توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405368
ترکیه مهمان ناخوانده عملیات آزادسازی موصل/روابط ترکیه و عراق به کدام سو می‎رود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۷
جدال لفظی مقام های ترکیه و عراق در پی اظهارات دولتمردان آنکارا درباره حضور در عملیات آزادسازی موصل همچنان ادامه دارد. ناظران معتقدند که اقدامات تحریک آمیز ترکیه در قبال عراق وحضور نظامی این کشور در منطقه بعشیقه مناسبات آنکارا و بغداد را به عنوان دو کشور همسایه و مهم در منطقه دستخوش تغییرات بنیادین می کند.

به گزارش میزان،رسانه های عراقی گزارش دادند که پس از اعلام آغاز عملیات آزادسازی موصل از سوی نخست‌وزیر عراق، نیروهای گوناگون دراین عملیات برای محاصره داعش در موصل از محورهای مختلف به سمت این شهرحرکت کردند به طوریکه در روزهای نخستین  با وجود نگرانی‌ ها درباره حضور طیف‌های گوناگون با منافع متضاد در این عملیات، همه خبرها حاکی از پیشروی زودهنگام نیروهای ائتلاف به دروازه‌های شهر موصل بود.
 
به گزارش این رسانه ها حیدر العبادی روز سوم عملیات با ابراز خوشبینی اعلام کرد که پیشروی نیروهای نظامی به سمت موصل فراتر از انتظار ماست و تا در هم شکستن تروریست های داعش دست‌کم در عراق زمان زیادی باقی‌نمانده است. 

اما درست چند ساعت پس از این خبر امید بخش «حیدرالعبادی» ترکیه جنگنده‌های خود را به شمال حلب فرستاده و مواضع غیرنظامیان را درهم شکست و نزدیک به 200 تن از اهالی این منطقه را به قتل رساند و همچنین دولتمردان آنکارا بر باقی ماندن نیروهای این کشور در عراق تاکید کردند.

رسانه های عراقی می نویسند که این‌بار این یورش اردوغان برای نابودی نیروهای کرد مخالف دولت ترکیه و داعش به شدت نابه‌هنگام و مشکوک است. اشتباه است اگر فکر کنیم اردوغان از اینکه اجازه رسمی شرکت در عملیات را پیدا نکرده ناراحت است یا بهترین فرصت را برای ضربه به نیروهای کرد در سوریه را یافته است.

عملیات همه جانبه اخیر داعش در کرکوک که باعث شد بخشی از نیروهای کرد و همچنین نیروهای مردمی «حشد الشعبی» درگیر در عملیات موصل، محاصره داعش را رها کنند و برای کمک به مردم کرکوک راهی این شهر شوند.

یک روز پس از آغاز عملیات آزادسازی موصل آمریکا و ترکیه  از حضور نیروهای مردمی «حشد الشعبی» در عملیات آزادسازی موصل به شدت ابراز نگرانی کرده و اردوغان با وجود هشدار جدی نخست‌وزیر عراق به عدم شرکت در عملیات ائتلافی موصل، قلدرمآبانه اصرار کرد که مهمان ناخوانده این عملیات باشد.

آمریکا از بمباران مواضع هم‌پیمانان کرد خود توسط جنگنده‌های ترکیه برخلاف همیشه این‌بار موضع جدی نگرفت و نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد تمام اقدامات ارتش ترکیه در سوریه در هماهنگی کامل با همپیمانان آنکارا انجام می‌شود.

در همین حال وزیر خارجه روسیه اخیرا هشدار داد که عناصر داعش قصد دارند که به سمت سوریه فرار کنند.

بسیاری از تحلیلگران حضور آمریکا در این عملیات را تلاش اوباما برای تقویت موقعیت هیلاری کلینتون در برابر رقیب جمهوریخواه خود می دانند که اوباما قصد دارد با یک پیروزی ظاهری در مبارزه با داعش در عراق و آزاد کردن موصل به انتقادهای ترامپ مقابله کند.

در بخشی از سومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا، ترامپ درباره حمله به موصل می‌گوید این چه حمله‌ای است که چند ماه پیش از شروع آن همه  جا جار زده می‌شود، اصل غافلگیری چه می‌شود.

خبرهای انتشار یافته حاکی است که از چند ماه پیش همزمان با اعلام خبر آمریکا برای حمله موصل بخش عظیمی از سرگردگان و اعضای اصلی داعش به سمت سوریه فرار کرده‌اند و واقعیت این است که قرار است داعش از موصل به سمت سوریه جابه‌جا شود.

در پایان می‌توان این پرسش ها که آیا بند ناف اردوغانِ پسا کودتا از داعش و گروهک های تروریستی در سوریه بریده شده است؟ تا چه حد می‌توان به لفاظی‌های ضد داعشی دولتمردان ترکیه اعتماد کرد؟ تجهیزات نظامی را چه کسی و  از چه راهی در اختیار تروریست های به اصطلاح «میانه‌رو» و «تندرو» قرار می‌گیرد؟
 
کلمات کلیدی : داعش + آزاد سازی موصل+ ارتش عراق+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.