توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414682
چرا راه حل تشکیل ۲ دولت از پایگاه اینترنتی آیپک حذف شد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۶
در حالی که بزرگترین سازمان حامی اسرائیل موسوم به آیپک قبلا اعلام کرده بود که به هر شیوه‌ای از راه حل تشکیل دو دولت حمایت می‌کند، اما با گذشت یک هفته از پیروزی ترامپ، راه حل تشکیل دو دولت را از پایگاه اینترنتی خود حذف کرد.

به گزارش تسنیم، با گذشت یک هفته از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، بزرگ‌ترین سازمان حامی اسرائیل در این کشور موسوم به آیپک راه حل تشکیل دو دولت را از پایگاه اینترنتی خود حذف کرد.

این در حالی است که آیپک قبلا اعلام کرده بود که به هر شیوه‌ای از راه حل تشکیل دو دولت حمایت کرده و در تلاش برای تحقق صلح و سازش در منطقه خواهد بود.

هر چند آیپک مدعی شد که تغییرات صورت گرفته در پایگاه اینترنتی این سازمان ارتباطی به تغییر سیاست‌هایش ندارد، اما برخی حامیان فلسطین نسبت به این اقدام آیپک هشدار داده‌اند به‌ویژه اینکه درست یک هفته پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا صورت گرفته است.

جیسون گرینبلات مشاور ترامپ در امور خاورمیانه تاکید کرد که ترامپ نمی‌خواهد راه حل تشکیل دو دولت را در جریان مذاکرات سازش بر طرفین فلسطینی و صهیونیستی تحمیل کند. وی همچنین تصریح کرد که ترامپ موضعی در قبال شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی اتخاذ نخواهد کرد و این مساله‌ای است که او بارها بر آن تاکید کرده است.

گرینبلات قبلا نیز در گفتگو با رادیو سراسری رژیم صهیونیستی گفته بود که ترامپ به هیچ وجه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینیان را مانعی بر سر راه تحقق صلح و سازش نمی‌داند.

این مساله تغییری بی‌سابقه در سیاست‌های دو حزب اصلی دمکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا طی دهه‌های گذشته است.

کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه آمریکا در ماه جولای گذشته نیز هیچ اشاره‌ای به راه حل تشکیل دو دولت در خصوص منازعه فلسطینی صهیونیستی نکرده بود.

دونالد ترامپ در آن زمان اظهار داشت که کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه بیش از هر وقت دیگری حامی اسرائیل است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، برخی تحلیلگران بر این باورند که موضع جدید آیپک بیانگر تحرک فوری محافل صهیونیستی برای غنیمت شمردن پیروزی ترامپ به منظور پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های خود است.

اکنون رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم به هر شیوه‌ای در پی اجرای برنامه‌های خود به‌ویژه الحاق کرانه باختری به این رژیم، توسعه شهرک‌سازی و قرار دادن قدس در راس تمامی اولویت‌های خود هستند.
 
کلمات کلیدی : آیپک، فلسطین، اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.