توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402757
۳ میلیون نفر بازمانده از تحصیل در کشور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در حال حاضر بیش از سه میلیون بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارند اما مسئولان از خطر بی‌اعتنایی به آموزش عالی غافل هستند.

به گزارش تسنیم، محمدرضا بادامچی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه 25 مهر) پارلمان در سخنانی اظهار کرد: بیکاری عامل اصلی آسیب‌های اجتماعی است. مشکلات تصاعدی جامعه باید از طریق تولید داخلی و رونق مولد پیگیری شود و مجلس می‌تواند برای اشتغال، برنامه ملی و موثر به تصویب برساند.

وی افزود: متاسفانه کشور در سالیان گذشته در کمال ناباوری به دلیل ندانم‌کاری و بی‌توجهی برخی مسئولان فرصت‌های بسیاری را از دست داده است. نااهلان مشکلات گسترده‌ای را پیش‌ روی رشد و تعالی کشور قرار دادند.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه حجم عظیمی از اخبار رسانه‌ها و پژوهش‌های اجتماعی از داده‌های بسیار تلخ و دل‌آزار از سونامی ویرانگر فقر، گرسنگی و بیکاری حکایت دارد، تصریح کرد: وضعیت نابسامان بی‌آبی و بی‌توجهی به شهرهای کوچک و روستاها، روستاییان را از سر اجبار برای آینده‌ای بهتر راهی شهرها کرده است.

بادامچی گفت: بخشی از فقر گسترده در کلان‌شهرها، ناکامی‌های اجتماعی، حاشیه‌نشینی، گدایی و مصائبی از این دست محصول مهاجرت‌های دسته جمعی روستاییان به کلان‌شهرها است. در برابر آسیب‌های اجتماعی اگر سیاست فوری، ضربتی و البته درست اتخاذ نشود فاجعه انسانی، فقر و گرسنگی ایران را گرفتار بلاهای ویرانگر اجتماعی خواهد کرد.

وی در همین زمینه دامه داد: 11 میلیون حاشیه‌نشین یعنی یک هشتم جمعیت کشور دچار بحران دردناکی است. اکنون مردان و زنان بسیاری قربانی اعتیاد هستند. میلیون‌ها جوان ایرانی زیر معضل بیکاری له می‌شوند. وضعیت غیرعادی طلاق سایه شوم خود را بر خانواده ایرانی گسترده و رفته رفته به اضمحلال خانواده‌ها انجامیده است. طلاق، خروجی مشکلات بنیان‌برافکن اقتصادی و بیکاری است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با طرح سؤالی از مسئولان گفت: مردمی که پشتوانه درخشان 8 سال دفاع مقدس را در برابر نابرابری قدرت‌های جهانی دارند، آیا اینگونه باید پاسخ جانفشانی‌هایشان داده شود؟

وی با تاکید بر اینکه فلات ایران در آستانه خشکی مطلق است، گفت: 58 درصد از تالاب‌های کشور در وضعیت خشکی قرار دارد و دریاچه ارومیه به دلیل سیاستهای نادرست، در حال احتضار است و با سرعتی زیاد در حال تبدیل ایران به بیابان هستیم.

بادامچی ادامه داد: سرانه مصرف آب در ایران 2.5 برابر کشورهای پرآب دنیاست اما نه از آموزش و ارائه الگوی بهینه مصرف آب خبری است و نه برنامه‌ای منسجم برای حمایت و حفاظت کشور از بی‌آبی. با این میزان مشکل، ما مسئولان باید دست از رویکردهای عوام‌فریبانه برداریم و با تمام توان به فکر چاره علمی و موثر و نتیجه‌بخش باشیم.

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: اخیر در روزنامه جمهوری اسلامی خبری منتشر شد که شهرداری تهران بدون هیچ مجوز شرعی و قانونی اقدام به بذل و بخشش از بیت‌المال به هیات‌ها و مداح‌ها کرده است. اگر این ادعا درست باشد باید انگشت حیرت به دندان گرفت.

وی افزود: مردم در طول تاریخ به برپایی‌های خودجوش اقدام کرده‌اند و هیچ نیازی به بخشش غیرقانونی نهادهای عمومی نداشته و ندارند. در کنار این بذل و بخشش‌های نجومی، اخباری از روستاهای کشور به گوش می‌رسد که دانش آموزان ناتوان از پرداخت وجوه درخواستی، تنبیه و اخراج می‌شوند در حالی که طبق قانون اساسی آموزش عمومی در ایران رایگان است. بدیهی است بی‌توجهی امروز ما به مدارس باعث خواهد شد فردا چندین برابر برای مدیریت امنیت کشور اختصاص دهیم، اگر لازم باشد باید از هر هزینه دیگری بزنیم تا هزینه‌های آموزشی تامین شود.

نماینده تهران در مجلس، با استناد به آمار بازماندگان از تحصیل اعلام شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: بنابر اعلام این مرکز در حال حاضر بیش از سه میلیون بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارند اما مسئولان از خطر بی‌اعتنایی به آموزش عالی غافل هستند.

وی خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد افراد و گروه‌های کوچک عمدا یا سهوا با سخنان و حرکات خود آب به آسیاب دشمن بریزند. باید به دولتی که برخواسته از آراء مردم و تایید مقام معظم رهبری است، فرصت دهیم و حمایتش کنیم تا بتواند بر ظرفیت‌های کشور تمرکز کرده و در راستای اهداف برنامه‌های تعریف شده قدم بردارد.

بادامچی در پایان با اشاره به بررسی لایحه احکام برنامه ششم توسعه توسط مجلس، گفت: گرچه این برنامه با تاخیر و بدون اطلاع از میزان تحقق برنامه‌های قبلی به کمیسیون تلفیق مجلس رسیده است اما فرصت مناسبی است تا نمایندگان در راستای تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله و سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی، اولویت‌های اقتصادی نجات‌بخش و تعیین کننده‌ای همچون بهبود محیط کسب و کار، تقویت نظام مالی، به‌روزرسانی صنعت و زیرساخت‌ها از طریق اتخاذ فناوری‌های بومی و تشویق به سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایرانیان خارج از کشور را در دستور کار قرار دهند.
 
کلمات کلیدی : بازمانده از تحصیل+بیکاری+آسیب‌های اجتماعی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.