توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482010
احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان آغاز شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۳
وزیر نفت پاکستان گفت: اسلام آباد کار بر روی پروژه‌های فوری واردات گاز از جمله خط لوله ایران- پاکستان و دو پروژه دیگر را آغاز کرده است.

به گزارش فارس، رویترز طی گزارشی که به کمبود گاز در پاکستان پرداخته است به نقل از شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت پاکستان نوشت اسلام آباد کار بر روی پروژه‌های فوری واردات گاز از جمله خط لوله ایران- پاکستان و خط لوله تاپی و واردات ال‌ان جی را آغاز کرده است.

دولت پاکستان در ماه فوریه توافق 15 ساله واردات گاز ار قطر برای واردات 3.75 میلیون تن ال‌ان‌جی در سال را به امضا رساند.

عباسی در مصاحبه‌ای با رویترز گفته است: «پاکستان به خوبی در مسیر دریافت روزانه 1.5 میلیارد فوت مکعب ال‌ان جی در سیستم (توزیع گاز) تا پایان سال 2017 قرار دارد که نیمی از کمبود گازی این کشور را تامین خواهد کرد.»

ایران و پاکستان درسال 1995 میلادی توافق نامه‌ای را در مورد احداث یک خط لوله گاز امضا کردند. تا کنون ایران 900 کیلومتر از خط لوله آی پی را در خاک خود احداث کرده و منتظر احداث 700 کیلومتر باقی مانده از این خط لوله در خاک پاکستان است.

پاکستان باید تا دسامبر 2014 میلادی خط لوله را در خاک خود احداث می‌کرد اما به دلیل تهدیدهای آمریکا کار احداث خط لوله را تاکنون آغاز نکرده است.

طبق قرارداد اولیه بین دو کشور در مورد صادرات گاز طبیعی ایران به پاکستان،اگر تا پایان دسامبر این قرار داد عملیاتی نمی‌شد، پاکستان باید 3 درصد از ارزش صادرات گاز را به عنوان جریمه به ایران پرداخت می‌کرد.
 
کلمات کلیدی : انتقال گاز + ایران و پاکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.