توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407040
حجم تجارت فنلاند با ایران 10 برابر می‌شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۲۰
وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند می‌گوید که با افزایش صادرات فنلاند به
ایران، حجم تجارت کشورش با ایران به راحتی ۱۰ برابر خواهد شد.

به گزارش تسنیم، روز سه‌شنبه یک هیئت به سرپرستی رئیس جمهور فنلاند به ایران آمد و با مقامات ایرانی دیدار کرد.

"کای میکانن"، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند که رئیس جمهور کشورش را در این سفر همراهی می‌کند، امروز چهارشنبه در کاخ سعدآباد چند یادداشت تفاهم فنلاند با ایران را امضا کرد.

 

وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند در ابتدای مصاحبه خود با تسنیم گفت: خوشحال هستم که در هیئت رئیس جمهور فنلاند به ایران هستم و همچنین خوشحالم که ما می توانیم بخشی از (روند) گشایش روابط با ایران باشیم. دیدارها با همکاران ایرانی به ویژه با وزیر نیرو، وزیر صنعت و معدن، وزیر راه و وزیر ارتباطات، دیدارهای موثر و موفقی بودند.


وی ادامه داد: باید صادقانه بگویم که وزرای شما کارشناسان ارشد در بخش‌ها وحوزه های مربوط به خود هستند و مانند اروپا، فقط سیاستمداران عمومی نیستند. بلکه در زمینه خود سابقه طولانی دارند. من در این زمینه تحت تاثیر قرار گرفتم. این قضیه سودمند است، چون می شود درباره پروژه‌های ملموس صحبت کرد.

 

آقای میکانن به دیدار امروز رئیس جمهور فنلاند با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: من در دیدار رئیس جمهور فنلاند با رهبر انقلاب ایران حضور داشتم و در آن جلسه رهبران دو کشور بر اهمیت اجرایی کردن یادداشت‌های تفاهم تاکید کردند و اینکه تفاهم صرفا بر روی کاغذ باشد، چیزی نیست و باید نتیجه‌ای در پی داشته باشد.

 

صدور تضمین بانکی برای صادرکنندگان فنلاندی به ایران

وی افزود: ایران و فنلاند 4 یادداشت تفاهم امضا کردند که مهمترین آنها به فاینانس اشاره دارد. این یادداشت زمینه را فراهم می‌کند تا فینورا که یک موسسه مالی فنلاندی (آژانس رسمی اعتبارات صادرات در فنلاند) هست، بتواند برای صادرکنندگان تضمین بانکی صادر کند. سه یادداشت تفاهم دیگر در زمینه همکاری در زمینه انرژی، در زمینه مخابراتی، و سرمایه‌گذاری در زمینه صنعتی در ایران امضا کردیم.

 

مشکلات پرداخت پول طی چند ماه قابل حل است

آقای میکانن در خصوص مشکلات انتقال پول و انجام پرداخت‌های مالی گفت که "نیاز به انجام برخی اقدامات عملی هم ایران و هم در فنلاند است. من فکر می کنم که مشکلات مربوط به پرداخت طی چند ماه حل شود."

 

وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند ادامه داد: برخی بانک‌ها آماده همکاری در این زمینه هستند و برخی بانک‌ها هم منتظر هستند تا کمی شرایط روشن‌تر شود.

 

حجم تجارت ایران و فنلاند 10 برابر می‌شود

وی در خصوص میزان افزایش حجم تجارت بین ایران و فنلاند گفت: این میزان به راحتی 10 برابر خواهد شد. ما شرکای تجاری مشابهی در منطقه شرق نزدیک با این میزان داریم و ما (با آنها) در مقایسه با ایران، 10 برابر حجم تجارت داریم. من فکر می کنم که اقتصاد ایران با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد. ما واقعا پتانسیل زیادی برای افزایش تجارتمان با ایران داریم.


وی گفت: فنلاند می‌تواند 500 میلیون یورو به ایران صادرات داشته باشد که در مقایسه با سال گذشته 10 برابر است.
 
کلمات کلیدی : ایران+فنلاند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.