توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368746
ادعای عجیب سفیر سعودی در عراق
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۸
یکی از سایت های خبری که هفته گذشته مدعی کتک خوردن کنسول سعودی و فرار سفیر این کشور از دست خانواده های شهدای عراق شده بود، روز شنبه در خبری مدعی شده، سفیر سعودی نگران جان خود و همراهانش در بغداد است و از همین رو از دولت متبوع خود خواستار بازگشت به کشورش شده است.

به گزارش ایرنا، این خبر که بر روی چند سایت بی نام و نشان دیگر هم دیده می شود، در صفحات ثامر السبهان سفیر سعودی در فیسبوک و توییتر دیده نمی شود و در عین حال او هم این اخبار کذب را تکذیب نکرده است.

به گفته مراجع رسمی عراق، السبهان طی ۶ ماه کار دیپلماتیکش، همواره خارج از عرف دیپلماتیک عمل کرده است.

به گزارش ایرنا، سفیر سعودی در مدت کوتاه ماموریتش در بغداد، دستکم دوبار به وزارت خارجه عراق فراخوانده شده و حداقل سه بار تذکر شفاهی از نخست وزیر و دولت این کشور دریافت کرده است و بسیاری از جریان های سیاسی و شخصیت های برجسته عراقی خواستار اخراج وی از کشورشان شده اند.

سفیر سعودی که یک افسر امنیتی است، طی این مدت آنقدر بی مهابا قواعد دیپلماتیک را نقض کرده که حتی شخصیت هایی مانند ایاد علاوی رهبر جریان العراقیه الوطنی که روابط خوبی با دولت سعودی داشته است، هفته گذشته نتوانست آن را نادیده بگیرد و مداخلات وی را در امور داخلی عراق تایید کرد.

السبهان همچنین با چندین بیانیه، از دولت عراق اخطارگرفته است و دلیل آن اظهارات و تحریکات خارج از اصول و عرف دیپلماسی وی بوده است که جنجال های سیاسی بزرگی در عراق براه انداخته است، بطوری که عراقی ها بیشتر اظهارات و نوشته های وی در فضای مجازی را اهانت آمیز و مداخله در امور داخلی کشورشان تلقی کرده اند.

اکنون برخی سایت های وابسته به سعودی خبر داده اند که وی از دولت خود خواسته است برای حفاظت از جان خود و همراهانش ، به کشورشان بازگردند.

براساس این خبر ، او ادعا کرده که ادامه حضورش در عراق، کشوری که برغم حضور گسترده تروریست ها از سال های ۲۰۰۳ هنگام تاسیس نظام سیاسی جدیدش با کمترین حوادث برای دیپلمات ها همراه بوده است، با رعب و وحشت همراه است.

دولت سعودی به دنبال اعتراض های دولت بغداد ، به جای تذکر به سفیرش، از وی حمایت کرده و وزیر خارجه این کشور هفته گذشته با اظهاراتی با لحن آمرانه از دولت عراق خواسته است الحشد الشعبی را منحل کند و همچنین گفته که باید دولت جدیدی درعراق سرکار بیاید که در آن همه طیف های عراقی حضور داشته باشند.

این درحالی است که جریان های مورد نظر سعودی ، هم اکنون دو گروه سنی و کرد در حکومت عراق، حاضر نیستند به تشکیل یک دولت تکنوکرات غیر سهمیه ای تن دهند و از سهم خود در حکومت بگذرند.

اظهارات اخیر عادل الجبیر که خشم عراقی ها را به دنبال داشت و بغداد رسما به آن واکنش نشان داد، ثابت کرد که تحرکات سفیر سعودی طی این مدت اتفاقی نبوده و منعکس کننده سیاست های سعودی در قبال عراق بوده است.

برخی کارشناسان عراقی معتقدند که السبهان در ماموریت خود - ایجاد تنش های فرقه ای - شکست خورده است، بنابراین با این خبرسازی ها تلاش دارد تصویری سیاه و خوفناک از عراق ارائه دهد.

هفته گذشته نیز این رسانه ها مدعی شده بودند که کنسول سعودی در هتل الرشید، محل تجمع و برگزاری همایش خانواده های شهدای الحشدالشعبی در روز شنبه گذشته، کتک خورده و سفیر سعودی نیز مجبور به فرار از این هتل شده است که عراقی ها این خبرسازی را در چارچوب سیاست تخریب چهره نیروهای امنیتی و دولت عراق توصیف کردند.

به نظر می رسد، دولت عراق تجربه خوبی از احیای روابطش با سعودی که برای آن تلاش زیادی کرد، کسب نکرده باشد، بطوری که ریاض، در وضعیت بحرانی عراق و جنگ این کشور علیه داعش، به جای برقراری روابطی متوازن بر اساس احترام متقابل و رعایت حق حاکمیت و استقلال این کشور و یا کمک به بغداد در جنگ علیه تروریسم، همواره تلاش کرده است سیاست های خود را به بغداد دیکته کند.

از جمله مواردی که عراقی ها را به شدت به خشم آورد، تلاش دولت سعودی برای جلوگیری از آزادسازی شهر فلوجه در یک ماه گذشته بود.

دولت سعودی از هنگام حمله ارتش صدام به کویت در ۱۹۹۰میلادی روابط دیپلماتیک خود را با بغداد بطور کامل قطع کرد و پس از ۲۰۰۳ میلادی نیز برغم تلاش دولت های جدید در این کشور همواره به درخواست عراقی ها برای از سر گیری روابط پاسخ منفی داده بود.

دو کشور سرانجام در دولت حیدرالعبادی برای از سرگیری روابط به توافق رسیدند و از ژانویه ۲۰۱۶ سعودی ها برای اولین بار پس از ۲۴ سال سفارتخانه خود را در بغداد گشودند.
 
کلمات کلیدی : تجزیه عراق+داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.