نظر منتشر شده
۹۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466712
عباس عبدی و عباسی سلیمی نمین بررسی کردند؛
تحلیل و بررسی "مناظره"
بخش سیاسی الف، ۹ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۱
هنگام پخش مناظره های زنده تلویزیونی عباس عبدی و عباس سلیمی نمین دو تحلیلگر مسائل سیاسی از دو جناح کشور دیدگاه های خود را درباره این مناظره در فضای مجازی (کانال آخرین خبر) نشر دادند.
 
گزیده از دیدگاه های این دو تحلیلگر را در ادامه میخوانید. 
 
عباس عبدی
آقای قالیباف حرف دیگری می خواهد بزند به حاشیه نشینی کار چندانی ندارد.

آقای رییسی طوری آمار دادند که چندان معقول نیست. در طول ۴ سال ۵ میلیون و به میزان ۴۵ درصد افزایش حاشیه نشینی قابل تصور نیست

 آمار رییسی درباره ضریب جینی خلاف واقع است الان ضریب جینی کمتر از ۳۹ صدم است/ یارانه ها همیشه بطور موقتی و محدود ضریب جینی را کم می کند بدون افزایش سهم نیروی کار  در ارزش افزوده نابرابری کم نخواهد شد.

نظر آقای رییسی برای کاهش نابرابری مبتنی بر هزینه است که هیچگاه معلوم نیست درامدش از کجا و بصورتی پایدار تامین می شود. این ادامه سیاست احمدی نژاد است و اتلاف منابع/ دادن سند مالکیت تثبیت حاشیه نشینی و تشویق آن است و نه حل مساله

علت اصلی کاهش ارزش یارانه ها و افزایش ضریب جینی، تورم سال های ۹۰ تا ۹۲ بود چون منابع پرداخت یارانه ها از طریق تولید پول بود الان هم ایده رییسی اجرای همان طرح شکست خورده است/ عدالت مفهومی چند بعدی است و به همه حوزه های زندگی مربوط می شود. نمی شود عدالت اقتصادی وجود داشته باشد ولی عدالت آموزشی یا قضایی را نادیده گرفت.عدالت هم به برابری فرصت اشاره دارد و هم احساس عدالت. این ابعاد در ارزیابی یکی از کارشناسان نادیده گرفته شده است. عدالت اجتماعی این معناست و به عدالت اقتصادی محدود نمی شود.

 عدالت مفهومی چند بعدی است و به همه حوزه های زندگی مربوط می شود. نمی شود عدالت اقتصادی وجود داشته باشد ولی عدالت آموزشی یا قضایی را نادیده گرفت. عدالت هم به برابری فرصت اشاره دارد و هم احساس عدالت. این ابعاد در ارزیابی یکی از کارشناسان نادیده گرفته شده است. عدالت اجتماعی این معناست و به عدالت اقتصادی محدود نمی شود.

 نظرات آقای قالیباف عجیب بود/ بخش مهمی از سیاست های شهرداری تهران بر محور توزیع رانت استوار است، چرا هم آنها را حل نمی کند؟

قالیباف گفت چرا از گیاهانی که مشکل آب ندارد استفاده نمی کنیم؟ ولی فضای سبز شهر تهران مبتنی بر چمن کاری است که روزی دو بار آب می دهند/ بارها هم گفته شده ولی اقدام موثری نشده است/ آقای قالیباف به عنوان شهردار باید بهتر حرف میزد ولی چون هدفش ضدیت با دولت است حرف های غیر دقیق زد او باید در مورد تهران حرف میزد که سیاست شهری او علیه محیط زیست است/ آقای قالیباف بهتر است خشک کردن باغ های تهران را و برج سازی و کسب درامد و رانت پاسخ دهند این موضوع نسبت به ایشان مهمتر از ریزگردها است.

آقای قالیباف زده روی دست احمدی نژاد برج های بزرگ در کوچه شش متری می دهد و منطقه ۲۲ را می سازد هیچگاه هم اعتراضی نداشته حالا مدعی شده که تقصیر دولت است.

پل صدر به عنوان بزرگترین طرح خاص برای ۴ درصدی ها است یا ۹۶ درصدی ها؟

قالیباف در این مناظره سعی کرد رییسی را حذف کند و خود را رقیب اصلی معرفی کند ولی نکته مهم این بود که جهانگیری خود را طرف قالیباف کرد و اجازه نداد قالیباف دوگانه مورد نظر را شکل دهد بعلاوه سخنان اصولی هاشمی طبا نقشه دو نفر اصولگرا را برای جدلی کردن مناظره تا حدی خنثی کرد.

نظرات میرسلیم در باره ترافیک و حمل و نقل عمومی درست بود ولی توضیح نداد اینها پاسخهای یک کارشناس است و نه سیاستمدار.

آقای قالیباف حرف چندانی جز ۴ درصد و ۹۶ درصد ندارد. هر چه سوال شود ذهنش به این گزاره خودساخته می رود که البته بخش مهمی از اقداماتش در تهران در خدمت ۹۶ درصد بوده است.

 به نظرم آقای قالیباف مرتکب یک نکته اشتباه ناخواسته شد، خواست خودش را محور رقابت کند ناخواسته تبدیل به سیبل هم شد. مشکل دیگر رییسی و قالیباف این بود که سیاست احمدی نژاد را دنبال کردند بدون این که توانایی او را در جا انداختن این ایده داشته باشند لذا دستشان خالی است نمی توانند این سیاست را ادامه دهند/ به نظرم این مناظره بعید است که تاثیر جدی بر بینندگان و تغییر رای آنان بگذارد.

 عباس سلیمی نمین
به نظر می‌رسد رییسی در زمینه حاشیه نشینی بر اساس تجربه و اقداماتی که در زمینه حاشیه نشینی مشهد صورت داده راه حل هایش عملی ارایه داد.

راه حل های ارایه شده از سوی رئسی در ارتباط در با عدالت اجتماعی در جامعه مناسب بود ام جامع نبود در بعد عدالت اجتماعی توزیع امکانات سیاسی اقتصادی فرهنگی باید مدنظر قرار گیرد

جهانگیر ی ظاهراً فراموش کرده مسولیت در دولت دارد توضیحاتش در خصوص ظریب جینی هم کارشناسانه نبود/ اظهارات رییسی نقدی متین  و آرام به شرایط موجود بود هر چند راه حل هایس جامعیت لازم رانداشت.

توضیحات روحانی در زمینه مسکن قابل نقد جدی است دولت یازدهم   مسکن مهر را فاقد اعتبار و مسکن اجتماعی را جایگزین کرد اما اکنون کارنامه منفی در زمینه اقدام برای آن دارد.

جهانگیری هرچند آمادگی بیشتری برای ارایه آمار دارد اما خیلی‌ جاها توضیح برای کارکرد منفی دولت نداشته.. بخصوص در اینکه چرا دولت در خصوص مالیات برای مسکن علی خالی ناتوان بوده است.

روحانی در بحث ازدواج وسایلی مطرح کرد اما به اینکه در دولت ایشان طلاق رشد نگران کننده داشته توضیح نداد توضیح نداد که بسیاری از زوج‌ها بخاطر دشواری هایس دریافت وام ازدواج از گرفتنش منصرف می‌شوند.

توضیحات روحانی در پاسخ مجدد به قالیباف با این بهانه که خواستم جلوی گناه را بگیرم و تایید تلویحی اتهامات معاون اولش خود نشان از کم تحملی دولت دارد که مصادیق آن قبلا دیده شد.

اظهارات جهانگیری مبنی بر عدم رضایت مردم از رجوع به دستگاه قضا تا حدی درست است همچنین مشکلات مردم در رجوع به شهرداری پذیرفته شده است منتها ایشان قرار بود در مورد آسیب‌های نظام اداری دولت سخن بگوید و اقداماتی که برای کاهش آن صورت گرفته است.

هاشمی طبا در مورد نقد ساختار دولت منطقی صحبت کرد.

جهانگیری قالیباف را که با بیشترین حملات از ناحیه دولت احمدی‌نژاد مواجه بود، نماینده دولت قبل معرفی کرد. تکرار بحث گازانبری و عصبانیت ایشان تاسف بار است. ایشان به هیچ وجه پاسخ سوال قالیباف در خصوص مناطق فرسوده را نداد بلکه تهاجمی به تهمت زدن پرداخت.

آمارهای قالیباف تا حد زیادی محسوس بود و با ارایه آمار پاسخ های منطقی روشن داده شد در حالی که جهانگیری و روحانی تهمتهایی زدند منجمله در بحث سیلی زدن به مادر دستفروش که در حوزه شهرداری گیلان رخ داده بود به صراحت تهمت زدند ولی روحانی وانمود کرد قالیباف تهمت زده و دروغ گفته است.. در مجموع بحث‌ها گرچه قدری تند شده اما برای مردم روشنگر و تصمیم ساز است.

از آنجاییکه روحانی و جهانگیری بنادارندفضا را تند کنند بهتر است قالیباف مردم را مخاطب سخن قرار دهد نه روحانی و جهانگیری را با این کار بهانه از دست آقایان برای تند کردن فضا گرفته می شود.. کاری که رییسی انجام می دهد.. با مشاهده این مناظره جامعه الان متوجه می‌شود چرا رییس دولت از وزیر کشور خواسته بود با تمام قدرت جلوی مناظره زنده را بگیرد چون دولت تحمل انتقاد ندارد.

تعبیر  شکل گیری دوقطبی قالیباف روحانی را دقیق نمیدانم چرا که دوقطبی یعنی فرشته و دیو حال آنکه هردوی این بزرگواران از کانال شورای نگهبان عبور کرده‌اند و دارای حداقل ها هستند  مناظره رقابت را جدی و رشد دهنده کرد در حالی که دو قطبی رشد دهنده نیست.

آقایان پروژه هایی که در شرایط تحریم در تهران صورت گرفته و به لحاظ زمانی، قوت مدیریتی و  تکنیکی برای مردم صورت گرفته است  را مانند پل صدر طوری وانمود می‌کنند که برای ۴ درصد مردم ایجاد شده. پروژه مذکور برای عموم مردم بوده و تا حد زیادی کاهنده بارترافیکی شهر بوده است.

اقدام قالیباف در ارایه سند بسیار ارزشی بود و موجب خواهد شد در مناظرات بعدی نامزدهای کششی و پوششی دقیق‌تر سخن بگویند.

مناظرات را بسیار تاثیرگذار یافتم امیدوارم که صدا و سیما بتواند همچنان در برابر فشارها طی ۲مناظره دیگر روند منصفانه اش را  ادامه دهد .. در نهایت ملت ایران است که پیروز خواهد بود. پیش بینی  می‌کنم بعد از پایان مناظرات میزان انگیزه مردم برای  مشارکت به بیش از ۶۰درصد رشد یابد..
 
کلمات کلیدی : مناظره اقتصادی+مناظره+انتخابات ریاست جمهوری+مناظره اجتماعی+روحانی+جهانگیری+قالیباف+رئیسی+میرسلیم+هاشمی طبا
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۷:۴۹:۴۷
بنده از روحاني نا اميد شدم
به قاليباف راي ميدم

واقعا شرم آور بود دفاع روحاني از 4 سال (4294240) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۳:۴۹
مناظره حواشی (4294696) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۹:۱۴
واقعا برای لحظه ای بودنمون و ظاهری تصمیم گرفتنامون متاسفم.ادب و اخلاق در ایران دو مسئله ی نادید گرفته شده است (4294844) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۳۲:۱۱
اتفاقا خیلی هم قابل تقدیره. همینکه روحانی و جهانگیری تونستند در میان هوچی گری ها، به مردم بگند که چی تحویل گرفتند و زیربناهای اقتصادی در سال 92 چی بود و الان به کجا رسیدیم، کافیه. مردم خودشون میتونند قضاوت کنند چه کسانی پشت سر فردی بودند که اقتصاد رو به این روز انداخت. شایه همه نه، اما اکثریت مردم ایران میتونند جوتر از بینیشون رو ببینند. (4294858) (alef-3)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۰:۵۰
شما از کسانی هستی که از همون اولشم با قالیبافی...این روش جدید ستاد قالیبافه...تخریب دیگران....کسانی که به روحانی رای دادند و می دهند سخنان گاز انبری قالیباف رو فراموش نکرده و نمی کنند! (4295006) (alef-3)
 
دانشجوی سبز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۱:۲۶
روحانی و جهانگیری برندگان قطعی بودند (4295012) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۲:۵۰
رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی در ایلام به ساحت مقدس امام رضا(ع) اهانت کرده است! مردم انقلابی باید بزرگ‌ترین تودهنی را به این جماعت، در روز 29 اردیبهشت بزنند. (4295025) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۳:۱۸
دولت بی‌دستاورد دوباره وعده 100 روزه داد اما چند روز قبل بود که وعده 100 روزه 4 سال قبل را انکار کرد! جامعه به خوبی به یاد دارد که دولت به قول‌هایی که قبلاً داده اصلاً پایبند نبوده و محرومین فراموش شده این دولت بوده‌اند. (4295029) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۱۸:۲۷
چه لحظه ای تصمیم میگیرید و هیجانی پس فکر و فرهنگ چه شد؟ (4295106) (alef-3)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۲۳:۴۹
منم از قالیباف ناامید شدم،
به روحانی رای می دهم
دفاع قایباف از عملکردش تو شهرداری شرم‌اور بود. (4295129) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۳۰:۵۰
شما از اولم دلواپس بودی فقط الکی کامنت گذاشتی جو بدی
خخخخ (4295174) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۴۰:۱۶
شما همون اول هم با قالیباف بودین
اگر روحانی بخواهد از موفقیت های 4 ساله اش صحبت کند که باید تمام وقت مناظره را در اختیار گیرد.
قالیباف فقط برای تخریب امده از پرینت سایتش که به دروغ هم بوده مشخص شد (4295943) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۲۱:۲۵
رای ما روحانی و حفظ اخلاق شرم آور نیست.شرم آور تهمت زدن و جعل واقعیت توسط دیگران بود (4297729) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۷:۵۳:۰۸
یادمون نره وقتی دولت از احمدی نژاد تحویل گرفته میشد اوضاع چطورررررر بود و ... بدونید خراب کردن آسونه و سریع ..ولی از نو ساختن زمان میخواددد زمان....بابا یه کم تعقللللل...متاسفم برای فرهنگ جامعه ام که سطحی نگر و فراموشکار شده ایمممم....به عنوان یک پژوهشگر اقتصادی و یک معلم می گویییییم به فکر آینده ی فرهنگی فرزندانمان باشیمممم...آقایان جهانگیری و میرسلیم دانا تر برخورد کردند و آقای روحانی بزرگوارانه تر... متاسفم برای آقای قالیباف برای تشنگی قدرت.. (4294254) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۷:۵۹:۴۶
روند نابود فضاي سبز شهر تهران كه باآمدن آقاي قاليباف سرعت بيشتري گرفته . شهرداري اكثر باغهاي تهران را به مجتمع هاي مسكوني تبديل كرده ..براي نمونه اشاره مي كنم به باغهاي منطقه 14 شهرداري در خيابانهاي شهيد واضحي فرد شهيد جعفري خ شهيد پاسدار گمنام و جاهاي ديگر كه در اين چند سال اخير به مجتمع هاي مسكوني تبديل و اعتراضات مردم هم كار ساز نبود ه حالا آقاي قاليباف مي خواهد رئيس جمهور شود و كل كشور را تخريب كند و به مجتمع هاي مسكوني تبديل كند (4294289) (alef-3)
 
بازای فرصت طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۰۰:۴۷
بگو ببینم از آب گل آلود به ماها چی میرسه و قیمت ها کی بالا میره ؟ (4294294) (alef-3)
 
یکی از مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۰۲:۲۶
دولت روحانی رفتنی است، آینده روشن است. (4294304) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۶:۲۶
من یه روحانی رای می دهم اگر به خوبی بتواند از مواضع دولتش دفاع کند (4294717) (alef-3)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۰:۵۷
ارزوبرجوانان عيب نيست (4294802) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۵۲:۰۰
آخرش همه رفتنی اند (4297510) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۰۳:۲۸
جهانگیری مامور است با حاشیه سازی ، مانع نقد روحانی شود. (4294312) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۴:۴۱
نکنه از حمله کنندگان به سفارتی (4294700) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۰۵:۳۳
روزنامه ایران درست تیتر زد:
ریشه نجومی در دولت احمدی نژاد
ولی ننوشت
میوه اش در دولت روحانی. (4294325) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۱۱:۳۰
از "به نظر می‌رسد رییسی در زمینه حاشیه نشینی بر اساس تجربه و اقداماتی که در زمینه حاشیه نشینی مشهد صورت داده راه حل هایش عملی ارایه داد." نظرات آقای سلیمی است که ذکر نشده. بعید می دانم این اشتباه سهوی باشد (4294361) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۱۳:۰۴
اعتدالی ها نشان دادند که جز حاشیه سازی ، چیزی برای عرضه ندارند. (4294372) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۶:۵۷
چه کسی حاشیه سازی را شروع کرد جز قالیباف (4294723) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۸:۵۳
نامزدها باید بی ابهام سخن بگویند که بعد از چهارسال این گونه سر یک جمله بحث و جدل نداشته باشند (4294737) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۰:۵۴
قالیباف ته مانده رای خودش را هم از دست داد........نصف آرای قالیباف بین رییسی و روحانی تقسیم شد دیشب......بدترین شیوه را شروع کرد.....لمپنیسم احمدی نژادی (4294426) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۳:۱۸
خواهیم دید

رئییس_جمهور_4_ساله (4294693) (alef-3)
 
m
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۱۳:۳۶
فعلا که نظرسنجی ها چیزای دیگه ای میگن ! شما به همین خیال باش قالیباف رای از دست داد ! هه (4294770) (alef-3)
 
معجزه خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۱۷:۱۲
سلام
به نکته مهمی اشاره نمودید.
کاملا با شما موافقم (4295100) (alef-3)
 
مستقل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۰۳:۴۱
اینقدر از بیکاری توی فضای مجازی لایک زدید متوهم شدید فکر میکنید کل کشور مثل شما بیکارن بیان تند تند لایک بزنن موفق باشید موندم بعد از 29 اردیبهشت میخواید چیکار کنید حتما مثل زمان دولتقبل مثل روشنفکرا بشینین کنار و هی فحش بدید (4295358) (alef-3)
 
Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۰۹:۱۲
به وقتش مشخص میشه جناب اندکی صبر .... (4295388) (alef-3)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۳:۳۸
قالیباف برای انتقام و تخریب آمده بود.
دوره قبل کم مانده بود که رییس جمهور شود. لکن روحانی با مطرح کردن طرح گازانبری . ایشان را ضربه فنی کرد. (4294447) (alef-3)
 
Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۰۹:۵۰
بله شما فک کردی با یه حرف دوبار میتونی رای بیاری ؟ حالا صد بار بگو گاز انبری !
مشخصه اقای جهانگیری برای گل و بلبل کردن مناظره ها اومده ! (4295394) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۰۸:۰۵
قالیباف اون دوتارو قشنگ به هم بافت (4297697) (alef-3)
 
arash
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۵:۱۴
با سلام
اول اینکه باید گفت آقای قالیباف لطفا خودت باش ،به اندازه کافی پرونده شما درخشان هست.
دوم اینکه آقای روحانی در حدو اندازه های 92 ظاهر نشد و لرزش دست ایشون توی مناظره دیروز مشخص بود،
امیدوارم استراتژی مناسبی برای دور برگشت داشته باشه


اما آقای جهانگیر: اصل غافلگیری

درمورد آقای رییسی هم کلی گویی کردن و خاص نبودن
بقیه هم ... (4294457) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۷:۳۰
روحانی بزرگترین بازنده بود. (4294469) (alef-3)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۵۹:۱۰
چرا؟ (4296041) (alef-3)
 
ابوالقاسم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۷:۳۶
احسنت: قدام قالیباف در ارایه سند بسیار ارزشی بود و موجب خواهد شد در مناظرات بعدی نامزدهای کششی و پوششی دقیق‌تر سخن بگویند. (4294470) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۰:۴۳
سندي كه دروغ بودن حرفهاي خودش را ثابت كرد؟ اقا خدايي شما متن را خوندي؟ (4294561) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۵:۳۴
شما ارزشیها با بگم بگم ما را کشتید. (4294586) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۵:۳۰
باید همه نامزد ها بی ابهام و شفاف صحبت کنند (4294705) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۴:۳۱
سندی که حاضر نشد از روش بخونه ! (4294817) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۴۳:۰۹
سندش هم آبکی بود (4294917) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۱۷:۳۵
اين حد از طرفداري از قاليباف از طرف فردي به شدت اصولگرا مانند آقاي سليمي نمين قابل درك است اما قابل دفاع نيست. زيرا خود ايشان هم مي داند كه آنچه اصولگرايان بعنوان وعده مطرح مي كنند در واقع يك ايده است كه بر مبناي يك تحليل از ظرفيتهاي بالقوه كشور مطرح مي شود. مثلاً آقاي رييسي وعده مي دهد كه يارانه سه دهك آخر سه برابر شود. آيا اين وعده در چارچوب اختيارات رييس جمهور است؟ آيا ايشان بدون موافقت مجلس مي تواند چنين كاري كند؟ آيا ايشان مي تواند 100 نماينده يا حتي نيمي از آن را بيابد كه حاضر باشد پاي چنين طرحي را امضاء كند؟ آيا اگر ايشان رييس جمهور شد و نتوانست اينكار را به سرانجام برساند يعني نعوذبالله دروغگو است؟ خير ايشان خواهد گفت من چنين طرحي داشتم و چنين ظرفيتي را در كشور تشخيص دادم (درست يا غلط) اما در مقام عمل با مشكلات و موانعي مواجه شدم كه نتوانستم به آن عمل كنم و هيچگاه نگفتم اگر به من رأي دهيد من قطعاً چنين مي كنم بلكه گفتم من معتقدم ميشود چنين كرد. مورد آقاي روحاني نيز دقيقاً همين است ايشان يك ظرفيتي را براي ايجاد اشتغال شناسايي كرده كه به هر دليل نتوانسته آن را اجرايي كند. شايد از اول هم تحليلش صحيح نبوده. اما اين با دروغگويي فرق مي كند. قضيه برنامه 100 روزه براي حل مشكلات برخي بنگاههاي اقتصادي بعد از يك دوره تنفس نيز از همين جنس است. ايشان مي گويد ما مي توانيم براي اين بنگاههاي اقتصادي يك راه حل كوتاه مدت داشته باشيم تا آنها بتوانند بعد از يك دوره تنفس روي پاي خود بايستند و ... به هر حال من بعنوان يكي از منتقدين آقاي روحاني كه به ايشان هم رأي ندادم (اتفاقاً به آقاي قاليباف رأي دادم) معتقدم جناح اصولگرا را در دشمني با آقاي روحاني (بعنوان يك هموطن مسلمان) تقواي لازم را رعايت نكرده است. (4295101) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۲۱:۳۷
اون سند بود،برو خودت حداقل بخون ببین چی بود؟در ضمن قول دادن با خیانت کردن خیلی فرق داره (4295118) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۴۲:۳۵
کدام سند .والا ما فیلمشو تو همین سایت الف دیدیم اون چیزی که سردار خلبان دکتر میگفتن نبود. (4295241) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۱۰:۱۹
شما متن سند رو بخون بعد میبینی حق با روحانی بود (4295398) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۴:۵۹
کدوم سند؟همون که خودشم یک بار از روش نخونده بود (4295495) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۴:۳۷:۲۵
معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری در توئیتی خود به افشاگری درباره آنچه در لحظات آخر مناظره گذشت، پرداخته است.

به گزارش انتخاب، حمید ابوطالبی در توئیتر خود نوشته است؛

روحانی در مناظره به آقای قالیباف گفت: متنی را كه نشان دادی صادقانه و بلند بخوان؛ امتناع شد. روحانی متن را می‌گیرد تا برای مردم بخواند وقت تمام می‌شود. (4296611) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۶:۰۳:۴۶
چه سندي اين سند دروغ بود (4296997) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۲۲:۴۱
شما به این میگن سند؟؟ واقعا که ، قالیباف فقط حرافی کرد و جعل واقعیت و تهمت زدند.
سند یعنی پلاسکو و املاک نجومی واگذار شده و دیوار سفارت (4297732) (alef-3)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۸:۲۸
آقای قالیباف شاید روزی احمدی نزاد شوید . ولی مطمین باشید شما هیچگاه تکرار میکنم هیچگاه نمیتوانید میرحسین موسوی باشید. او عزیز ویکی یکدونه ایرانیان است.از صمیم قلب دوستش دارم. شاید هم طبق معمول سانسور شود. (4294477) (alef-3)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۳۳:۱۷
من یه سوال فرعی داشتم
چرا صدا و سیما برای بحث های تخصصی جهانگیری را دعوت نکرده است؟ معلوم است که آدم توانمند و مطلعی است . چرا صدا و سیما ایشان را نشان نمیدهد؟ (4294506) (alef-3)
 
سمیه موسوی استاد علوم سیاسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۳۵:۰۴
تحلیل مناظره از زاویه سیاسی:
جهانگیری عامل بیم و امید روحانی است، روحانی با یک مشکل دوضلعی مواجهه شده است، یک ضلع آن رقیب است یعنی قالیباف و رییسی ، و ضلع دوم آن رفیق است یعنی جهانگیری، جهانگیری دیروز در منظره به مراتب قوی تر از روحانی ظاهر شد، در فضای مجازی هم جهان گیری تبدیل شد به بازیگر و کاندیدای اصلی و روحانی کاندیدای فرعی، یعنی ،آن نگرانی که روحانی داشت و در مقابل کاندیدای دیگر در کنار خود مخالفت و مقاومت می کرد که نکند او بگوید من خودم هستم تو چه کاره ای ، دیروز پیش آمد ، جهانگیری به صراحت گفت من از همه اولی ترم برای ریاست جمهوری چون مسیر طبیعی را طی کرده ام از دهداری تا معاون اولی، و از همه با سوادترم چون در شریف درس خوانده ام، و نماینده اصلی اصلاح طلبها هستم ، یعنی من بدلی روحانی نیستم و رقیب روحانی هستم. این سخنان جهانگیری کابوسی شد برای روحانی، چهره ناخوش و نا امید روحانی تنها متاثر از نقدهای قالیباف نبود بلکه متاثر از تبدیل شدن رفیق یعنی جهانگیری به رقیب ، تصور مار در آستین پروراندن هم بود. جهانگیری دیروز روحانی را به حاشیه برد و دوگانه قالیباف روحانی تبدیل شد به دو گانه قالیباف جهانگیری، و روحانی با دستان لرزان، و درماندگی دیروز به تماشای رفیق نشست اما سخنان جهانگیری به جای ایجاد سرور و نشاط در روحانی وحشت و اضطراب و نا امیدی روحانی را بیشتر کرد ، البته این نگران برای روحانی بسیار جدی است و اصلاح طلبان از دیروز همه توان خود را برای به حاشیه راندن روحانی و بالا بردن جهانگیری به کار برده اند به نظر میرسد آرای روحانی در روزهای آینده به شدت کاهش یابد ، و در سبد جهانگیری بریزد وفشارهای اصلاح طلبان برای حذف روحانی بیشتر شود، و اصلاح طلبان همه چیز را از روحانی مصادره کنند
و روحانی را به کاندیدای دوسرباخت تبدیل کنند.
زمزمه عبور از روحانی و اتمام زمان مصرف روحانی به عنوان رحم اجاره ای هم با سخنان جهانگیری در مناظرات و بیان فلسفه کاندیدا شدنش و هم با پشتیبانی گسترده اصلاح طلبان از جهانگیری به عنوان کاندیدای پیروز و غالب، دیروز شکل واقعی به خود گرفت، و حذف روحانی توسط اصلاح طلبان کلید خورد
برای درک بهتر تحلیل فوق یکبار دیگر رفتار جهانگیری و واکنش، خاموش ولی بیمناک روحانی را در مناظرات به دقت مشاهده کنید، (4294520) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۰:۰۵
1- اقای هاشمی طبا کلا به دادن مسئولیت به دولت اعتقادی ندارند و میخواهند در دوران ریاست جمهوری دوران نقاهت و استراحت خود را سپری کنند
2-آقای میر سلیم موشکافانه و بدور از هیاهو هم صحبت کردند هم صحبتهای دیگران را نقد کردند و تنها کسی بودند که در جمع بندی برنامه ای شامل نه بند در ارتباط با موضوع مورد بحث ارائه کردند
3- آقایان قالیباف، روحانی و جهانگیری درگیر تسویه حساب شخصی و درگیری های جناحی هستند و در هیچ مورد برنامه درست و مشخصی ارائه نداده بلکه مداوم یک دیگر را به انجام کارهای غیر معمول متهم کردند
4- با اینکه در بیان بسیار پایین تر از انتظار بوده و تنها مسائل کلی و آرمانی را گوشزد میشدند ولی برنده اصلی بازی ایشان هستند که با در پیشانی جنگ لفظی قرار دادن اقای قالیباف ، حواس روحانی و جهانگیری را معطوف قالیباف و انرژی آنان را گرفته تا به برنامه های کلی و غیر عملی آقای رئیسی حمله نکرده و مورد نقد قرار ندهند.
در نهایت پاداش این جنگ و پرت کردن حواس روحانی و جهانگیری که نقش آن را اقای قالیباف بر عهده دارد، معاون اولی ریاست جمهوری در صورت انتخاب اقای رئیسی خواهد بود (4294554) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۰:۱۱
کاش دوستان اصولگرا میفهمیدند که دو روز دنیا ارزش این بی اخلاقی ها رو نداره. کاش میفهمیدن که نکبتی که به جان این مملکت افتاد از روزی شروع شد که برای تخریب رقیب به هر روشی متوسل شدند حتی دروغ و تهمت و جعل و سندسازی.

کجایند اصولگرایان سنتی و راستین همچون ناطق نوری و علی لاریجانی و حتی باهنر و توکلی که حتی اگر اختلاف سلیقه و نظر داشتند اما انصاف و ادب هم داشتند...

این بلای خانمان سوز بی ادبی و نانجیبی چرا به جان مملکتمون افتاد ؟؟؟؟ (4294555) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۰:۱۴
قالیباف برای تسویه حساب شخصی آمده بود.
رییسی فقط مطلوبیتها رو میگفت برنام نداره.
روحانی برای برد نیامده بود.
جهانگیری مستند و آمار درست داد.
میرسلیم پخته و باتجربه اما کاریزما نبود.
هاشمی طبا واقع گرا و منطقی ولی باید محکمتر صحبت میکرد. (4294556) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۱:۵۳
آقا ی قالیباف اگر انتخاب هم نشود از اوسپاسگزارم
چرا که
حرف دل ما را که اجازه داده نمی شد زده بشود را زد.
زنده باشی دلاور. (4294567) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۴۵:۵۱
برنده مناظره جهانگیری بود و روحانی. هاشمی طبا هم منطقی حرف میزد .قالیباف فقط برای تخریب دولت اومده بود که سلاحش خنثی شد. رییسی محجوب بود اما بدون هیچ تجربه اجرایی و برنامه فقط شعارهای کلی میداد.میرسلیم این قدر آرام و رسمی حرف میزد که من اصلا به حرفش گوش نمی دادم . (4294588) (alef-3)
 
سیدعباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۷:۲۷
تدبیر روحانی - امید جهانگیری (4294656) (alef-3)
 
خشایار
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۷:۴۷
در مناظره ها هر اتفاقی هم که بیفته باز هم من صد در صد به روحانی یا جهانگیری رای میدم. (4294659) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۱:۵۶
مسکن مهر را تعطیل کردید چه راهکاری ارائه دادید دولت راستگویان!!!!!! (4294686) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۲:۴۰
وقتی جوابی ندارید چرا تخریب می کنید آقایون دولت!!! (4294691) (alef-3)
 
توپانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۰۷:۴۳
آیااین واقعاظلم به شهداونظام مقدس جمهوری اسلامی نیست که جناح اصلاح طلب درنقش ضدانقلاب ظاهرمی شود. (4294727) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۰:۵۱
قالیباف با شیوه ای که در پیش گرفت بازنده واقعی بود ، با هر ضربه ای که زد دو ضربه خورد و خود را ناک اوت کرد (4294800) (alef-3)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۷:۰۶
در يك نظام ارزشي از افراد ولو رقيب انتخاباتي اين است كه از طرح مطالب خلاف واقع و اهانت به رقيب امتناع كنند كه آقاي قاليباف ارزشهاي اسلامي و ديني را رعايت نكرد. يا اين كه واقعا در كلام و فهواي آن دقت ندارد و عوامانه به مطالب مي نگرد. باز هم بايد به ايشان گفت در فهم كلام يك حقوقدان دقت كن. (4294834) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۲۸:۵۶
بنده آقای قالیباف رو بعنوان یک انسان تلاشگر و مخلص قبول دارم اما معتقدم ایشان بیشتر به درد مناصبی مثل شهرداری میخورده. متاسفانه ادبیات، برنامه ها و وعده های ایشون بسیار بسیار شبیه آقای احمدی نژاد هست که عواقب و نتیجه این تصمیمات رو 8 سال با پوست و استخونمون حس کردیم. (4294842) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۴۴:۱۲
روحانی و جهانگیری عالی بودن.
نشون دادن کار تیمی بلد هستن.
رای ما روحانی.
دور بعد هم انشالا جهانگیری (4294925) (alef-3)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۴۵:۵۴
با این شیوه مناظره و چهره ای که قالیباف از خود نشان داد جایگاه سیاسی‌اش را بسیار تخریب کرد.
قالیباف سیاستمدار نیست و بزرگترین مشکلش همین است.
هیچوقت نمی داند که می خواهد از کدام سبد رای جمع کند. در این دوره با طرح موضوع تخیلی ۴ درصد و ۹۶ درصد می خواهد فضای دو قطبی هاشمی و احمدی‌نژاد را ایجاد کند اما خودش در ذهن مردم در طبقه اشرافی است... (4294938) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۵۴:۴۷
آقای قالیباف تازه بعد از ۸ سال به روش‌های احمدی‌نژادی میخواد رای جمع کنه ولی متانت آقای رییسی درخور یک رییس جمهور بود. بین آقای روحانی و جهانگیری هم من فکر می‌کنم آقای جهانگیری بهتر بودند (4294977) (alef-3)
 
vahid
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۹:۵۸:۴۹
با سلام
به نظر بنده بهتر بود به جای تخریب همدیگه واضح و روشن به سوالات پاسخ میدادن
متاسفانه مجری به دنیال پاسخ و ارایه برنامه از نامزدها بود و نامزدها دنبال حاشیه و ...
به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستیم
شمعی روشن کنیم.
یا علی مدد (4294996) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۹:۱۵
قاليباف نشان داد همان احمدي نژاد متوهم است منهاي فن بيان (4295063) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۲۵:۵۰
ترتیب جملات فوق عمدا به نفع قالیباف است !!!!!!!!!!!! (4295140) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۲۶:۱۹
دوستان لطفا به تعدا مثبتها توجه کنید (4295145) (alef-3)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۳۴:۱۲
قالیباف بازنده ی مطلق و رئیسی کاملا خنثی بود. (4295199) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۳۶:۴۵
سه مورد امار و اطلاعات قالی باف دروغ بود -چه در زمینه شغل- مورد 100 روز و اتهام کمک بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی روحانی-تقسیم وقت تلویزیون به 9 دقیقه و 2 دقیقه به هر سوال اساسی در حوزه اجتماعی مضحک بود-خصوصا انکه برخی کاندیدا ها در 5 دقیقه دوم پاسخ گویی به سوالات -نه تنها پاسخ نمیدادند و مسیول تلویزیون هم اعتراضی به عدم پاسخ گویی نداشت بلکه چون میدانستند(خصوصا قالی باف)که دیگری اصلا فرصت پاسخ گویی ندارد باز اتهام جدید میزدند-نمونه اش تولید برق از زباله بود که دروغی اشکار و تهمتی اشکار در عدم اگاهی دولت ار تفکیک زباله بود- (4295213) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۴۲:۴۱
آقای قالیباف همیشه در تاریخ قارون ها و کاخ نشینان در مقابل بی نوایان و کوخ نشینان محدود بودند و هستند و خواهند بود چون تا 100 کوخ نشین از حقوق خود محروم نباشند یک کاخ نشین چاق و چله سر بلند نخواهد کرد پس منطق تاریخی کوخ نشینی و کاخ نشینی را منسب به خود و حریف نکنید که ظلم بزرگی به محرومان هست که نه شما نشان کوخ نشینان هستید و نه حریف سمبل کاخ نشینان اگر برنامه ای منطقی و اجرایی برای کاستن رنج محرومان دارید خالصانه برای مردم 99% درصدی ارایه دهید شاید بخواست خدا توفیق خدمت نصیب شما شود (4295242) (alef-3)
 
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۰۲:۱۱
اقدام ارزشی رو کردن سند هم که جعلی از اب درامد (4295342) (alef-3)
 
مهندس
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۰:۰۹
سخنان آقای هاشمی طبا بسیار منطقی و علمی بود و عمده صحبت های اقای میر سلیم نیز منطقی و کارشناسانه بود. (4295460) (alef-3)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۶:۵۳
بعضی افراد صندوق دولت را که متعلق به همه مردم است با صندوق نذورات امام رضا (ع) که برای کمک به محرومان است اشتباه گرفته اند. پر واضح است که با افزایش 20 برابری یارانه ها هم نتنها شکاف طبقاتی تغییری نمی کند بلکه صندوق دولت تهی می شود. (4295506) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۱:۱۷
تیم روحانی بسیار عالی و منطقی عمل کرد (4295533) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۴:۵۲
ًقالیباف میخواهد از احمدی نژاد تقلید کنه و لی واقعیت این هست که احمدی نژاد خوب یا بد آدم باهوشی بود ولی قالیباف کم هوش هست و استفاده از استراتژی احمدی نژاد که نیاز به ذهن سریع و فعال دارد برایش مناسب نیست. قالیباف نه تنها در دو دوره قبلی در کشور شکست خورد بلکه در این دوره و دو دوره قبل هم که شرکت کرده بود حتی نتوانست نظر اصلولگرا ها را هم جلب کند و کاندید اصلی باشد. قالیباف داره خیلی زور میزنه و همین ناتوانی اش را بیشتر نشان میدهد. می خواهد هر چه در چنته دارد را نشان دهد و با این کار معلوم میشود که چیزی در چنته ندارد. (4295557) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۶:۰۰
بنظر بنده جهانگیری باید جای روحانی را بگیرد (4295561) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۰۶:۱۶
نقشهای نمایشنامه را هرکس با هر شخصیتی اجرا کند در سرنوشت رومان یا تراژدی یا انتخابات تاثیری ندارد.

آخر داستان سهراب گشته می شود. (4295731) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۲۳:۵۶
حمله را قاليباف شروع كرد نه جهانگيرى، ولى جواب دندان شكنى از روحانى و جهانگيرى گرفت (4295839) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۳۰:۱۸
چقدر جالبه!
تعداد لایکهای طرفداران هر کاندیدا رو میگم (4295880) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۳۰:۵۳
آقای روحانی گفتند که اگر 10 میلیون توریست وارد کشور بشه 4 میلیون شغل قابل ایجاده... (4295887) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۳۴:۲۶
قالیباف بعد مناظره گفته ما به همه گفتیم زدیم شماهم بگین زده.حالا طرفداراش اومدن اینجا دارن کامنت میزارن. (4295910) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۵۱:۲۲
آقای قالیباف لطفا دلایل عدم موفقیت در برخورد با پدیده پشه های سفید که 4 سال است در تابستان ها بلای جان تهرانی ها شده را به مردم گزاررش دهند.
برنامه برای ایجاد معضل اشتغال و درآمد پیشگش! (4295997) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۵۳:۰۴
سخنان قالیباف تحقیقاتبهتری راجع به کاندیدا ها میکرد و سطحی برخورد نمیکرد (4296006) (alef-3)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۲:۵۳:۴۰
ایکاش نظر یه کارشناس بهتر از سلیمی نمین رو بیان می کردید......
تنها خاطره ای که از عباس سلیمی نمین یادمه مناظره با زیباکلام بود از شبکه 4که فقط جهت مخالفت با زیبا کلام گفت پهلوی اول اگه می خواست کار اصولی انجام بده بجای راه آهن شمال به جنوب باید راه آهن غرب به شرق می کشید.....خخخخ (4296010) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۳:۰۷:۱۵
صحبت های هر دو این بزرگواران آقای سلیمی نمین و عبدی کاملا از روی حب و بغض سیاسی است. یعنی تکلیف رای خودشان از پیش مشخص است. مثلا آنجا که جهانگیری به نارضایتی از شهرداری ها و دستگاه قضا اشاره کرد کار درستی بود چرا که حوزه را گسترش داد و از عدم وجود عدالت بین نیروهای سیاسی گفت.
یا این صحبت که روحانی و جهانگیری دنبال تند کردن فضا بودند کاملا غیردقیق است چون قالیباف حمله ها را شروع و روحانی را به دروغگویی متهم کرد.
پروژه صدر یک پروژه سازه ای است و تصور نمیکنم تحریم ممانعتی در ساخت آن ایجاد کند. مثل مسکن مهر یا راه سازی، کافی است منابع مالی آن موجود باشد ساخته می شود.
صحبت های جناب رئیسی مبتنی بر سیاست های حمایتی بود که مشکل زا است ما هیچ استراتژی مشخصی برای حمایت از تولید و اشتغال از سوی کاندیداها برای ندیدیم هر چند دولت دست پرتری دارد و کارنامه ای دارد با تولید 600 هزار شغل در سال. استراتژی قالیباف برای راندن روحانی یه گوشه و مجبور کردنش به دفاع استراتژی درستی است ولی با تدبیر روحانی در آوردن جهانگیری به مناظره ها تا حد زیادی خنثی شده است چون جهانگیری قوی ظاهر شد و ضربات محکمی هم به قالیباف زد اما در کل استراتژی درستی است منتها استفاده از عبارات تند و بی ادبی را مردم دوست ندارند.
آنچه در مورد قالیباف یک نقطه ضعف اساسی است سابقه نظامی او است. استفاده از عبارت «برخورد می کنیم» کار غلطی است که موجب دلزدگی بخشی از مردم می شود هر چند برای بخشی نیز جاذبه دارد.
در کل احساس نکردم این مناظره باعث تغییر رای افراد شده باشد باید منتظر ماند. (4296095) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۹:۱۴
جالبه موضوع مناظره مسایل اجتماعی و فرهنگی بود ولی هیچ صحبتی از آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر و رفتارهای اجتماعی و مشکلات اجتماعی و... به میان نیامد. (4296323) (alef-3)
 
جعفر نبافی
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۷:۳۳:۰۱
کاندیدای پوششی مترادف توهین به شعور مردم

اگرچه بواسطه سازوکار ثبت نام واعلام کاندیداتوری درانتخابات ریاست جمهوری درایران بعلت برخی خلأهای قانونی وتفاسیر ناصواب درهر دوره شاهد هجمه داوطلبان فاقدشرایط اولیه وبازتاب ناشایست داخلی وبین المللی آن میباشیم,مع الوصف پدیده نادر وشگفت آور این دوره نامزدی معاون اول دولت مستقر آنهم درپایان دور نخست دولت متبوع وی می باشد.علی القاعده وقتی فردی در انتهای دور اول دولتی اقدام به نامزدی خود می نماید بدین معنااست که اقدامات دولت مزبور مورد تأئید وی نبوده وناقد سیاستهای آن میباشد.حال جناب جهانگیری بایستی به افکارعمومی پاسخ دهندکه اگر اقدامات وسیاست های اعمالی دولت مورد پذیرش ایشان نبوده چرا از سمت معاونت استعفاء ننموده اند؟لابد در آخرین روزهای دولت مستقر متوجه عدم نا کارآمدی تصمیمات دولت شده اند!بسیارخوب حال که بانیت جبران مافات احساس تکلیف به ایشان دست داده تا خود رأسا اقدام به تشکیل دولت نمایند چرا به جای ارائه برنامه بدیل ونقد سیاستهای دولت روبه افول درجایگاه تشریح وتمجید اعمال دولت قرارگرفته اند؟!آیا این امر توهین آشکار به شعور میلیونها مخاطب مناظره تلویزیونی نیست؟!تفاوت جناب جهانگیری وآن نامزد دمپایی بپایی که ازساعت ۴صبح اولین روز ثبت نام ها در پشت درب ستاد انتخابات وزارت کشور حاضرشده چیست؟!پاسخ کاملا روشن است او علیرغم فقدان هرگونه اقدامات مادی ومعنوی لازم برای تصدی پست ریاست جمهوری,از عزم واراده ای جدی برخورداربود وبه هیچ عنوان قصد به سخره گرفتن درک وفهم ملت ایران را نداشت حال آنکه جناب معاون ا ول دقیقا باهمین نیت اندوخته سرمایه اجتماعی وآتیه سیاسی خود را برباد داد.... . (4297272) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۷:۵۵:۲۴
تنها آقای هاشمی طبا ، حقایق موجود را کارشناسانه بیان کرد (نه جهت جمع کردن رای )، واقعیتی تلخ که باید مردم و دولت ، کمربندها را محکم بسته و چند سال ریاضت را تحمل کنند تا کشور ساخته شود ؛؛؛ قالیباف ماهیت خود را نشان داد که به دنبال برنده شدن به هر قیمتی است ؛؛؛ آقای رئیسی بی تجربی خود در امور اجرایی و عدم توان خود در دیدن تمام ابعاد مسئله را نشان داد ؛؛؛ لزوم خویشتن داری روحانی به عینه مشخص شد ؛؛؛ توان بالای جهانگیری اثبات شد (4297345) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۳۰:۱۷
تلاش برای ایجاد دو قطبی 4 درصدی و 96 درصدی معقول و مطلوب نیست. حتی در کشورهای با ضریب جینی بالا این اعداد و ارقام صحت ندارند. آنچه که تحت عنوان طبقه متوسط شناخته می شود در طی دولت پیشین از تورم بالا، افت سریع و وحشتناک ارزش پول ملی و قفل شدن بسیاری از صنایع صادرات محور به دلیل اثرات تحریم ها بسیار آسیب دید و اگر دولت کنونی بر سر کار نمی آمد چه بسا این سقوط وحشتناک ادامه می یافت. دولت کنونی صدها ایراد دارد اما توانسته با وجود همه مشکلات داخلی و خارجی روند حرکت کشور را دوباره در مسیر عقلانیت تعریف نماید. پرهیز از شعارهای توخالی خیالی و تلاش برای مدیریت منابع محدود مالی و رفع فضای تحریم و بازگشت تدریجی شرکت های ایرانی به بازارهای جهانی خصوصا شرکت های صادراتی دستاورد غیر قابل انکار این دولت هست. اگر عقلانیت بر روند حرکت و تصمیمات دولت حکم فرما نمی شد اکنون سرنوشت ما هم همانند چند کشور بحران زده آمریکای جنوبی می بود.
تثبیت و تداوم عقلانیت بهترین گزینه پیش رو است. (4297449) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۹:۲۲:۱۷
من از روحانی ریس جمهور عزیز خواهش میکنم با برنامه و مطالعه بیاید در شان ریس جمهور نبود. اقای جهانگیری نیز در شان معاون نبود عزیزم همه میبینند نکن (4297593) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.