توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283434
رونمایی موگريني از نقش خود در مذاکرات هسته اي
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۷
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقش خود را در مذاکرات گروه پنج به اضافه یک با ایران بر سر برنامه هسته ای تهران نقش تسهیل کننده مذاکرات توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، موگرینی روز توافق هسته ای در وین (سه شنبه) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی سی تی وی چین گفت: «نقش من در این مذاکرات نقش تسهیل کننده بوده است. اتحادیه اروپا یکی از طرف های مذاکره نبود، بلکه هماهنگ کننده مذاکرات بود. همه هیئت ها، همه کشورهای دخیل در این مذاکرات همیشه نقش خود را به شکلی بسیار سازنده و درست با رعایت کامل احترام متقابل ایفا کرده اند و به حرف های یکدیگر گوش داده اند و دیدگاههای یکدیگر را درک کرده اند. ما در نهایت موفق شدیم دیدگاههای مختلف را برای هدفی مشترک یکی کنیم. و این واقعا نقطه قوت چندجانبه گرایی است.»

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «ما حالا باید اجرای توافق را شروع کنیم. من انتظار دارم که با اجرای کامل این توافق فصل تازه ای در روابط ما گشوده شود. من به این نتیجه رسیده ام که این توافق راه را برای همکاری باز می کند، نه رویارویی.»

موگرینی گفت: «من می دانم رهبری ایران چه سرمایه سیاسی هنگفتی به پای این روند ریخته است. این مرا متقاعد می کند که همین سرمایه سیاسی، و همین عزم و همین اراده در مرحله اجرای توافق نیز وجود خواهد داشت. معنی نخواهد داشت که ماهها و سالها بر سر توافقی مذاکره شود، بعد آن را اجرا نکنند. این توافق واقعا می تواند ماهیت روابط ما را تغییر دهد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «من جوانان ایرانی را می بینم که شادی می کنند و جشن گرفته اند و من فکر می کنم این قویترین پیامی است که ما همه در اینجا درباره اهمیت این توافق دریافت کرده ایم، توافقی که نه فقط درباره برنامه هسته ای ایران و جنبه منع گسترش هسته ای آن است، بلکه پتانسیل عظیم متحول کننده ای نیز در جامعه دارد.»
 
کلمات کلیدی : ظریف+ موگرینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.