توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 230046
«هزارتو» (خاطره نگاری ها در نقد زندگی و زمانه)؛ فردریش دورنمات، ترجمه محمود حدادی؛ نشر نیلوفر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۹
«هزارتو» /
(خاطره نگاری ها در نقد زندگی و زمانه) /
نویسنده: فردریش دورنمات /
مترجم: محمود حدادی /
انتشارات نیلوفر، چاپ اول ۱۳۹۳ /
شمارگان ۱۶۵۰ نسخه /
۲۲۴ صفحه، ۱۲۵۰۰ تومان /

****

وقتی اسم از فردریش دورنمات بر زبان می آید بی اختیار آدم یاد نمايش‌نامه معروف او به نام «ملاقات بانوي سال‌خورده» می افتد. نمایشنامه ای که سرتاسر دنیا را با موفقیت گز کرده، از تئاترهاي آلمان و یا برادوي امریکا بگیر تا همین تاتر شهر خودمان درواقع هر موفقیتی که یک نمایشنامه به لحاظ هنری و حرفه ای می تواند کسب کند. این کمدی – تراژدی دورنمات بدست آورده است. توفیق جهانی این نمایشنامه بیش از هر چیز حاصل نگاه و زبان جهانی اوست. ماجراهای این نمایشنامه در شهری کوچک اتفاق می افتد که می تواند در هر گوشه از دنیا باشد.

این کتاب در اصل خود به زبان آلمان، شامل دو جلد است که البته بعد از مرگ دورنمات جلد سومی نیز گرد آوری و منتشر شد. اما محمود حدادی (مترجم کتاب حاضر ) با کنارگذاشتن بخش هایی همانند چند داستان که برخی پیشتر هم به فارسی ترجمه شده بوده اند، به ترجمه بخش هایی پرداخته که رویکرد زندگی نامه ای و یا حس بنیادین نویسنده یعنی حس دلگیر کافکایی و گرفتاری در حصار زندگی در آنها بیشتر نمود داشته و با مفهوم نمادین هزار تو تناسب بیشتری داشته باشد.

این کتاب در شکل فعلی نزدیک به بیست نوشته در خود جای داده است: دهکده، از دنیای نقاشی، مدرسه، از هزار توهای شهر و نوجوانی، از کیهان و تاریخ، از تمثیل جهان، پدر و پسر، از هیتلر و سیاست سوئیس، شورش، روبه رویی ها و...


این کتاب خواندنی به همت نشر نیلوفر در ۲۲۴ صفحه و قیمت ۱۲۵۰۰ تومان راهی بازار نشر شده است.
درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«هزارتو» (خاطره نگاری ها در نقد زندگی و زمانه)؛ فردریش دورنمات، ترجمه محمود حدادی؛ نشر نیلوفر