نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453482
توصیه فرانسه به ترکیه درباره کشورهای اروپا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
وزیر امور خارجه فرانسه از ترکیه خواست تا از خود خویشتنداری نشان داده و از تشدید اوضاع با کشورهای عضو اتحادیه اروپا خودداری کند.

به گزارش تسنیم، "ژان مارک ایرو" وزیر امور خارجه فرانسه طی سخنانی ازترکیه خواست تا از تشدید اوضاع با تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا خودداری کرده و از خود خویشتنداری نشان دهد.

تغییرات اخیر در قانون اساسی ترکیه که از جمله به افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری می‌انجامد، با انتقادهایی در اروپا روبه‌رو شده‌است.

پیش از این دولت هلند، مجوز فرود هواپیمای وزیر خارجه ترکیه را لغو کرده بود. «مولود چاووش‌اوغلو» قصد داشت برای تشویق مهاجران ترک به رای‌دادن به تغییرات قانون اساسی، در هلند سخنرانی کند.

این نخستین بار نیست که سخنرانی یا برنامه تبلیغاتی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه، در یکی از کشورهای اروپایی لغو می‌شود و پیش از این نیز اجرای برخی از برنامه‌ها در آلمان، اتریش یا سوئیس متوقف شده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه، ساعتی پس از لغو مجوز فرود هواپیمای چاووش‌اوغلو به هلند، هلندی‌ها را «بقایای نازی‌ها» و «فاشیست» نامیده بود. اردوغان قبل از این گفته‌ها، دولت آلمان را نیز «نازی» خطاب کرده بود.

مقام‌های هلند گفته بودند جلوگیری از سفر چاووش‌اغلو به دلیل «خطر برای نظم و امنیت عمومی» صورت پذیرفته است. نخست‌وزیر هلند، تشبیهات اردوغان را «اظهاراتی ابلهانه» توصیف کرده وزیر خارجه آلمان نیز گفته بود این سخنان تنها به پیچیده‌تر شدن روابط طرف‌ها می‌انجامد.

وزارت خارجه ترکیه گفته سفارت و کنسولگری هلند در آنکارا «به‌دلایل امنیتی» تعطیل شده و از سفیر هلند نیز خواسته فعلا به ترکیه برنگردد.
 
کلمات کلیدی : فرانسه+ترکیه+اروپایی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۱۸:۳۸:۲۳
مگه این رجب عقل درست حسابی داره که نصیحت میکنید او ذاتش مثل عقرب است (4200085) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.