توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505609
کلاهبرداری از طریق سایت دیوار
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۶
دو سارق سابقه‌دار که با سرقت یک خودرو 206 و آگهی آن برای فروش در سایت دیوار از شهروندان تهرانی کلاهبرداری می‌کردند، از سوی پلیس آگاهی شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایران، سوم مرداد ماه امسال ماموران گشت آشکار پلیس آگاهی در محدوده پاسگاه نعمت آباد به یک دستگاه خودرو 206 مشکوک شده، در بررسی ارکان هویتی خودرو اطمینان پیدا کردند که خودرو 206 دارای سابقه سرقت از پایگاه پنجم پلیس آگاهی است؛ بلافاصله ماموران به راننده 206 دستور ایست داده اما راننده 206 اقدام به فرار از محل کرده، طی یک تعقیب و گریز توسط ماموران دستگیر، خودرو مسروقه توقیف و متهم جهت ادامه تحقیقات در اختیار پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با دستگیری و انتقال راننده خودرو 206 به پایگاه پنجم پلیس آگاهی، بلافاصله وی به نام "مهدی . ق" (25 ساله) به عنوان یکی از مجرمین حرفه‌ای و سابقه دار که از سال 1385 تاکنون بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف مرتبط با سرقت و ضرب و جرح عمدی دستگیر و روانه زندان شده، مورد شناسایی قرار گرفت.

اظهارات صاحب خودرو 206
صاحب خودرو 206 پس از حضور در پایگاه پنجم آگاهی، ضمن شناسایی دقیق "مهدی . ق" به عنوان سارق خودرواش، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: حدود یک هفته پیش خودرو 206 خود را جهت فروش در سایت دیوار آگهی کرده بودم که شخص ناشناسی با شماره تلفن همراه من تماس گرفت و خودش را به عنوان خریدار معرفی کرد؛ پس از توافق اولیه در خصوص قیمت خودرو با یکدیگر قرار ملاقات گذاشتیم و همین شخص (متهم پرونده) با ظاهری بسیار آراسته به محل کارم مراجعه کرد و در آنجا یکدیگر را ملاقات کردیم؛ پس از بازدید اولیه خودرو، به پیشنهاد این آقا و به بهانه اطمینان از سلامت بدنه خودرو به یک مغازه صافکاری در همان نزدیکی محل کار خود مراجعه کردیم؛ ابتدا ایشان از ماشین پیاده شد و به داخل مغازه صافکاری رفت اما پس از گذشت چند دقیقه، زمانی که از وی خبری نشد من نیز به داخل مغازه رفتم به محض ورود به داخل مغازه، ناگهان این شخص سوار ماشین من شد و در حالی که سوئیچ خودرو بر روی ماشین قرار داشت، اقدام به سرقت خودرو بنده کرد و به سرعت از محل متواری شد.

مالباخته در ادامه اظهاراتش در خصوص همراه بودن نفر دوم با متهم نیز به کارآگاهان گفت: زمانی که به همراه متهم قصد سوار شدن به خودرو 206 را داشتیم، راننده یک خودرو پراید نیز پشت سر ما به راه افتاد و تا مقابل مغازه صافکاری آمد؛ پس از سرقت خودرو 206، راننده پراید نیز به سرعت از محل متواری شد و به همراه 206 محل را ترک کرد.

تحقیقات پلیسی
با آغاز تحقیقات، کارآگاهان در بررسی سابقه سرقت خودرو 206 اطلاع پیدا کردند که چندین مالباخته دیگر نیز در طول مدت زمانی که خودرو 206 در اختیار متهم قرار داشته اقدام به طرح شکایت از صاحب خودرو کردند؛ بلافاصله این اشخاص شناسایی، به پایگاه پنجم پلیس آگاهی دعوت و تمامی آنها "مهدی . ق" را مورد شناسایی قرار دادند.این افراد در اظهاراتی مشابه عنوان کردند: از طریق سایت دیوار قصد خرید یک خودرو 206 را داشتیم؛ پس از تماس با شماره درج شده در آگهی فروش خودرو 206 مسروقه و نهایتا بازدید خودرو و توافق بر سر قیمت آن، مبلغی را ( بین 3 تا 4 میلیون تومان ) به عنوان بیعانه به صاحب خودرو پرداخت و قولنامه خرید خودرو را تنظیم کردیم اما در همین زمان، صاحب خودرو ( متهم ) به بهانه‌ای سوار ماشین شده و از محل متواری شد.

متهم پرونده که پس از شناسایی توسط شکات چاره‌ای جز اعتراف و بیان حقیقت نداشت، صراحتا به سرقت خودرو 206 و همچنین کلاهبرداری از خریداران خودرو 206 اعتراف کرد.

در ادامه تحقیقات و با شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی که دقیقا به همین شیوه و شگرد مورد سرقت خودرو قرار گرفته بودند، کارآگاهان موفق به شناسایی تعدادی از شکات در شهرستان‌های بهارستان، گلستان و رباط کریم در شهرستان کرج شدند که توسط متهم مورد سرقت خودرو قرار گرفته و با وجود کشف خودروهای آنها به صورت رها شده در مناطق غرب و جنوب غرب تهران تعدادی از شهروندان تحت عنوان مالباخته از صاحبان خودروهای کشف شده اقدام به طرح شکایت کرده بودند؛ با دعوت از این افراد ( مالباختگان ) به پایگاه پنجم آگاهی، تمامی آنها متهم "مهدی . ق" را به عنوان فردی که اقدام به فروش خودرو به آنها کرده و از هر کدام مبلغی را به بهانه ی بیعانه پول دریافت کرده، مورد شناسایی قرار دادند.

سرهنگ کارآگاه احمـد نجفی، رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده و با شناسایی متهم دوم پرونده به نام "مهران . ع" ( 24 ساله ) ، کارآگاهان این پایگاه با شناسایی مخفیگاه متهم در شهرستان اسلامشهر اقدام به دستگیری وی در داخل مخفیگاهش کردند؛ این متهم نیز پس از انتقال به پایگاه پنجم آگاهی صراحتا به همدستی و مشارکت در تمامی سرقت‌ها اعتراف کرد.نجفی در ادامه خبر عنوان کرد: با توجه به ادامه تحقیقات در این پرونده و به منظور کشف و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی متهمین و به ویژه شناسایی دیگر شکات و مالباختگان احتمالی، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمین از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه 34 تهران صادر شده است؛ لذا از تمامی شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمین شدند، دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه پنجم پلیس آگاهی در خیابان آزادی - خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند.
 
کلمات کلیدی : کلاهبرداری+سایت دیوار+خرید خودرو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.