توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431412
العبادی: روابطمان را با ترکیه تقویت می‎کنیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۷
حیدر العبادی گفت: نخست وزیر ترکیه در چارچوب برنامه سفر متقابل مقام های 2 کشور از عراق دیدن خواهد کرد و ما سعی داریم تا روابط دوجانبه را تقویت کنیم.
به گزارش العالم، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق(سه شنبه شب) در گفت و گو با خبرنگاران با اظهار اینکه 'ما مخالف استفاده از سرزمین عراق برای حمله علیه کشورهای همسایه از جمله ترکیه هستیم'، افزود: عراق از هیچ گروهی که علیه ترکیه و آنکارا اقدام به حمله می کند، حمایت نمی کند و آنکارا این موضوع را خوب می داند.

نخست وزیر ترکیه قرار است برای انجام یک دیدار رسمی روز پنجشنبه از بغداد دیدن کند و کارشناسان و ناظران سیاسی، این دیدار پیش بینی شده را پایانی بر تنش های حدودا یک سال و نیمه میان ترکیه و عراق تلقی می کنند.

روابط دو کشور بر سر حضور نیروهای نظامی ترکیه در پایگاه نظامی بعشیقه در شمال موصل تیره شده بود.

دعوت به همکاری بین المللی برای نابودی باندهای تروریستی

نخست وزیر عراق در این نشست، خواستار همکاری اطلاعاتی بین المللی برای ریشه کن کردن باندهای تروریستی داعش شد و خاطرنشان کرد: تا کنون بسیاری از شهرها و پایتخت های جهان در معرض اقدامات تروریستی قرار گرفته اند.

العبادی در خصوص حملات تروریستی اخیر به بغداد نیز گفت که شبکه های تروریستی مرتبط با داعش وجود دارند و برخی از رسانه های گروهی برای آنها تبلیغ می کنند و دولت برای رویارویی با این حملات طرح هایی را پیش بینی کرده است و به اجرا خواهد گذاشت.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در عین حال با بیان اینکه صحیح نیست ما از خون بیگناهان سوء استفاده سیاسی کنیم، از همگان خواست برای تقویت امنیت و ناکام گذاشتن جنایات سازمان یافته همکاری و تلاش کنند.

نخست وزیر عراق همچنین خواستار هوشیاری مردم کشورش در برابر خطر تروریسم و افراط گرایی شد.

وی توضیح داد: جهان نقش عراق و دستاوردهایش در نبرد با تروریسم را می ستاید.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه 'عراق، به رغم بحران مالی و سیاست ریاضت اقتصادی به پیروزی ها تحقق می بخشد'، گفت ما ظرف چند روز گذشته به پیشرفت بزرگی در عملیات آزادسازی موصل دست یافتیم.

عصبانیت العبادی از میزان صادرات نفت از قلیم کردستان

نخست وزیر عراق در خصوص وجود طرح هایی برای رویارویی با اقدام های تروریست ها به مردم این کشور اطمینان داد و در خصوص برداشت و صادرات نفت اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق بیش از سهمیه در نظر گرفته شده برای آن، از بندر جیهان ترکیه نفت صادر می کند.

العبادی در این خصوص، خواستار شفاف سازی بیشتر از سوی دولت محلی کردستان عراق شد.
 
کلمات کلیدی : عراق+ترکیه+العبادی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.