توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467170
مرگبارترین شهر جهان برای غیرنظامیان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸
شهر کابل پایتخت افغانستان توسط سازمان ملل به عنوان مرگبارترین شهر جهان برای غیرنظامیان شناخته شده است.

به گزارش میزان، با وجود کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، باز هم کابل مرگبارترین شهر جهان در سال جاری میلادی برای غیرنظامیان در این کشور از سوی سازمان ملل شناخته شده است.
 
بر اساس گزارش تازه سازمان ملل در افغانستان، «تادامیچی یاماموتو» نماینده ویژه این نهاد اعلام کرده با وجود کاهش تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال جدید میلادی نسبت به زمان مشابه سال گذشته در افغانستان، کابل مرگبارترین شهرهای  جهان در سال جاری میلادی برای غیرنظامیان بوده است.
 
تادامیچی یاماموتو می‌افزاید: با ملاحظه تلفات رو به افزایش زنان و کودکان، افراد غیرنظامی متحمل زیانهای ناشی از جنگ می‌شوند.
 
براساس آمار منتشره شده از سوی یوناما در سه ماه نُخست سال ۲۰۱۷، یوناما ۲ هزار و ۱۸۱ مورد از تلفات غیرنظامیان ۷۱۵ کشته و یک هزار و ۴۶۶ زخمی را ثبت کرده است که چهار درصد کاهش را در مقایسه به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.
 
این گزارش می‌افزاید آمار مرگ غیرنظامیان ۲ درصد و میزان زخمی‌ها در بین غیر نظامیان ۵ درصد کاهش یافته است.
 
دلیل کاهش در تلفات افراد غیرنظامی که توسط یوناما ثبت شده ، عمدتاً کاهش ۱۹ درصدی در شمار کشته‌شدگان و زخمی‌ها در درگیری‌های زمینی میان نیروهای هوادار دولت و مخالفین مسلح است.
 
یوناما از  این کاهش و تمام تلاشها به منظور حفاظت از افراد غیرنظامی استقبال و تأکید کرد با در نظرداشتن میزان بی‌سابقه آوارگان داخلی در سال ۲۰۱۶، احتمالاً کوچ مردم از چندین منطقه متأثر از جنگ، دلیل کاهش در شمار تلفات افراد غیرنظامی بوده است.
 
از نظر موقیعت جغرافیایی، کابل بیشترین تلفات افرادی غیرنظامی را در حملات انتحاری و گروهی متحمل شده است، در حالیکه ولایت‌های هلمند، قندهار، ننگرهار و اروزگان به ترتیب شاهد تلفات غیرنظامیان بوده‌اند.
 
در گزارش آمده است که گروه‏های مسلح مخالف دولت عامل۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان  ۱۳۵۳ تلفات غیرنظامیان ۴۴۷ کشته و ۹۰۶ زخمی  بودند که نشانه ۵ درصد افزایش در مقایسه به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ است.
 
گروه‌های مسلح مخالف دولت به هدف قرار دادن عمدی غیر نظامیان ادامه داده و شیوه‌های تخریبی  را در جاهایی که غیرنظامیان در آن حضور دارند به کار برده‌اند، که این اقدام نقض آشکار قوانینی است که در قانون بشردوستان بین‌المللی به آن اشاره شده است.
 
کلمات کلیدی : افغانستان + کابل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.