نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508176
جمعیت روستایی ایران ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۸
معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: بالای ۹۰ درصد روستاهای ما طرح هادی را دارند و روستاییان در قالب این طرح می توانند به نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود بپردازند.

به گزارش ایسنا، دکتر نعمت الله رضایی به آمار مرتبط با روستاهای کشور پرداخت و گفت: بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمعیت روستایی ما ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر است که قریب به ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و قریب به ۶۳ هزار آبادی دارای سکنه در سراسر کشور زندگی می کنند. حدودا شش میلیون واحد مسکونی داریم که روستاییان در این واحدها در حال سکونت هستند.

وی با اشاره به قانون برنامه توسعه ششم گفت: بر اساس قانون برنامه ششم سالانه بالای ۲۰۰ هزار واحد مسکونی باید نوسازی، مقاوم سازی شود و طی سنوات گذشته نیز این روند در حال اجرا بوده که با مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سال ها به صورت متفاوت عمل شده، برخی سال ها بالای ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نوسازی و مقاوم سازی شده و برخی سال ها کمتر ولی به طور متوسط در سنوات اخیر سالانه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را توانسته ایم در روستاها نوسازی کنیم.

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه سرعت بخشیدن به روند نوسازی و مقاوم سازی خانه های مسکونی روستایی ضرورت دارد، عنوان کرد: با توجه به اینکه برخی از واحدهای مسکونی در مناطق روستایی ما مقاومت چندانی ندارند و پراکندگی در روستاهای سراسر کشور زیاد است و از طرفی ما کشوری حادثه خیز هستیم، لذا ضرورت دارد که در این خصوص سریع تر عمل کنیم چراکه اگر حادثه ای هم پیش بیاید امداد رسانی به آنها مشکل است.

وی ادامه داد: بنابراین اگر مردم از تسهیلاتی که برای این موضوع در نظر گرفته شده، مشارکت داشته باشند و استفاده کنند این امکان وجود دارد که بتوان این موضوع را تسریع کرد.

رضایی با اظهار به اینکه در زمینه اطلاع رسانی مشکلی وجود ندارد تصریح کرد: خوشبختانه با وجود نهاد دهیاری در روستاها، موضوع نهادی و مدیریتی توسعه از طریق دهیاران پیگیری می شود در بخش کالبدی طرح های روستاها صورت می گیرد. بالای ۹۰ درصد روستاهای ما طرح هادی را دارند و روستاییان می دانند در قالب این طرح می توانند به نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی شان بپردازند.

وی در خصوص ایمن بودن خانه های نوساز و مقاومت آنها توضیح داد: با توجه به اینکه در تمام روستاها طرح هادی در حال اجرا است و در کنار این طرح، بنیاد مسکن اقدام به مقاوم سازی می کند، از طرف دیگر اقلیم هم در نظر گرفته می شود، ما باید نقشه های متناسب با مناطق را داشته باشیم بنابراین دستگاه های زلزله سنج متفاوتی در نظر گرفته شده تا سازه هایی که ساخته می شود مورد تست قرار داده می شوند.

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خصوص طرح هادی گفت: طرح هادی بخشی از توسعه کالبدی است و ما زمانی به بحث کالبد و محیط روستا توجه خواهیم داشت که آن طرح وجود داشته باشد و وقتی می خواهیم نوسازی و بهسازی انجام دهیم به روستاهایی این تسهیلات پرداخت می شود که طرح هادی مصوبی داشته باشند و در قالب این طرح مشخص شود کدام زمین کاربری مسکونی و کدام زمین کاربری فرهنگی دارد و کدام زمین کوچه و معبر است و تسهیلات در این مناطق و روستاها عملا پرداخت می شود.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، متذکر شد: تسهیلات صرفا در روستاهایی هزینه می شود که دارای طرح هادی هستند و روستائیان نگران این نباشند که خانه هایشان مورد تخریب قرار خواهد گرفت.
 
کلمات کلیدی : جمعیت ایران + جمعیت روستایی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۲:۱۹:۲۰
کاری شود بیشتر ار این جمعیت روستائی کم نشود (4545462) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.