توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503449
سعودی‌ها به دنبال کاهش نفوذ ایران از طریق مذاکره با عراق
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۱
در گزارش روزنامه گاردین آمده است: ریاض به دنبال آن است تا با توافق با بغداد، عراق را به جبهه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازگرداند و نفوذ ایران، رقیب منطقه‌ای خود در عراق را کاهش دهد.

به گزارش  ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشت که عربستان سعودی به دنبال توافق با عراق برای بازسازی شهرهای ویران شده در اثر جنگ و نیز محدود کردن نفوذ ایران روی بغداد است.

در گزارش روزنامه گاردین آمده است: ریاض به دنبال آن است تا با توافق با بغداد، عراق را به جبهه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازگرداند و نفوذ ایران، رقیب منطقه‌ای خود در عراق را کاهش دهد.

بنا بر این گزارش، دیدارهای انجام شده میان مقامات ارشد سعودی و عراقی طی شش ماه گذشته بر روی جدا کردن عراق از رقیب منطقه‌ای دیرین سعودی‌ها است. از سال 2003 نفوذ ایران در عراق همواره رو به افزایش بوده است.

عراق و عربستان یکدیگر را رقبای منطقه‌ای می‌دانند اما سفر اخیر مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق و رهبر شیعه این کشور به عربستان و پس از آن به امارات، یخ روابط را شکست که البته طی چند ماه اخیر همواره به دلیل سفرهای مقامات ارشد این دو کشور بهبود یافته بود.

از نگاه روزنامه گاردین، سفر مقتدی صدر به عربستان یک گام مهم برای بازگشتن عراق به جبهه کشورهای عربی خلیج فارس بوده است.

سعد الجبری، وزیر خارجه پیشین عربستان در این رابطه مدعی است: بازگشت عراق به جمع کشورهای عربی باعث محدود شدن تلاش‌های ایران در فرقه‌گرایی در عراق می‌شود. روابط گسترده‌تر میان عراق و عربستان باعث افزایش حمایت منطقه‌ای از عراق توسط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواهد شد. این یک امر ضروری پس از بازپس‌گیری موصل است.

بنابر این گزارش، عربستان به دنبال فرصت است تا با بازسازی مناطق جنگ‌زده عراق جایگاه خود در عراق پس از داعش را تثبیت و نفوذ ایران را نیز محدود کند.

الجبری همچنین افزود: مقتدی صدر یک رهبر برجسته بانفوذ قابل توجه است و او می‌داند که بازگشت عراق به جمع کشورهای عربی برای آینده کشور امر ضروری است.

وی ادامه داد: وضعیت عراق برای همه منطقه در جوانب امنیتی، اقتصادی و سیاسی اهمیت دارد و این مسلم است که رهبران سعودی از طریق دیپلماسی خواستار حمایت از عراق در این شرایط خاص هستند.
 
 
کلمات کلیدی : عربستان+ایران+عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.