توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414511
بیماران دیابتی پیش از صبحانه ورزش نکنند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه 346 میلیون نفر در دنیا و 4 میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند، گفت: 50 درصد بیماران دیابتی از بیماری خود خبر ندارند.

‌به گزارش ایسنا، معصومه مصطفایی، متخصص پزشکی ورزشی در جلسه آموزشی دیابت نوع 2 ویژه بیماران مبتلا به دیابت که با حضور مسئولان و مدرسیان دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سن ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 از 55 تا 60 سالگی بوده اما این در حالی است که افراد در ایران 10 تا 15 سال زودتر درگیر این بیماری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد افراد دیابتی بر اساس بیماری‌های قلبی و عروقی از دنیا می‌روند، افزود: ورزش فعالیت قند خون را بهبود داده، وزن را کنترل می‌کند و مانع از انسداد رگ‌های قلب می‌شود.
این متخصص پزشکی ورزشی خاطرنشان کرد: عوارض قلبی، عروقی و عصبی با ورزش قابل پیشگیری هستند و حتی می‌توان گفت ورزش، یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمان نوع 2 بیماری دیابت به شمار می‌رود.
مصطفایی با اشاره به اینکه برای تمام افراد دیابتی که مشکلات خاص و پرهیز از ورزش ندارند، فعالیت‌های مستمر ورزشی لازم است، تصریح کرد: هیچ فردی نباید به صورت چشم بسته و بدون مشاوره با پزشک اقدام به ورزش‌های سنگین کند. این در حالی است که پیاده‌روی روزانه برای تمام افراد توصیه می‌شود.
وی با بیان اینکه بیماران دیابتی نباید پیش از صبحانه ورزش کنند، اضافه کرد: بهترین زمان ورزش صبحگاهی برای این افراد دو ساعت پس از صرف صبحانه بوده و بهتر است اگر ورزش مدت طولانی زمان می‌برد حتماً همراه خود مایعات یا اسنک‌های حاوی قند همراه داشته باشند تا با افت شدید قند خون مواجه نشوند.
تغذیه، ورزش و دارودرمانی عوامل اصلی کنترل دیابتهمچنین ندا دهناد، کارشناس تغذیه بالینی و کارشناس برنامه دیابت معاونت درمان علوم پزشکی قزوین نیز در این جلسه گفت: مثلث تغذیه، ورزش و دارودرمانی عوامل اصلی کنترل بیماری دیابت است.

وی با اشاره به نحوه کاهش مصرف قند و شکر، تصریح کرد: می‌توان به‌جای نوشابه و آب‌میوه‌های مصنوعی از آب آشامیدنی و دوغ استفاده کرده و به‌جای مصرف کیک و شیرینی‎ها از بیسکوییت‌های سبوس‌دار در میان وعده‌ها بهره برد.

دهناد افزود: بهتر است بیماران دیابتی قبل از خواب یک لیوان شیر ولرم بنوشند، زیرا شیر گرم مدت‌زمان بیشتری در معده می‌ماند و احساس سیری بیشتری در طول شب به افراد دست می‌دهد این در حالی است که شیر ولرم باعث آرامش اعصاب شده و یک خواب راحت را در پی خواهد داشت.

کارشناس برنامه دیابت معاونت درمان علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: بهتر است به‌جای روغن‌های سرخ‌کردنی از روغن‌های طبیعی کلزا، زیتون و کنجد استفاده‌شده و حتماً سهم استفاده از روغن نیز مدنظر گرفته شود.
 
کلمات کلیدی : دیابت+علم ورزش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.