نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279946
دیوار چین ناپدید می‌شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۹
دیوار چین در قسمت شمالی این کشور ساخته شده و بر خلاف برخی شایعات با چشم غیرمسلح از کره ماه قابل رویت نیست. طی قرون گذشته، گردشگران فراوانی از اقصا نقاط جهان برای بازدید از دیوار بزرگ به چین سفرکرده‌اند. حالا اما آینده این دیوار در خطر است.

به گزارش فرادید به نقل از نیویورک تایمز، دیوار چین یکی از بزرگترین ساخته‌های بشر بر روی کره زمین است. به تازگی مقاله‌ای در پکن تایمز منتشر شده که می‌نویسد بخشی از دیوار بزرگ چین ناپدید شده است. بر اساس آنچه در این مقاله آمده، حدود ۲۲ درصد دیوار چین نسبت به زمان امپراتوری مینگ از بین رفته است.

گفتنی است طول بخش از بین رفته ۱۹۶۱ کیلومتر برابر با ۳۰ درصد بخش مصنوعی دیوار چین است. طول دیوار چین در زمان امپراتوری مینگ ۸۸۵۱ کیلومتر بود که بیش از ۶۲۰۰ کیلومتر آن مصنوعی و مابقی آن نیز موانع طبیعی بوده است. این اعداد و ارقام در سال ۲۰۱۲ توسط سازمان میراث فرهنگی چین اعلام شد و شکی نیست که در این سه سال بخش بیشتری از آن ناپدید شده باشد.

این مقاله البته مورد توجه رسانه‌های اجتماعی چین نیز قرار گرفت. پیپلز دیلی در حساب توئیتری خود نوشت: «ناپدید شدن دیوار چین شوک بزرگی برای چین خواهد بود.» گلوبال تایمز چین نیز نوشت: «حدود 39 درصد دیوار ناپدید شده است. قبل از اینکه کاملا از بین رفت به آنجا سر بزنید!»
 
دیوار بزرگ چین در حقیقت یک دیوار یکپارچه نیست. امپراتوری کین ساخت این دیوار را شروع کرد و امپراتوری‌های بعدی بخش‌های دیگر آن را ساختند. به عنوان مثال، امپراتوری هان (206 قبل از میلاد تا 220 بعد از میلاد) دیوار و برج‌های مراقبت قسمت دالان هِکسی (در صحرای گُبی) را ساخت. امپراتوری مینگ نیز دیوار چین را تا گانسو امتداد داد و به ژیایوگوآن رسید. امپراتوری مینگ بخش‌های شرقیِ امپراتوری هان را تکمیل کرد.

امپراتوری مینگ بین سال‌های 1368 تا 1633 میلادی بر چین حکومت می‌کرد و سالم‌ترین بخش‌های دیوار در زمان حاضر به دوران مینگ برمی‌گردد. گردشگران خارجی دیوار چین نیز از همین قسمت‌ها بازدید می‌کنند. در نوامبر 2006، باراک اوباما بر روی بخشی از دیوار بزرگ چین در منطقه بادالینگ قدم زد.

دیوار چین ناپدید می‌شود؟
 اگر مناطق بادالینگ، موتیانیو و چند جای دیگر که مملو از گردشگران خارجی دیوار چین است را کنار بگذاریم، به بخش‌های خلوت دیوار می‌رسیم که اتفاقا همین قسمت‌ها در حال ناپدید شدن است.
 
پکن تایمز معتقد است که دلیل اصلی ناپدید شدن دیوار فرسایش ناشی از باد و باران، غارت آجرهای دیوار توسط مردم روستاهای مجاور برای استفاده در ساخت و ساز و همچنین تخریب آن توسط برخی از گردشگران ماجراجو است.

بر روی برخی از این آجرها کلمات چینی حک شده و از نظر تاریخی بسیار ارزشمند هستند. این در حالی است که قیمت آجرهای مشابه در بازار تنها هفت یا هشت دلار است. مقامات چینی در سال 2006 قوانینی را برای حفاظت از دیوار بزرگ تصویب کردند، اما نویسندگان مقاله مدعی‌اند از آنجایی که دیوار از مناطق محروم عبور می‌کند، حفاظت از آن به این سادگی‌ها نبوده و این قوانین کاغذ پاره‌ای بیش نیست.
 
کلمات کلیدی : امپراتوی هان ، امپراتوری کین ، دیوار چین ، بادالینگ ، پکن تایمز
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۰۰:۰۹:۰۲
کاغذ پاره‌ای بیش نیست!!!
یاد محمود افتادم (3009860) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.