توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429622
لاوروف: همواره برای مذاکره با رهبران جدید آمریکا آماده‌ایم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۱
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، کشورش همیشه برای مذاکرات گسترده با رئیس‌جمهور و دولت آتی آمریکا آماده است اما این مسأله یک امر اجباری نیست.

به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری نووستی در این باره گفت: ما از هر گونه مذاکره در هر زمانی در مورد مسائل مختلفی استقبال می‌کنیم اما ما برای وقوع این رخدادها اجباری نمی‌بینیم.

لاوروف ادامه داد: در شرایط فعلی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا تمرکز اصلی تشکیل کابینه‌اش بود اما ما تاکنون از مواضع حامی روسیه رئیس‌جمهوری آتی آمریکا استقبال کرده‌ایم.

وی افزود: قطعا ما به مواضع ترامپ مبنی بر ایجاد همکاری‌های عادی با روسیه آنچنان که در طول کمپین خود اعلام کرده است، واکنشی مثبت نشان دادیم.

این دیپلمات در ادامه خاطرنشان کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ترامپ در تماس تلفنی ۱۴ نوامبر خود بر ضرورت اصلاح وضعیت نه چندان خوب روابط فعلی آمریکا و روسیه تاکید کرده‌اند.

لاوروف با این حال بار دیگر تاکید کرد که مسکو برای همکاری با دولت آتی آمریکا در مبارزه با تروریسم از جمله در سوریه آماده است.

وی در این باره اظهار کرد: با توجه به همکاری ما با تیم ترامپ ما برای همکاری در مبارزه علیه تروریسم نیز آماده هستیم. لاوروف در ادامه خاطرنشان کرد که آمادگی مسکو شامل مرزهایی فراتر از سوریه می شود.

پیش از این در سوم اکتبر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن مشارکت در کانال‌های دوجانبه با روسیه را به دلیل نقض توافق آتش‌بس در سوریه به حالت تعلیق درآورده است.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش به دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا اشاره و عنوان کرد: این که انتظار داشته باشیم اوباما و دولتش رویکرد خود در همکاری‌های ضد تروریستی در سوریه را تغییر دهد، بسیار ساده‌لوحانه است.

وی همچنین از حمله هوایی ۱۹ سپتامبر نیروهای آمریکایی در دیر الزور سوریه و کشته شدن ۶۹ نیروی ارتشی سوری به عنوان یکی از دلایل بسیار مهم بر هم خوردن توافق مسکو و واشنگتن برای ایجاد گروه هماهنگی حملات هوایی ضدتروریستی یاد کرد.

لاوروف در این باره توضیح داد: ما متوجه شده بودیم که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه خود در ۱۸ دسامبر صراحتا اعلام کرده‌ بود که مسئولیت شکست این توافق بر عهده برخی از اعضای کابینه آمریکاست که به شدت با هر گونه ارتباط با روسیه مخالفند.

کری در مصاحبه مذکور ابراز تاسف و عنوان کرده بود که به نظر وی، بر هم زدن توافق روسیه و آمریکا درباره پروازها در عملیات ضدتروریستی یک اشتباه بوده است. در این مصاحبه اشاره شده بود که اشتون کارتر، وزیر خارجه آمریکا مقامی بوده که جان کری در درون دولت اوباما بر سر مسأله رابطه با روسیه با او درگیر بوده است.

با این حال لاوروف در ادامه تأکید کرد: به هر حال بسیار ساده‌لوحانه است که انتظار داشته باشیم دولت فعلی طی هفته‌های باقی‌مانده تا پایان دوره‌اش رویکرد خود را تغییر دهد.

وزیر خارجه روسیه در پایان مصاحبه خود با خبرگزاری نووستی اظهار کرد: پیش از دیدار احتمالی روسای‌جمهوری دو کشور آمریکا و روسیه آمادگی‌های دقیقی مورد نیاز است.

پیش از این در هفته گذشته پوتین نیز در کنفرانس خبری سالانه خود اظهار کرده بود که دیدار وی با ترامپ آن هم بدون آمادگی‌های لازم در این باره "غیرعاقلانه" است. با این حال در حال حاضر مسأله مهم انتخاب تیم و کابینه از سوی رئیس‌جمهوری منتخب آمریکاست.
 
کلمات کلیدی : آمریکا+روسیه+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.