توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495764
انتقاد وزارت رفاه از مقاومت‌های وزارت بهداشت در برابر ایجاد خانه‌های امن تزریق
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶
معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: براساس بحث هاي مطرح شده سال گذشته در ستاد مبارزه با مواد مخدر و كميسيون درمان مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد ايجاد خانه‌هاي امن تزريق در چندشهرستان مطرح شده است.

به گزارش ایسنا، احمد ميدری در نشست بررسی ابعاد توزیع موادمخدر دولتی که به میزبانی دبیرخانه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه با ایجاد خانه هاي امن، تزريق تحت كنترل و نظارت انجام مي شود گفت: وزير رفاه از زمان آغاز به كار خود تاكنون بر گفت و گو در مورد مسائل موجود درجامعه تاكيد كرده است.

وی افزود: بر همين اساس بسياري از  سياست‌هاي تصويب شده نيازمند بازنگري هستند و بايد از آنها اسطوره‌زدايي شود، دربسياري از موارد سياست‌هايي كه سالها ادامه پيدا كرده اند نيازمند تجديد نظر هستند و بايد به جامعه امكان تجديد نظر داده شود.

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار با بیان اینکه معاونت رفاه اجتماعي كتابي منتشر كرده و طبق آن تجربيات جهاني را در كشورهايي كه اجازه مصرف مواد مخدر را به رسميت شناخته اند بررسي كرده است گفت: نبايد بحث درباره اين موضوع خط قرمز محسوب شود .

میدری با اشاره به تاريخچه ممنوعيت ترياك در ايران ، ابعاد مختلف اين موضوع را تشريح كرد و گفت: اين موضوع جزو مذاكرات عمومي است و نمي توان پايان اين گونه مذاكرات را اعلام كرد .

وی با تاکید بر اینکه نباید جامعه را در معرض آزمایش های بزرگ قرار داد، عنوان کرد :  اینکه سیاستی را در سطح گسترده انجام بدهیم و بعد تجدیدنظر کنیم تبعات دارد. بسیاری کشورها آزمایش های محدود پیرامون سیاست ها انجام می دهند.
 
وی به بستر پیچیده اجتماعی اشاره کرد و گفت: اقشار در سنین مختلف با جنسیت و شرایط فرهنگی و اجتماعی متفاوت در کنار هم زندگی می کنند و باید این را مدنظر قرار داد.

چرا برای آزمایش‌های محدود پایلوت خط قرمز قایل می‌شویم؟

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار با اشاره به طرح توزیع مواد مخدر دولتی در مجلس، گفت: نمایندگان مجلس احساس می کنند می‌شود کاری کرد اما دولت نمی کند و این بد است. باید کاری انجام دهیم که پشتوانه کار کارشناسی دقیق داشته باشد، اما معمولا این نکته اعمال نمی‌شود و سیاست‌هایی اجرا می شوند که می‌تواند خطرناک باشد.  نباید این احساس بوجود بیاید که دولت کاری نمی کند و حالا مجلس وارد عمل شده است.

میدری افزود: وزارت بهداشت در مقابل راه اندازی خانه های امن تزریق مقاومت کرد و ما بسختی موافقت گرفتیم تا در دو شهر طرح را پایلوت کنیم. چرا برای آزمایش‌های محدود پایلوت خط قرمز قایل می‌شویم؟

به گزارش ایسنا، روزبه كردوني مدير كل دفتر پيشگيري از آسیب هاي اجتماعي وزارت تعاون،كار ورفاه اجتماعي اين گونه نشست ها را درتداوم نشست هاي شوراي عالي رفاه دانست و تاكيد كرد كه در این جلسه ديدگاه هاي مختلف كارشناسي در خصوص ابعاد تصميمات مربوط به طرح دولتي شدن مواد مخدر بررسي و در تصميم گيري هاي نهايي لحاظ مي شود.
 
کلمات کلیدی : وزارت رفاه + وزارت بهداشت + خانه‌های امن تزریق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.