نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481436
حسینعلی امیری: روحانی هنوز در حال بررسی كابینه است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۱
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور می‌گوید: قطعاً خود آقای روحانی ارزیابی‌های خود را در زمینه انتخاب اعضای كابینه دارند، در این زمینه‌ بررسی‌هایی را خواهند داشت كه البته تا حدودی بررسی‌های خود را انجام داده‌‌اند و همچنان هم در حال مطالعه موضوع هستند. اما فعلا با كسی راجع به موضوع كابینه آینده صحبت نشده است.

روزنامه «اعتماد» نوشته است: این روزها و پس از انتخاب دوباره حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران، بحث تعیین اعضای کابینه جدید هم کم‌کم بر سر زبان‌ها می‌افتد. موضوعی که هرچند وزیران دولت یازدهم هم در برابر این سوال که آیا در دولت آینده حسن روحانی حضور خواهند داشت، برای ادامه همکاری ابراز تمایل کرده‌اند اما، انگار با تغییراتی نسبت به دولت فعلی همراه خواهد بود.

جدای از اینکه محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری از احتمال تغییر ٥٠درصدی اعضای کابینه گفته است، اوضاع و احوال موجود هم حکایت از تغییراتی در چینش یاران روحانی دارد. این را می‌توان از سخنرانی رئیس‌جمهور منتخب ایران در جمع وزیران، معاونان وزیران و استانداران فهمید. جایی که حسن روحانی برای نخستین‌بار این‌گونه بی‌پرده از مدیران دولت یازدهم - البته بدون اینکه نامی از مسئولی ببرد - انتقاد کرده و آنان را دسته‌بندی و عنوان می‌کند که «همه هم یک جور نبودند، مختلف بودند. بعضی‌ها با همه توان آمدند. بعضی‌ها گیوه را برکشیدند و به میدان آمدند، آستین‌ها را بالا زدند و به میدان آمدند. اما بعضی‌ها پاشنه گیوه‌شان خوابیده بود و برنکشیدند. لخ‌لخ کردند»، نشان از عدم رضایت او برای ادامه همکاری با جمعی از اعضای فعلی کابینه دارد.

با این حال، در فاصله دو ماه (یا کمی بیشتر) مانده تا معرفی اعضای کابینه دوازدهم، هنوز هم نمی‌توان حدس زد که کدام یک از وزیران فعلی در دولت بعدی حضور نخواهند داشت و کدام یک بار دیگر منتخب روحانی و مورداعتماد مجلس خواهند شد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، در گفت‌وگوی کوتاه خود با «اعتماد»، از انتظار بجایی گفت که روحانی از مدیران دولتی داشته و دارد، آن هم در روزهایی که مخالفان، به بهانه تبلیغات انتخاباتی به بدترین شکل ممکن دستاوردهای دولت یازدهم را زیرسوال می‌بردند. حسینعلی امیری همچنین در بیان ضرورت تعیین کابینه‌ای کارآمد، آن را لازمه تحقق مطالباتی می‌داند که از سوی مردم بیان شده و آنان را به پای صندوق‌های رای کشاند تا روحانی را به عنوان وکیل ملت، انتخاب کنند.

کم‌کم به زمان انتخاب کابینه دوازدهم نزدیک می‌شویم. با توجه به اینکه مجلس هم نسبت به دوره قبل، تقریبا همسو با سیاست‌های دولت است و به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری دست بازتری برای انتخاب کابینه دارد، به نظر شما انتخاب اعضای کابینه باید برچه مبنایی باشد تا یاور دولت در به تحقق مطالبات مردمی باشد؟

در طول ایام تبلیغات انتخاباتی آقای روحانی، مردم درخواست‌ها و مطالباتی را از ایشان داشته‌اند و این خواسته‌ها را به صورت علنی مطرح و در مقابل هم، آقای روحانی گفتمان و دیدگاه‌های خود را بیان کردند. در واقع در آن روزهای انتخابات یک گفت‌وگوی دوجانبه‌ای عملا بین مردم و آقای روحانی شکل گرفت و در نتیجه یک عقد و قراردادی را بین آنها به تنظیم درآورد. مردم براساس همین گفتمان رئیس‌جمهور، به حسن روحانی از جهت حقوقی و قانونی وکالت داده‌اند تا امور قوه مجریه را به عنوان مسوول اجرای قانون اساسی و در جهت اداره امور کشور بر عهده بگیرد. طبیعی است که رئیس‌جمهور همانطور هم که خود بارها عنوان کرده‌اند، مسیری که انتخاب خواهند کرد، مسیری است که مردم خواهان آن هستند و براساس همان اهداف به رئیس‌جمهور رای داده‌اند.

ولی این موارد در صورتی به وقوع می‌پیوندد که تیم همکار روحانی دولت دوازدهم نسبت به دولت فعلی تا حدودی تغییر داشته باشد، کما اینکه بارها نسبت به برخی اعضای کابینه انتقاداتی شد اما نتیجه‌ای نداشت...

بحث کارآمدی دولت که منتج از کارآمدی کابینه‌ای با حضور وزیران و معاونانی است که از قدرت مدیریتی بالا برخوردار باشند، بی‌تردید یکی از مواردی است که حسن روحانی در چینش کابینه به آن توجه می‌کند.

در این چند روز صحبتی در این خصوص صورت گرفته‌ است؟ کسانی برای تعیین اعضای کابینه دوازدهم و در واقع برای ارایه مشورت‌های خود به رئیس‌جمهوری، انتخاب شده‌اند؟ مشخص شده که چه کسانی حسن روحانی را در دولت بعد همراهی خواهند کرد؟

نه؛ هنوز زود است. قطعاً خود آقای روحانی ارزیابی‌های خود را در زمینه انتخاب اعضای کابینه دارند، در این زمینه‌ بررسی‌هایی را خواهند داشت که البته تا حدودی بررسی‌های خود را انجام داده‌‌اند و همچنان هم در حال مطالعه موضوع هستند. اما فعلا با کسی راجع به موضوع کابینه آینده صحبت نشده است.

به نظر می‌رسد که آقای روحانی خیلی از کابینه یازدهم رضایت ندارند. صحبت‌هایی که ایشان اخیرا داشته‌اند، نشان می‌دهد که چقدر از دست برخی اعضای کابینه گله دارند که آن را در سطح جامعه مطرح می‌کنند. اینکه مخاطب آقای روحانی در این صحبت‌ها، که از قضا از متن سخنان او در خبرگزاری‌ها هم حذف شده بود، چند روزی محل بحث بوده است...

طبیعی است که آقای رئیس‌جمهور از اعضای دولت انتظاراتی را داشته باشند و البته که دارند. آقای روحانی نه‌تنها در زمان تبلیغات انتخاباتی بلکه قبل از شروع انتخابات هم، از اعضای دولت توقعات و انتظاراتی داشته‌اند. در ایام انتخابات هم ما می‌بینیم که متاسفانه در بسیاری از جاها دولت مورد هجمه‌های ناجوانمردانه و غیرمنصفانه‌ای قرار گرفت که خیلی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نبود. قطعاً در چنین مواردی آقای رئیس‌جمهور از اعضای دولت توقع دارند که از عملکرد خودشان که در واقع عملکرد مجموعه دولت است، دفاع کنند. یعنی در تبیین و بیان دستاوردهای دولت یازدهم که انصافاً هم در حوزه‌های مختلف بسیار قابل توجه است، دفاع کنند. با این حال طبیعی است که روحانی به عنوان رئیس دولت عملکرد و فعالیت‌های اعضای دولت را رصد کنند. ارزیابی کنند و به اعضای کابینه نمره بدهند. قطعاً همه اعضای کابینه در ارزیابی‌ها مثل هم نخواهند بود که خود آقای رئیس‌جمهور هم در جلسه همایش هفته جاری با مدیران ارشد کشور این مطالب را مطرح کردند.

رئیس‌جمهور در جلسات هیات دولت و در جمع وزیران نیز این گلایه‌ها و انتقادات خود را مستقیماً به آنها گفته‌اند؟ و آیا می‌توان از این انتقادات این برداشت را کرد که جمعی از اعضای کابینه در دولت بعد تغییر خواهند کرد؟

این‌گونه بحث‌های مربوط به هیأت دولت را سخنگوی دولت پاسخگو هستند.
 
کلمات کلیدی : دولت یازدهم + کابینه روحانی
 
عای
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۰۸:۳۲:۳۱
متاسفانه دولت در طول 4 سال از نظر ارتباط مردمی و اطلاع رسانی در بیشتر وزارتخانه ها بسیار ضعیف عمل کرد و در نزدیک زمان انتخابات تازه متوجه اهمیت این موضوع شدند و نازه راه افتادند،این دفاع اصلا نمیتونه کارساز یاشه،بعنوان مثال وزارت نیرو در 4 سال 3 مدیرکل روابط عمومی عوض کرده و هیچکدوم از مدیران کل 3 گانه با حوزه روابط عمومی تناسب نداشتند،نتیجه اینکه در 3 ماهه مانده به انتخابات با حجم سنگینی از کارهای انباشته این حوزه مواجه شدند یا وزارت کشور که عملا در پی کاهش جایگاه روابط عمومی در چارت استانداری ها بود و این از عجایب عصر ارتباطات است! (4421736) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۱۰:۱۸:۱۲
70 تا 80 درصد وزراء بهتر است تغییر یابند (4421824) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.