کارمزد صفر درصد از خود بانک ملت گرفته بودند در خود بانک ملت سرمایه‌گذاری کردند و سالانه 24 درصد سود گرفتند.»

وثیقه نجومی دوستان فریدون

«با کمک دوستان ایشان خانه‌های این افراد وثیقه قرار گرفت و مبلغ وثیقه تأمین شد.» آقای محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی‌اش، خبر از صدور قرار تأمین وثیقه داد. سخنگوی دولت از بیان صریح اسامی «دوستان حسین فریدون» امتناع و به این جمله بسنده کرد که «بالاخره چنین فردی دوستان و آشنایانی دارد و شما مردم ما را می‌شناسید.» 

علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی که این روزها به دنبال کار و آزادی حسین فریدون است، او نیز ‌مانند سخنگوی دولت از تأمین وثیقه حسین فریدون بدون اسم بردن از فرد یا افرادی اشاره کرد و گفت: «مبلغ وثیقه فریدون ۵۰‌میلیارد تومان بوده که توسط دوستانش تأمین‌شده است.» در میان کتمان مسوولان دولتی از نام بردن دوستان صمیمی حسین فریدون، هفته‌نامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران سازندگی از نقش وزیر بهداشت رونمایی کرد و نوشت: «گفته می‌شود با پیش‌قدمی و همراهی وزیر بهداشت، امکان وثیقه گذاری و آزادی حسین فریدون، دستیار رئیس‌جمهور تا زمان صدور حکم فراهم‌شده است.»

هرچند از میان یاران نزدیک حسن روحانی در پاستور، علی ربیعی، آقایان محمد شریعتمداری، مرتضی بانک و علی‌اکبر صالحی برای ملاقات برادر رئیس‌جمهور به بیمارستان رفتند اما نامی از وزیر بهداشت در صف ملاقات‌کنندگان دولتی نبود.

اولین گیوه برکش

هرچند نزدیکان رئیس‌جمهوری شفافیت سازی پیرامون دوستان حسین فریدون را در دستور کار قرار ندادند ولی قاضی‌زاده هاشمی در مورد ثروتش شفاف سخن گفته است.

وزیر بهداشت خود را ثروتمندترین وزیر کابینه نمی‌داند و پیرامون علل مزیت‌های حضور وزیر پولدار در کابینه گفت: «وزیر پولدار خوب است، چون وقتی پولدار باشد، خودش را وقف می‌کند و به هیچ‌چیز دیگری فکر نمی‌کند. در ضمن شائبه‌ای هم به وجود نمی‌آید که او می‌خواهد از این فرصت برای خودش، خانواده و نزدیکانش استفاده کند.» در ادامه، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی بخشندگی وزیر پولدار را این‌گونه توصیف کرد: «وزیر پولدار بخشنده است، بادید وسیع‌تری نگاه می‌کند و در ایجاد فرصت برای دیگران، سخاوتمند است.»

از سوی دیگر وی در کوران رقابت سیاسی ریاست جمهوری، تمام‌عیار از دولت حمایت کرد و به روایت کلیددار پاستور: «بعضی‌ها با همه  توان آمدند. به قولی بعضی‌ها گیوه را برکشیدند، آستین‌ها را بالا زدند و به میدان آمدند.» و حالا قاضی‌زاده هم از اولین گیوه برکشان است و هم به روایت حزب کارگزاران سازندگی، سخاوتمندی عملی خود را نشان داده است.

 

 
 
کلمات کلیدی : فریدون+بازداشت فریدون+وثیقه میلیاردی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۰:۱۶:۲۶
چه دوستان خوبی (4483772) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۲۳:۳۴
چرا کسی که در دولته و به اطلاعات و اخبار زودتر از بقیه دسترسی داره اجازه فعالیت اقتصادی داره؟ یکی را باید انتخاب کنه (4483889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۵:۵۳:۴۱
رای ما روحانی (4485353) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۲۴:۲۴
قاضی‌زاده هاشمی یک مرد ملی است و متعلق به کل ملت ایران است

نه جزبی است و نه جناحی
از خانواده با شرفی است و خود شرافتمندانه زندگی کرده است . (4483891) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۳:۰۶:۲۳
سیر از گرسنه خبر ندارد. بیخود فکر نکنید وزیر پولدار به فکر مردم است. (4484065) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۱:۱۰:۲۶
اگه متعلق به کل مردم ایران است یه خدمت ارزان توی مجموعش ارائه بده (4484548) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۲:۳۳
بسیاری از مردم ما در فقر غوطه ور هستن واین وزرای نجومی مال و اموالشونو به رخ ما می کشن (4483927) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۲:۱۲:۳۰
آقای قاضی زاده یکی از معروفترین پزشکان چشم کشور است که سالهای سال است طبابت می کند
حتما انتظار داشتی حقوق 10 میلیونی بگیره و به امثال جنابعالی نصفش را هبه کنه ؟!!
اگه ثروتی داره با کوشش و زحمت بدست آورده نه با ساختمان سازی و غیره (4483989) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۵۹:۲۸
پاسخ تیتر خبری شما:
یک پزشک پولدار (4483964) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۲:۰۴:۵۷
بهترین وزیر بعد ظریف و زنگنه، وزیر بهداشت هست.شک نکن. شیطونی هم نکن. تخریب هم نکن (4483976) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۳:۳۳:۱۳
منتقد سریال در حاشیه. (4484108) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۸:۲۲:۰۰
" «وزیر پولدار بخشنده است، بادید وسیع‌تری نگاه می‌کند و در ایجاد فرصت برای دیگران، سخاوتمند است.» "
اينو باهاش موافقم بشرطي كه سير شده باشه و ديگه نيازي نداشته باشه (4484412) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۱:۰۲:۳۹
والله نمیدانم چه باید گفت. قاضی زاده هاشمی جامعه پزشکی را تافته جدا بافته کردند و مسول تمام هجمه هایی هستند که این روزها نصیب پزشکان می شود. در هبچ جای دنیا این تفاوت و شکاف مادی بین این طبقه و دیگر متخصصان وجود ندارد. این نظام طبقاتی محصول سخاوت و دست ودلبازی همین دولتمردان، بنا به اقرار خود دکتر، درحق دوستانشان است نه درحق همه مردم. (4484544) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۱:۲۱:۵۶
مگه چكار كرده بود كه بقول شما بايد اين وثيقه ى نجومى را پرداخت مى كرد ؟؟ (4484556) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۲:۰۱:۴۸
قبل از کرود به دولت پولدار بوده نه بعد از ان (4484590) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۳:۲۴:۱۳
بیمارستان و کلینیک چشم پزشگی وزیر بهداشت دهها برابر این قرار ارزش دارند . (4484651) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.