توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491911
زنان سیگاری زودتر یائسه می‌شوند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۳
این علایم در 75 درصد زنان پیش یا پس از یائسگی ایجاد می‌شود و یک تا دو سال بعد از آن طول می‌کشد.

به گزارش ایسنا، مریم جوادیان با بیان اینکه یائسگی قطع دائمی قاعدگی است که به دنبال توقف عملکرد تخمدان‌ها به وجود می‌آید، افزود: سن متوسط یائسگی، 51 سالگی است و با وجود افزایش طول عمر زنان، سن یائسگی ثابت می‌ماند.

وی تصریح کرد: سن یائسگی به طور ژنتیکی تعیین می‌شود و فاکتورهایی مانند نژاد، وضعیت اقتصادی - اجتماعی، سن نخستین قاعدگی یا تعداد تخمک‌گذاری‌های قبلی تاثیری در آن ندارند، اما اشعه شیمی درمانی با تاثیر بر تخمدان می‌تواند موجب یائسگی زودرس شود.

این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل، با اشاره به اینکه زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می‌کنند، گفت: جراحی تخمدان‌ها یا برداشتن رحم ممکن است موجب پایین آمدن سن یائسگی شود.

جوادیان خاطرنشان کرد: نارسایی زودرس تخمدان به یائسگی زیر40 سال اطلاق می‌شود و می‌تواند به دلایل ناشناخته یا اختلالات کروموزومی یا بیماری خودایمنی و یا تحت تاثیر داروها و اشعه ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه یائسگی با تغییرات در سیکل‌های قاعدگی از چند سال گذشته و تغییرات هورمونی همراه است، گفت: مهم‌ترین تغییر هورمونی که پس از یائسگی ایجاد می‌شود و مشکلات ناشی از یائسگی به آن وابسته به نظر می‌رسد، کاهش هورمون استروژن است.

این هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: نگرانی‌های اصلی سلامتی در زنان یائسه شامل علائم گر گرفتگی، آتروفی دستگاه ادراری تناسلی، پوکی استخوان، بیماری قلبی عروقی، سرطان، کاهش قوای شناختی و مشکلات جنسی است.

جوادیان درباره علائم وازوموتور یا گر گرفتگی گفت: این علایم در 75 درصد زنان پیش یا پس از یائسگی ایجاد می‌شود و یک تا دو سال بعد از آن طول می‌کشد. گر گرفتگی اصلی‌ترین دلیل مراجعه به پزشک در این دوران است و می‌تواند در کار، فعالیت روزمره وخواب فرد تداخل ایجاد کند.

این متخصص با اشاره به اینکه بیماری تیروئید دراین گروه سنی افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: تغییرات روش زندگی، گرگرفتگی را کمتر می کند. پوشیدن لباس نخی، بودن در محیط خنک و امتناع کردن از بیرون رفتن در ساعات گرم روز توصیه می‌شود و وزن بالا و سیگار این علائم را تشدید می‌کند. بنابراین تشویق به کاهش وزن و قطع مصرف سیگار توصیه می‌شود.

وی گفت: پوکی استخوان بسیار شایع بوده به طور تقریبی نیمی از زنان بیش از 50 سال به آن مبتلا هستند و غربالگری از نظر سنجش تراکم استخوان فقط در افراد پرخطر مانند افرادی که سابقه شکستگی قبلی دارند، یائسگی زودرس و بعضی فاکتورهای خطر مانند مصرف دراز مدت داروها توصیه می‌شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D به تنهایی کافی نبوده و دادن مکمل های کلسیم ویتامین  "دی" ضروری است و همچنین ورزش منظم و قطع سیگار توصیه می شود.

این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل اظهار کرد: بیماری قلبی و عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر زنان بوده و به طور تقریبی 45 درصد دلایل مرگ و میر راتشکیل می دهد.

وی با اشاره به اینکه سابقه فامیلی، سن، زندگی بدون تحرک، سیگار، دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا، چاقی و سیگار از فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی است، تصریح کرد: با افزایش سن خطر بیماری های قلبی وعروقی به طور چشمگیری افزایش می یابد و اقدامات پیشگیرانه شامل تغییر نحوه زندگی، ورزش، قطع سیگار، کنترل مناسب قند، چربی و فشارخون است.
 
 
کلمات کلیدی : سلامت + زنان سیگاری + یائسگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.