نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493235
خرید فلایت‌چک ۳ میلیون یورو گران‌تر از قیمت بازار
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱
درحالی دو سال پیش شرکت فرودگاه‌های کشور اعلام کرد فلایت‌چک ۲ میلیون یورو زیر قیمت بازار خریداری شده که مدیرعامل این شرکت اخیرا رقم ۵۷ میلیارد تومان حدود ۱۴.۷ میلیون یورو را برای این خرید اعلام کرده، یعنی ۲.۷ میلیون یورو بیشتر از نرخ بازار.

به گزارش تسنیم، پس از گذشت حدود دو سال از خرید پُرحاشیه فلایت‌چک دوم هنوز قیمت واقعی این هواپیما مشخص نیست. عضو سابق هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و مشاور کنونی مدیرعامل این شرکت اواخر سال 94 درباره فلایت‌چک اول گفته بود: فلایت چک دانمارکی را 10 میلیون یورو خریداری کردیم، این هواپیما به بهترین قیمت خریداری شد،‌ یکسال پیش همین هواپیما را با همین تجهیزات 12 میلیون یورو قیمت داده بودند.

مومنی‌رخ با بیان این‌که هواپیمای فلایت چک دانمارکی حدود چهار ماه پیش (آذرماه 94) وارد شد و کارهای اداری برای اخذ گواهینامه پروازی در حال پیگیری است، افزود: اردیبهشت -سال آینده(95) - این هواپیما به ثبت ایران در می‌آید. این هواپیما به علت تجهیزات خاصی که روی آن نصب شده حدود 10 میلیون یورو خریداری شده است.

وی با بیان این‌که 75 درصد کشورهای دنیا به ویژه در کشورهای آمریکا و کانادا از این تایپ هواپیما بیچ کرافت 350 آی برای فلایت چک استفاده می‌کنند، اظهار کرد:‌ حدود سه ماه پیش هواپیمای قزاقستانی دستگاه‌های منقضی شده یا در شرف انقضا را وارسی کرد.

کارشناسان و صاحبنظران حمل‌ونقل هوایی اما نظر دیگری درباره قیمت فلایت‌چک خریداری شده توسط شرکت فرودگاه‌ها داشتند. آنها بر این باور بودند که فلایت چک بالاتر از قیمت روز دنیا خریداری شده، انتقاداتی که مسئولان و مدیران توجهی به آن نشان ندادند.

طی دو سال اخیر قیمت خرید فلایت‌چک اول به فراموشی سپرده‌ شده بود تا این‌که مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران طی گفت‌وگویی با خانه ملتاز قیمت واقعی خرید هواپیمای دانمارکی پرده برداشت.

رحمت‌الله مه‌آبادی با اشاره به خرید 57 میلیارد تومانی اولین فلایت چک گفت: با خرید این هواپیما 66 سیستم ناوبری بصری، 22 طرح تقرب، 19 مسیر هوایی جدید و 128 سیستم ناوبری هوایی محقق شده است.

وی با بیان این‌که خرید فلایت چک دو میلیون یورو زیر قیمت امضا شده انجام شده است، گفت: برخی اظهارات مبنی بر اینکه فلایت چک خریداری شده برای کشور گران تمام شده صحت ندارد، چراکه این صحبت ها از برخی دلالی ها برای فروش هواپیمای غیر ایمن به کشور نشات می‌گیرد.

 57 میلیارد تومان تقریبا معادل 14.7 میلیون یورو (نرخ روز سال 94) است. دو سال پیش عضو سابق هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها قیمت 10 میلیون یورو با احتساب تجهیزات را برای فلایت چک اول اعلام کرده بود. با توجه به ارقام ذکر شده، فلایت چک اول نه تنها دو میلیون یورو زیر قیمت خریداری نشده بلکه در واقع این هواپیما با توجه به گفته‌های مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها حدود 3 میلیون یورو بالاتر از قیمت بازار خریداری شده است.

مسئولان ذی‌ربط در حمل‌ونقل هوایی کشور می‌گویند فلایت چک با قیمت 10 میلیون یورو (با تمام تجهیزات مورد نیاز) خریداری شده، در این بین به نظر می‌رسد مسئول مستقیم این خرید باید درباره جزئیات و چرایی قیمت 57 میلیارد تومانی آن به طور شفاف اطلاع‌رسانی کند.
 
کلمات کلیدی : فرودگاه‌های کشور، هواپیما، فلایت چک
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۲:۵۹:۳۰
با 57 میلیارد تومان بنظرتان کسی از دانشگاهیان و صنعتگران ایرانی خصوصا در وزارت دفاع نمیتوانست تجهیزات راداری این هواپیما را بسازد ؟ (4483432) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.