توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502000
علل مهم کم خونی در نوزادان تشریح شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۰
رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران "هماتولوژی نوزادان" با اشاره به علل مهم کم خونی در نوزادان گفت: شناسایی این علل و اقدام به موقع برای پیشگیری و درمان مناسب بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایلنا، پروفسور حسن ابوالقاسمی در آستانه برگزاری دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران"هماتولوژی نوزادان"اظهار داشت: هدف از برگزاری همایش سراسری هماتولوژی نوزادان ترویج کار تیمی بین متخصصین کودکان، فوق تخصص‌های خون وفوق تخصص‌های نوزادان است.

وی افزود: شایع بودن بیماری‌های ناشی از اختلالات خونی به علت ازدواج‌های فامیلی، بروز بسیاری از بیماری‌های خونی در دوره نوزادی، لزوم شناسایی آن‌ها و اقدام به موقع برای پیشگیری و درمان مناسب موجب شده هیأت مدیره انجمن خون و سرطان تصمیم بگیرد در سال ۹۶ با همکاری انجمن نوزادان وانجمن کودکان ایران همایش سالیانه خود را به این موضوع مهم اختصاص و از متخصصین بر جسته داخلی وخارجی به عنوان سخنران دعوت به عمل اوردیم.

رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران "هماتولوژی نوزادان ادامه داد: از ویژگی‌های این همایش وجود ۷ میزگرد مشترک است که به موضوعات مهم کم خونی، تزریق خون و فراورده‌های خونی، اختلالات ترومبوزیس وهموستاز، اختلالات پلاکتی، اختلالات ایمنی و بدخیمی‌های نوزادان پرداخته خواهد شد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی عنوان کرد: در هر پنل گزارش موارد جالب و بحث پیرامون ان خواهیم داشت. همچنین دانشجویان بالینی وگروه‌های پایه و پرستاران حضور فعالی در این همایش خواهند داشت.

پروفسور ابوالقاسمی تصریح کرد: گاهی ناسازگاری‌های خونی بین نوزاد و مادر منجر به بروز زردی‌های شدید و کم خونی‌های شدید در روز‌های اول زندگی می‌شود که شناسایی آن‌ها و تهیه خون مناسب برای تعویض یا تزریق خون نیاز به درک دقیق و دانش به روز از یک طرف واطلاع از امکانات خون‌های نادر کشور را دارد، لذا موضوع انمی‌های همولیتیک وروش بررسی انان وعلت بروز ان در یکی از پانل‌ها باحضور متخصصین مشهور داخلی وخارجی مورد بحث قرار می‌گیرد.

دبیر بورد تخصصی خون و سرطان گفت: یکی از علل مهم کم خونی بین نوزادان نگه داری نوزادان کم وزن برای مدت طولانی در مراکز مراقبت ویژه است که سرانجام منجر به بروز کم خونی در آنان شده و باید بر رسی کرد که چه درمان‌هایی برای ان مفید است.

به گفته وی گاهی نیز نوزادان به صورت مادرزادی دچار کم خونی می‌شوند و در زمان نوزادی نیاز به مداخله دارند و باید این موارد را از کم خونی‌های نوزاد به علت خونریزی جنین به مادر ویا کم خونی‌های اکتسابی مانند کم خونی گذرای نوزادی افتراق داد.

رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران "هماتولوژی نوزادان افزود: بیماری‌های خونریزی دهنده ارثی مثل اختلالات پلاکتی یا کمبود فاکتور‌های انعقادی مثل کمبود فاکتور‌های ۱۰، ۱۳، ۵،۷ و فاکتور یک یا فیبرینوژن بسیاری از اوقات می‌تواند موجب بروز خونریزی در زمان نوزادی شود که لازم است در مورد شیوع این بیماری‌ها در ایران به علت ازدواج‌های فامیلی و افتراق ان‌ها از اختلالات اکتسابی دانش و اطلاعات کافی داشته باشیم در این همایش بنا داریم موارد واقعی از بیماری‌ها را معرفی و ابعاد مختلف تشخیصی، درمانی و پیشگیری از این بیماری‌ها را بطور دقیق مورد بحث قرار دهیم.

پروفسور ابوالقاسمی افزود: همچنین تا کنون استقبال قابل توجهی از طرف همکاران هماتولوژیست انکولوژیست کودکان و متخصصین نوزادان و دانشجویان از سراسر کشور شده و تاکنون بیش از صد مقاله به دبیر خانه همایش ارسال شده و دبیر خانه همایش امکانات لازم برای حضور همکاران خود در این همایش بزرگ را تدارک دیده است.

دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران "هماتولوژی نوزادان ۲۲ لغایت ۲۴ شهریور در مرکر آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیدی : کم خونی + رنگ پریدگی + سلول‌ های خونی + فقر آهن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.