نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439353
خیز کنگره برای تشدید تحریم‌های ایران
بخش سیاست خارجی الف، 8 بهمن 95
تاریخ انتشار : جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۰
سه سناتور آمریکایی طرحی را برای وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران به سنای آن کشور ارائه کرده اند.

این طرح در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران به بهانه‌های ادعایی حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی وضع می‌کند. برای تصویب این طرح و تبدیل آن به قانون آرای اکثریت نسبی سنا ضرورت دارد. با توجه به اینکه در حال حاضر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا اکثریت دارند، به نظر نمی رسد مانعی برای تصویب این قانون در سنای آمریکا وجود داشته باشد.

در واقع با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و یکدست شدن قدرت در آمریکا و تمدید قانون تحریم های 10 ساله در زمان اوباما، گمانه زنی های بسیاری درباره برجام و آینده آن و وضع تحریم های جدید علیه ایران مطرح می شود.

به عبارتی بهتر در حال حاضر استراتژی آمریکا این است که یک تفسیر گسترده از برجام داشته باشد تا بتواند سختگیری های بیشتری بر ایران وارد نماید و این گونه خواسته های جدید خود را در زمینه توافق هسته ای تحمیل کند و از آن جا که برجام، توافق نامه دقیق و کاملی نمی باشد زمینه برای سوء استفاده در آن وجود دارد. مثلا یکی از دلایل پیشنهاد طرح فعلی، ظاهرا بدلیل برداشت های متفاوت طرفین از قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت برمی گردد. مقامات آمریکایی معتقدند قطعنامه در تایید و تنفیذ برجام ایران را به توقف برنامه‌ موشکی یا بخشی از این برنامه ملزم کرده اما  ایران این برداشت از قطعنامه فوق را مردود دانسته‌اند.

اما در حالی که آمریکایی ها برای به کرسی نشاندن خواسته های نامشروع خود از ابزار تحریم ها و فشار بیشتر می توانند استفاده می کنند ایران می بایست به ساز و کار حل اختلاف در برجام متوسل شود که بعید است ثمربخش باشد.

تاکتیک بعدی این خواهد بود که وضع تحریم های جدید مرتبط با حقوق بشر و تروریسم شدت می گیرد تا منافع ایران از برجام به حداقل برسد و یا از بین برود. استدلال آمریکایی ها هم این خواهد بود که قوانین تحریمی جدید که وضع خواهد شد منافاتی با برجام ندارد.

گفتنی است در نامه رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام تاکید شده است : وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.

جزئیات طرح جدید تحریم ها
این طرح توسط مارکو روبیو، تاد یانگ و جان کورنین، اعضای سنای آمریکا از حزب جمهوریخواه تهیه شده و در صورت تصویب، تحت عنوان قانون تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران باعث خواهد شد آمریکا تحریم‌های سنگین اقتصادی و مالی را علیه برخی نهادها و اشخاص ایرانی به اجرا بگذارد.

بر اساس آن چه در وب‌سایت مارکو روبیو منتشر شده است، طرح پیشنهادی در صورت تصویب در کنگره آمریکا تحریم‌های شدیدی را در زمینه‌های مالی و اقتصادی بر ایران به دلیل آن چه اقدامات جمهوری اسلامی خوانده شده، اعمال خواهد کرد. اقدامات تحریک‌آمیز ایران شامل آزمایش موشک‌های بالیستیک، نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم خوانده شده است.

بر اساس این طرح، تحریم‌های تازه‌ای علیه سپاه و هواپیمایی ماهان اعمال خواهد شد. در بخش دیگری از این طرح، تحریم‌های فعلی در حوزه حقوق بشر افزایش خواهد یافت و تحریم‌هایی جدیدی نیز اعمال خواهد شد. بخش دیگری از این طرح شامل اعمال تحریم جدید علیه اشخاصی می‌شود که آگاهانه به برنامه موشکی بالیستیکی ایران کمک می‌کنند.

مارکو روبیو از منتقدان سرسخت دولت باراک اوباما در زمینه مذاکره با ایران بود. روبیو ضمن استقبال از آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، عنوان کرده است:  به همکاری با دولت جدید آمریکا در راستای پاسخگویی کامل از ایران در قبال تهدیدات هسته‌ای و غیرهسته‌ای امیدوار هستم.

سناتور یانگ نیز گفته است: ایران به خاطر ادامه حمایت از تروریسم و فعالیت تهاجمی در زمینه توسعه برنامه موشکی بالستیکی که به منزله تهدید متحدان، نیروهای نظامی و در نهایت سرزمین ماست، همچنان خطری عمده محسوب می‌شود.
 
قبل تر در اواسط آذرماه فایننشال تایمز به نقل از نمایندگان کنگره آمریکا گزارش داده بود که گروه دونالد ترامپ برای انتقال قدرت در این کشور درصدد راهی برای تحریم ایران به نحوی است که با توافق هسته‌ای منافاتی نداشته باشد.
 
کلمات کلیدی : برجام، ترامپ، مارکو روبیو، کنگره، تحریم های هسته ای، تحریم های غیر هسته ای
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۱۷:۳۱
فعلا که دیگه به ما ویزا نمیدن (4138186) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۴:۰۸
هنوز متوجه نشدم که ایران با آمریکا در حال جنگ هست یا خیر؟! اگر در جنگ است که این اقدامات از سوی ایران و آمریکا بسیار طبیعی‌ ست! قرار نیست که دو کشور در جنگ، به مردم طرف مقابل ، ویزا بدهند یا تحریم نکنند، ولی‌ اگر ما در حال جنگ نیستیم ، پس مسٔولین سیاست خارجی‌ دو کشور هستند که کم کاری میکنند و مسائل دو کشور را حل نمیکنند و البته برخی‌ دوستان که برای کشوری که در حال جنگ با ما نیست، رسما آرزوی نیستی‌ میکنند. (4138319) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۵:۱۲
شک نباید کرد که آمریکا و غرب هم همانند شوروی سرنوشتی جز فروپاشی نخواهند داشت. بنابراین خسارت محض برای کسانی است که دل در گرو آمریکا دارند درحالی که دل باید در گرو خدا باشد. (4138438) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۱:۵۵:۰۶
واقعا قوه تخیلات و داستان پردازی شما بی نظیره ! (4139796) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۶:۴۰
آیا اینکه اعلام می‌کنند تحریم‌های باقی‌مانده ربطی به برجام ندارد منظورشان این است که اجازه دهید با برجام‌های 2 و 3 صنعت موشکی را هم مانند هسته‌ای نابود کنیم و دست از حمایت مقاومت برداریم تا دشمن در تهران سنگر بزند هیچ‌گاه چنین نخواهد شد. (4138441) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۷:۵۰
ما با هر عینکی حتی عینک دولتی هم نگاه می‌کنیم اثر برجام را در سر سفره زندگی خود و اقتصاد جامعه نمی‌بینیم. مشکل کجاست؟ عینک نیاز کسانی است که با چشم غیرمسلح برخی فسادهای صورت گرفته در اطراف خود را نمی‌بینند. (4138444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۹:۵۲
اینشالله برجام لغو بشه اونوقت با تمام وجود اثراتش رو حس کنی :) (4138526) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۵:۲۳:۳۹
والله اينجوري كه معلومه برجام بيشتر از سه ماه دووم نمياره. كاش بعد انتخابات لغو بشه، اين نادان (ترامپ) واسه تبليغات هم كه شده يه بلايي سر برجام مياره! (4138823) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۶:۰۴:۲۹
اینها که پشتشون گرم مردم بیچاره ضرر می کنن (4138858) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۹:۵۹:۰۷
سلام

واقعا اینطور پاسخ دادن دوستان ما به اشکالات برجام منطقی نیست

متاسفانه مد شده وقتی جوابی ندارند با اینکه اواخر دولت یازدهم است باز تقصیر را گردن دولت قبل می اندازند

یا می گویند اگر برجام نبود ببین چی می شد؟

ایا این روش علمی است؟

آیا با این روش می شود مشکلات مردم را حل کرد؟ (4139095) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۲۰:۰۸:۳۰
شما بگو ببینم اثراتی که شما حس کرده اید چیست بعد ما خواهیم کگفت بودو نبود این برجام هیچ فرقی نمی کند جز این که شده ایم آلت دست غرب و برای حفظ یک قرارداد پوچ کشور را به باد فنا داده اندو داده اید (4139115) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۰۹:۵۴:۴۴
برجام ابدا وجود خارجي ندارد بلكه صرف ساخته و پرداخته ظريف و روحاني است (4139557) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۱:۲۸
دشمنان مردم ایران بدانند که با چنین مردم منسجم، سلحشور، عاطفی و پیرو رهبری سر و کار دارند و با تکیه بر چنین واقعیتی امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. (4138449) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۳:۰۰
وقتی آمریکا در برجام تحریم‌ها را به‌طور عملی برنداشته و تهدیدات خود علیه ایران را بیشتر کرده کجای این برجام برد- برد است؟ مطلب به این روشنی را چگونه منکر می‌شوند و توجیه غلط می‌کنند؟ (4138451) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۳:۲۸
اوباما که برجام را دستاوردی تاریخی می‌دانست بارها آن را نقض کرد. ترامپ که اصلا برجام را قبول ندارد. واقعا چگونه می‌شود به برجام تکیه کرد؟ آن‌چه که مشخص است حتی اگر برجام یک معاهده بین‌المللی باشد، آمریکا در آن ادعای کدخدایی دارد. بنابراین فقط عزت و اقتدار ملی می‌تواند راهگشا باشد نه مدارا کردن با دشمن حیله‌گر. (4138453) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۳:۵۸
مقاومت خارچشم دشمنان است این موضوع را می‌توان در خروجی‌های اندیشکده‌های آمریکایی شنید، اندیشکده آمریکن اینتر پرایز پیشنهاد داده که سردار مقاومت در منطقه حاج قاسم سلیمانی را ترور کنند، این گونه نظرها نشانه ضعف دشمنان در برابر مقاومت است اگر در برنامه‌های هسته‌ای مقاومت می‌کردیم چرخه علمی و اقتصادی کشور تمام گزینه‌های ادعایی دشمنان را غرق می‌کرد نه این که به تداوم و شدت ‍آن بینجامد. (4138455) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۴:۱۱
اروپائیان مدعی‌اند ترامپ نمی‌تواند برجام را برهم زند و ما قاطعانه جلوی ترامپ می‌ایستیم! به نظر من اروپایی‌ها اگر صداقت دارند ابتدا باید مشکل مبادلات ارزی و پولی خود را با ما حل کنند. چطور بدون اجازه شیطان بزرگ توانائی معامله ارزی با ما را ندارند؟ آنها بخشی از توافق برایشان مهم است که خواسته خودشان را برآورده کند نه حقوق ما را. (4138456) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۵:۰۶
‌ اگر کسی غیرت ایرانی داشته باشد سوار هواپیمای اهدائی برجام نمی‌شود. اسب را دزدیده‌اند و افسار برایمان فرستاده‌اند آن وقت عده‌ای ذوق‌زده شده‌اند! (4138457) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۱:۱۷
سلام دلاره 8350 تومنی ! (4138192) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۰:۱۴
انشاالله برجام اجرایی بشه دلار میاد زیر 1000
""""""تمامی تحریمها چه تحریمهای اروپا .سازمان ملل و ایالات متحده در روز اجرا بطور کامل لغو خواهد شد"""""" (4138331) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۷:۳۶
الان برجام اجرایی شده ها
خوابی ؟
اجرایی شده که دلار شده 4100 تومن
مجید جان خوابی ؟ (4138364) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۷:۰۷
اگه برجام اجرایی نمی شد که دلار الان 4100 نبود 40100 بود. مشکل دولت روحانی برجام نیست بلکه توزیع ناعادلانه ثروته به طوری که غیر از چند قشر خاص (خود مسئولین، پزشکان، مدیران و ...) از بهبود وضع اقتصادی نفعی نمی برن که هیچ وضعشون روز به روز بدتر هم می شه. (4138390) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۷:۴۴
اگر برجام نبود هیچ اتفاقی نمی افتاد چون قانون یوترن تو برجام هست لطفا متن اصلی برجام مطالعه کنید (4138523) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۳:۲۵:۱۴
منظورت اینه ثروت دست خود دولت روحانی و وزرایش است؟ (4138635) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۵:۲۴:۳۱
هشت هزار قبول، سيصد تومنش رو از كجا آوردي؟ (4138824) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۲:۱۱
مرگ بر آمریکا (4138194) (alef-3)
 
الوندی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۴:۱۸
فقط زیبا کلام حق مطلب رو خوب ادا کرد و گفت :
یه زمانی برسه که با چراغ دنبال اوباما بگردیم . (4138199) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۵:۱۴
اوباما یا ترامپ فرقی نمیکنه
تا وقتی ما مثل ماست در مقابل نقضهای مکرر برجام فقط سکوت میکنیم
بدتر هم میشه (4138323) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۷:۱۳
آقای محترم این سیاست تحریما از دوره اوباما شدت گرفت...
دست بردارید از این تعصبات.
اینا همشون یه هدف دارن. (4138363) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۲۴:۱۸
زمان این کار هم چندان دیر نیست! یک ماه دیگه که ماهیت واقعی این مردک ترامپ و افکار جنگ طلبانه و نژادپرستانه ش هویدا بشه، می فهمیم واقعا اوباما کی بود و چه قدر با این جمهوری خواه های خشک مغز و تندرو تفاوت می کرد. (4138490) (alef-3)
 
MOHAMMAD
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۲۲:۴۵:۱۷
اگر سیاست خارجه بر مبنای قدرت ملی کشور باشه دیگه ترسی از روی کار اومدن فیل ها والاغ ها نداریم
که متاسفانه این سیاست در این دولت برعکس عمل شد و الان داریم چوبش رو می خوریم (4139261) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۴۰:۵۱
به کسی نگین چون چین کره و آلمان و فرانسه اهل تجریم نیستن شیشه تحریم ها شکست (4138225) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۲۰:۰۵
بنده خدا !
چین و کره و آلمان و فرانسه بدون اجازه آمریکا نفس نمیکشن .
چی داری میگی ؟!
احتمالا تو هم یک اعتدالی عینکی ! هستی ! (4138287) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۵:۱۶
دنیا روی $ میچرخه (4138324) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۴:۰۰
دیگه از طریق مکزیک هم نمیتونیم بریم آمریکا .
دیوار دارن میکشن (4138236) (alef-3)
 
Turkey
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۷:۰۳:۵۴
خوب آمریکایی ها هم نمی تونن بیان ایران (4138923) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۶:۱۸
ترامپ نمیاد کاغذ برجامو دست بگیره و پاره اش کنه
ولی کاری میکنه که از 100 تا پاره کردن بدتر باشه .
لازم است آقایون از کلید جدیدشون رونمایی کنن > ! (4138241) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۷:۵۱
نباید اهمیت بدیم، تحریمها برای کشور ما نعمت است (4138344) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۸:۰۲
ما اهمیت نمیدیم
ولی شماها برای برداشتنش و اون برجام کذایی خیلی باج دادین اینم نتیجش!!! (4138392) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۱:۰۲
راس میگی شما همه چیز رو در باج دادن میبینی (4138528) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۱:۳۵
بعد اونوقت بجای توافق، راه حلتون چی بود؟ (4138532) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۲۰:۱۷:۵۰
حالا به این وضعیت شما می گویید توافق؟؟ توافق بر سر چی؟؟ طرف مقابل با چه چیزی توافق کرده است؟؟؟ قرار است چه کاری برای ما انجام دهد که شما می گویید توافق؟؟؟؟ (4139132) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۲:۳۲
بايد از بازگشت نعمت دوباره تحريم ها خوشحال بود ، (4138434) (alef-3)
 
هادی
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۰۴:۰۳
الان فقط ظریف و تیمش به برجام و نتایجش خوشبینن (4138467) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۳۲:۱۶
متاسفانه صدای طبل جنگ میاد. با لیبی و عراق همین کردند. (4138502) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۴:۰۶:۴۹
امان از کدخدا! (4138720) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۷:۵۰:۴۵
تحريم چيه ؟
حقوق ميدن ؟
يارانه ها زياد ميشه ؟
يكي توضيح بده ؟ (4138952) (alef-3)
 
هنگامه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۸:۲۵:۵۰
از دشمن انتظار دوستی دارید.مردم از خودراضیه ایران. (4138983) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۹:۴۱:۳۹
تو مسئله برجام کلاه گشادی سر دیپلماتای ما رفت (4139063) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۲۳:۰۰:۳۱
شكر خدا ملت ايران از قرارداد ذلت بار برجام را راحت شد و پيش بسوى پيشرفت هسته اى (4139275) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۰۰:۳۲:۲۹
مردم عادی از همه جا قطع امید کردند مگر انشاله این جمهوری خواهان کاری کنند. (4139340) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.