نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494117
در صورت لغو برجام کارت‌های بازی در اختیار ایران قرار می‌گیرند
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
نشریه‌ آمریکایی فوربز در گزارشی تاکید کرد که اگر آمریکا توافق برجام را لغو کند، همه کارت‌های بازی را در اختیار ایران قرار خواهد داد. اگر ما توافق را لغو کنیم تحریم ها باز نخواهند گشت، چرا که جامعه جهانی ما را سرزنش می‌کند نه ایران.

به گزارش ایسنا، این نشریه در ادامه نوشت: در دومین سالگرد توافق هسته‌ای برجام دونالد ترامپ با اکراه تعهد ایران به برجام را تایید کرد، اما او واقعا مایل به انجام این کار نبود. ترامپ با مشاوران امنیت ملی خود ساعت‌ها در این باره بحث کرد که سرانجام توانستند او را به این کار راضی کنند. روز دوشنبه ترامپ برای دومین بار بود که پایبندی ایران به برجام را تایید می‌کرد.

 بنابر اعلام منابع آگاه ترامپ با رکس تیلرسون،‌ جیمز ماتیس وزیر دفاع،  ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ژنرال دانفورد در این باره حدود یک ساعت بحث کرد تا سرانجام این افراد توانستند ترامپ را قانع کنند که عدم تایید پایبندی ایران به برجام اقدام بسیار نامناسبی است.

براساس این گزارش به نظر می‌رسد ترامپ به دنبال لغو برجام است تا قولی که در طول کمپین انتخاباتی خود مبنی بر لزوم پاره کردن برجام داده بود را عملی کند، اما به دلیل اینکه لغو برجام باعث آسیب به منافع ملی آمریکا و همچنین منافع جهانی خواهد شد، انجام چنین عملی با موانعی روبرو شده است.

هم اکنون دو سوم از آمریکایی‌ها معتقدند که ترامپ آمریکا را وارد جنگ دیگری خواهد کرد و همچنین نیمی از آنها فکر می کنند که او در این جنگ احتمال دارد از تسلیحات هسته ای استفاده کند. هیچ یک از این‌ها علیه آمریکا خوب نیست. به نظر می‌رسد خیلی ها فراموش کرده‌اند جنگ عراق که دولت بعثی صدام حسین را سرنگون کرد، باعث از بین رفتن دشمن جدی ایران شد و حزب بعث را به داعش کنونی تبدیل کرد.

خوشبختانه ایران به تعهدات خود در برجام پایبند مانده است. بنابر اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران تقریبا همه ذخایر مواد شکاف پذیر خود را در سال گذشته به روسیه انتقال داده است که این میزان شامل 12 تن اورانیوم غنی شده است که می‌توانست از آن برای ساخت بمب اتمی استفاده کند.

در حالی که تهران همچنان برای آمریکا یک تهدید در منطقه محسوب می‌شود، اما دیگر قادر نیستند تا به آسانی تسلیحات هسته ای بسازند که این مهمترین دستاورد برجام است.

به گزارش ایسنا، مقامات ایرانی همواره ضمن تاکید بر برنامه صلح آمیز ایران ادعاهای بی اساس آمریکا و غرب را در این باره رد کرده‌اند.

در ادامه گزارش فوربز آمده است: اما اگر آمریکا توافق برجام را لغو کند، همه کارت‌های بازی را در اختیار ایران قرار خواهد داد. اگر ما توافق را لغو کنیم تحریم ها باز نخواهند گشت، چرا که جامعه جهانی ما را سرزنش می‌کند نه ایران. ایران در آن صورت قادر است بازرسان آژانس را اخراج کند و برنامه هسته ای خود را بدون وجود تحریم ها تقویت کند. در نتیجه مقامات آمریکایی مثل یک احمق جلوه خواهند کرد و در این صورت تنها گزینه باقی مانده برای ما گزینه نظامی خواهد بود، چرا که ما تنها گزینه دیپلماتیک موفق را از بین برده‌ایم.

منتقدان برجام در آمریکا همواره سعی داشته اند تا توافق هسته‌ای را در کنار مسائل دیگری مثل تروریسم منطقه ای و حقوق بشر قرار دهند و همچنین به دنبال تصویب تحریم‌های شدیدتر و وجود تهدید نظامی علیه ایران هستند، اما مشکلات منطقه‌ای به اختلاف در شیعه و سنی باز می‌گردد که باعث اقدامات ایران علیه عربستان سعودی در جنگ‌های منطقه‌ای مثل سوریه و یمن می‌شود. بنابراین آمریکا نباید هرگز خود را وارد این اختلافات مذهبی کند.

این گزارش تاکید می کند که عربستان سعودی طی دو سال گذشته به شدت خشونت قومی و قبیله‌ای را افزایش داده است و امید دارد تا ایران را به عقب براند و در این حال خود را تنها متحد منطقی آمریکا در منطقه می‌داند. با این حال عربستان به اعدام و قطع گردن مردم خود حتی به بهانه جرم‌هایی مثل مواد مخدر یا حضور در شبکه‌های اجتماعی ادامه می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : برجام+ایران+ترامپ+لغو برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۳:۴۵:۳۵
لغو هم نکنن ولی تو همین وضعیت بلاتکلیفی قرار میدن و ما فرصت از دست میدیم بنظر میرسه ایران باید قاطع تر از این برخورد کنه (4483464) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.