نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441774
استان پایتخت خودکشی در کشور
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
عضو شورای‌عالی استان‌ها با بیان اینکه ایلام استانی محروم است که فقر و بیکاری در آن بیداد می‌کند؛ گفت: ایلام رتبه اول خودکشی و پایتخت خودکشی‌های کشور است.

به گزارش ایلنا، حمدالله بیگی در سی و ششمین اجلاس عمومی شورای‌عالی استان‌ها یکی از مشکلات اساسی استان ایلام را مسئله آب شرب خواند و گفت: مردم این استان با داشتن چندین سد همچون سیمره، کرخه، چمگردلان و... تشنه آب شرب بوده و کشاورزان به آب نیاز دارند درحالیکه این آب‌ها به کشتزارهای همسایه سرازیر می‌شوند.

وی ادامه داد: شهرستان ملک‌شاهی این استان صددرصد از نعمت آب شرب محروم است و مردم این شهرستان با داشتن رودخانه فصلی گلگل و سد چمگردلان که 97 درصد آب شرب مرکز استان را تامین می‌کند، مجبورند برای تامین آب آشامیدنی به چشمه‌های قدیمی واقع در جاده‌های صعب‌العبور کوهستانی بروند.

بیگی با اشاره به اینکه مطالعه طرح انتقال آبرسانی از سد چمگردلان به سمت شهرستان ملک‌شاهی هشت سال طول کشید، اظهار کرد: سوال من از وزیر نیرو آن است که طرحی که مطالعه آن هشت سال طول بکشد، چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟

نماینده استان ایلام در شورای‌عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه دیگر مشکل این استان مسئله راه است و مسئولان راه و شهرسازی نسبت به استان ایلام خود را به خواب زده‌اند، خاطرنشان کرد: ایلام هم‌اکنون دروازه عتبات عالیات است این درحالی است که محورهای ایلام-صالح‌آباد تا مهران، ایلام- ملک‌شاهی- مهران - کربلا نیاز به اعتبار ویژه دارد و از رئیس مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم تا در کمیسیون عمران بیشتر این دو مسیر را مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین مسیر ایلام - ملک‌شاهی با کمتر از 25 کیلومتر مساحت همچنان صعب‌العبور و کوهستانی و از وزیر راه و شهرسازی انتظار داریم تا ضمن بررسی دقیق این مسیر نسبت به احداث تونل در این مسیر اقدام شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای‌عالی استان‌ها عدم وجود بهداشت مناسب و بیمارستان را دیگر مشکل استان ایلام برشمرد و اظهار کرد: بیمارستان ایلام در مکانی احداث شده که اگر بیمار وخیمی به آن اعزام شود تا رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست خواهد داد زیرا بیمارستان در شلوغ‌ترین مسیر و در وسط شهر بنا شده است.

وی از وزیر بهداشت و درمان خواست ضمن حل مشکل بیمارستان در این استان به دانشگاه علوم پزشکی ایلام برای عملیاتی کردن پروژه بیمارستان ملک‌شاهی دستور دهد.

نماینده استان ایلام با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی استان ایلام لانه گنجشکان شده است اظهار کرد: اصل 44 قانون اساسی با موضوع خصوصی‌سازی در استان‌های محروم جوابگو نیست و از رئیس جمهور می‌خواهیم تا تدبیری اندیشیده شود تا برای فعالیت شهرک‌های صنعتی در شهرستان‌های استا اییلام برای اشتغالزایی سرمایه‌گذاری کنند.

بیگی با تاکید برا ینکه منابع طبیعی در استان ایلام مشکل‌ساز شده است، عنوان کرد:‌ کشاورزانی که بیش از 400 سال روی املاک پدری خود کشاورزی کرده‌اند هم اکنون توسط منابع طبیعی از ادامه کار کشاورزی منع شده‌اند که این موضوع بیکاری را در استان ایلام دوچندان کرده است.

این عضو شورای‌عالی استان‌ها با بیان اینکه ایلام استانی محروم است که فقر و بیکاری در آن بیداد می‌کند، گفت: ایلام رتبه اول خودکشی و پایتخت خودکشی‌های کشور به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: ایلام با یک درصد جمعیت کشور مقام دوم نفت گاز کشور را دارد که درآمد آن هزینه زیباسازی، اشتغالزایی در شهرهای بزرگ می‌شود.

بیگی با بیان اینکه سیل سال گذشته خسارتی معادل 1200 میلیارد تومانبه این استان وارد کرد گفت: قرار بود به مردم استان وام داده شود اما آنقدر بانک‌ها مردم را بر سر ضامن آزار دادند که ازگرفتن آن منصرف شدند. همچنین قرار بود به مردم دو میلیون تومان کمک بلاعوض شود که این موضوع تاکنون در حد شایعه بوده است. لذا از رئیس جمهور می‌خواهیم دستور پرداخت این وام را صادر کند.

نماینده استان ایلام خطاب به نوبخت اظهار کرد: در هنگام توزیع سبد کالا عدالت رعایت نشد و به افرادی که درآمد آنان صفر است این سبد تعلق نگرفت و باعث نارضایتی قشر بزرگی از جامعه شد.

بیگی همچنین تاكيد کرد: سرانه فضای آموزشی در مدارس ایلام صفر است و مدیران مدارس در فصل سرما ناچارند از مردم فقیر برای تامین گرمای مدارس پول دریافت کنند.
 
کلمات کلیدی : خودکشی+ایلام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۰۹:۴۳:۱۴
جالبه ... ایلام رتبه اول کم ترین طلاق و بیشترین خودکشی !! (4148738) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۳:۰۴:۲۲
استانی که یک پنجم منابع گازی و نفتی کشور را دارد چرا در این وضعیت بغرنج معیشتی به سر ببرد؟ (4148972) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۱:۳۵:۴۳
ایلامی عزیز خودکشی راه خوبی نیست. مهاجرت کن. ایران کشور بزرگی است و جاهای زیادی هست که می توانی زندگی کنی. مهاجرت سخت است ولی وقتی چاره ای نداری برو. از تبریز تا بندرعباس و چابهار و کیش تا گرگان و ساری تا اصفهان و تهران و کرج. برای چند سال سخت است ولی دست کم از فشار محیط و اقوام راحت می شوی. بسیاری از فشارهای زندگی ما از اطرافیان ماست. برو. مهاجرت کن (4149954) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.