توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470274
درخواست انجمن علمی طب سنتی از پلیس فتا
بخش سلامت الف، 19 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
رئیس انجمن علمی طب سنتی از معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها، پلیس فتا و نظام پزشکی و مراجع قضایی درخواست کرد تا فعالیت‌های غیرقانونی برخی از مدعیان طب سنتی را در فضای مجازی کنترل کنند.

دکتر نفیسه حسینی‌یکتا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شرایط فعلی فعالیت در حوزه طب سنتی در کشور گفت: شرایط فعلی در زمینه ارائه خدمات طب سنتی نابسامان است. در فضای مجازی و حقیقی افراد مختلفی را تحت نام درمانگران طب سنتی می‌بینیم؛ در یک نگاه کلی می‌توان افرادی را که خدمات طب سنتی ارائه می‌کنند به دو گروه تقسیم کرد؛ دسته اول پزشکان و پیراپزشکانی هستند که در چارچوب قوانین و ضوابط حاکم بر کشور در کنار فعالیت‌های خود پس از دانش آموختگی در رشته خود به آموزش و پژوهش در طب سنتی می‌پردازند و متناسب با جایگاه تشکیلاتی و حوزه عملکردی خود ارائه خدمت می‌کنند. همچنین گروه دیگر متخصصان طب سنتی هستند که بعد از گذراندن مقطع پزشکی عمومی، مقطع دکترای تخصصی را سپری کرده و مجهز به طب نوین و سنتی شده و در سلامتکده‌ها و درمانگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

 وی ادامه داد: پزشکان عمومی گروه دیگری هستند که به صورت خودجوش با گذراندن دوره‌ها و در محضر اساتید، بخشی از طب سنتی را فرا گرفته‌اند. این پزشکان پس از گذراندن دوره‌های مورد تایید وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی که در حال برگزاری است، می‌توانند در محدوده تعیین شده در آئین نامه پزشکان دوره دیده، فعالیت داشته باشند. تشکیل این دوره‌ها و حضور پزشکان علاقمند در این دوره‌ها و موفقیت در آزمون نهایی می‌تواند گام موثری در ساماندهی ارائه خدمات در طب سنتی باشد؛ به عبارت دیگر هر چه به سمت شناسنامه‌دار کردن ارائه دهندگان خدمات درمانی رویم، افق امن‌تر و مطمئن‌تری را می‌توانیم پیش روی این رشته تخصصی ترسیم کنیم.

به گفته حسینی‌یکتا، این دوره‌ها در حال حاضر در چند شهر و استان توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی و انجمن علمی در حال اجراست.

شیادی با نام حکیم در فضای مجازی

وی به غیرپزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می‌کنند نیز اشاره کرد و افزود: دسته دیگر غیر پزشکانی هستند که کار درمان انجام می‌دهند و از نظر دانش طب سنتی در سطوح مختلفی قرار دارند. بر اساس ماده ٨ قانون تشکیل وزارت بهداشت، آئین‌نامه اجرایی آن و ماده ٣ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی، خوراکی و آشامیدنی و ماده ٣٣ قانون نظام پزشکی، آنها اجازه معاینه و ساخت دارو و تجویز آن را ندارند. البته برخی از این افراد در حوزه طب سنتی اطلاعات ارزشمندی دارند که نباید نادیده گرفته شود، ولی برخی دیگر شیادانه و سودجویانه از استیصال مردم سوء استفاده می‌کنند.

حسینی یکتا ادامه داد: هر روز در فضای مجازی و حقیقی افرادی را با نام استاد، حکیم و سمت‌هایی از این دست می‌بینیم که کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کنند یا اقدامات درمانی انجام می‌دهند. این اقدامات به هیچ وجه قانونی نیست. انجمن علمی طب سنتی ایران از تمامی مسئولین مرتبط با این حوزه اعم از معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها، پلیس فتا، نظام پزشکی و مراجع قضایی مصرانه درخواست ورود جدی به این حوزه را دارد؛ زیرا آنچه آسیب می‌بیند سلامت مردم عزیز ایران است که همه در برابر آن مسئول هستیم.

نظر انجمن علمی طب سنتی درباره جریان طب اسلامی و روایی

رئیس انجمن علمی طب سنتی تاکید کرد: بیشتر  علما و مراجع عظام و اساتید حوزه بر این باور هستند که در آموزه‌های دین مبین اسلام نکات آموزنده و راهگشایی در حوزه سلامت وجود دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد و با بصیرت بهره‌برداری شود، ولی اینکه نظامی جامع برای تشخیص و درمان تمام بیماری‌ها وجود داشته باشد را تایید نمی‌کنند. متاسفانه اخیرا جریاناتی ایجاد شده‌ است که ادعا می‌کنند با استفاده از روایات قادر به درمان همه انواع بیماری‌ها هستند و مردم را از درمان‌های استاندارد و روش‌های ثابت شده در طب سنتی و نوین محروم و مکتب جداگانه‌ای را معرفی می‌کنند.

حسینی یکتا همچنین از مسئولین مرتبط در این بخش و از تصمیم گیران در حوزه‌های علمیه و از سازمان‌های نظارتی بر امور درمان درخواست کرد که به صورت جدی به این امور رسیدگی کنند؛ چرا که سلامتی جسمی و روحی جامعه امانتی در دست متصدیان امور مرتبط با نظام سلامت است.

وی افزود: اگر این جریانات مدیریت نشود، بیم آن می‌رود که شاهد وقایع اسفناکی باشیم؛ چنانچه در حال حاضر نیز پرونده‌های شاکیان در مراجع ذیربط وجود دارد. ضوابط حاکم بر ارائه خدمات درمانی مشخص و واضح است، به همین دلیل درخواست  نظارت جدی و ساماندهی این موضوع را داریم.
 
کلمات کلیدی : طب سنتی+پلیس فتا+ نظام پزشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.