توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506680
شهید رجایی معتقد بود وزیر سرمایه‌دار در کابینه نمی‌تواند کار کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۰
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شهید رجایی معتقد بود وزیر سرمایه‌دار در کابینه نمی‌تواند کار کند، باید شیوه‌های تبلیغاتی را از راه‌های غربی جدا کنیم.

به گزارش تسنیم، مراسم بزرگداشت شهدای شهریور عصر امروز (سه‌شنبه 7 شهریور) در مجموعه فرهنگی رفاه تهران برگزار شد.

در این مراسم حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شخصیت شهدای حادثه ساختمان نخست‌وزیری بیش از دولت و دولتمردی بود، گفت: ماجرایی که به شهادت بهشتی، رجایی و باهنر انجامید حاصل اختلافاتی بود که همچنان باقی است. این اختلاف ناشی از دو جناح فکری می‌باشد.

وی با اشاره به نامه شهید بهشتی در تاریخ 22 اسفند 59 به امام خمینی(ره) گفت: شهید بهشتی در این نامه به امام خمینی(ره) بین مدیران کشور یک تفکر دوگانه وجود دارد،  یک بینشی معتقد به اجتهاد پویا و زنده برای اداره حکومت است و اندیشه دیگر ترکیبی از اندیشه‌های بینابین و مکتب‌های غربی است که به بنی‌صدر، بازرگان و جبهه ملی اشاره دارد اما ما معتقد به اداره حکومت به اجتهاد پویا هستیم.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: اگر این دو بینش در کشور ادامه یابد، نه مشکلات اقتصادی و نه اجتماعی کشور حل می‌شود. همچنین نمی‌توانیم برای آینده کشور برنامه‌ریزی کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به دیگر هشدارهای شهید بهشتی، گفت: هم حاکمیت و قدرت دست بنی‌صدر بود و او هم نقش اپوزسیون را بازی می‌کرد و شهید بهشتی به تلاش‌های اخیر این جریان مبنی بر تشریفاتی کردن ولایت فقیه و رهبری اشاره می‌کند.

وی با اشاره به نامه شهید بهشتی بیان کرد: شما مخالف حضور بازرگان در شورای انقلاب بودید، اما با اصرار ما پذیرفتید و وزارت خارجه و وزارت اقتصاد را به بنی‌صدر و ابراهیم یزدی سپردید که نشان می‌داد ما دنبال انحصار طلبی نبودیم.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به نامه مرحوم هاشمی رفسنجانی در 25 بهمن 59 به امام تصریح کرد: آقای هاشمی در این نامه تاکید می‌کند، خیلی‌ها تصور می‌کنند ما و جریان مقابل سر قدرت با هم می‌جنگیم و ما را نصیحت می‌کنند. شما تاکنون صلاح به بیرون آوردن ما از تردید ندیده‌اید، چرا موضع‌گیری صریح نمی‌کنید ما در جامعه راه شما را می‌رویم اما به ما افراطی می‌گویند. شما روزنامه آیندگان را تحریم و از حضور زنان بی‌حجاب در ادارات جلوگیری می‌کردید و این موارد مورد اختلاف ما با کسانی مانند بنی‌صدر است، آیا بی‌خط بودن و بی‌طرف بودن خوب است؟

وی افزود: کل ملت شریف ایران انقلاب نکرد بلکه اقلیتی انقلاب کردند و اواخر انقلاب کل ملت به آن پیوستند. همچنین در جنگ هم همه ملت نجنگیدند و عده‌ای حزب باد بودند که هنوز هم اینگونه افراد وجود دارند.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به نامه‌های شهید بهشتی و هاشمی رفسنجانی به امام(ره) خاطر نشان کرد: نامه‌های شهید بهشتی و هاشمی به امام در آستانه دهه 60 نشان می‌دهد که آنها در مقابل جریان غربگرا کم آوردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سخنرانی امام‌خمینی(ره) گفت: ملت عزیز بدانند که مبارزه با رفاه‌طلبی در تناقض است، تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر را چشیده‌اند و ما اول انقلاب اشتباه کردیم حکومت را دست لیبرال‌ها سپردیم، ما راه سازش را بلدیم اما اگر از مکتب عودول کنیم ممکن است جهان‌خواران ما را به عنوان کشوری ضعیف و بی‌فرهنگ قبول کنند.

وی با بیان اینکه همه دعواهای امروز همان دعواهای دهه 60 است، خاطرنشان کرد: شهید رجایی معتقد بود وزیر سرمایه‌دار در کابینه نمی‌تواند کار کند و در انتخابات باید شیوه تبلیغاتی را از راه‌های غربی جدا کنیم و بر سر مسائل قدر رقابت نکنیم. در آموزش و پرورش بچه‌ها را ابوذروارانه پرورش دهیم. در روابط خارجی ابتدا به استقلال و بعد به روابط فکر کنیم.
 
کلمات کلیدی : شهید رجایی+کابینه+وزیر سرمایه دار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.