توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471492
نشانه هایی که از سرطان پوست خبر می دهد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۲
سرطان پوست از جمله ملانوما، سرطان سلول بازال و کارسینومای سلول های سنگفرشی اغلب به صورت تغییرات در پوست شروع می شود.

به گزارش برترینها، سرطان پوست از جمله ملانوما، سرطان سلول بازال و کارسینومای سلول های سنگفرشی اغلب به صورت تغییرات در پوست شروع می شود. آنها می توانند به صورت رشد جدید و یا ضایعات پیش سرطانی، تغییراتی که سرطانی نیستند اما می توانند در طول زمان ایجاد سرطان کنند، به وجود آیند. در حدود 40% تا 50% از مردم با پوست بور که حداقل 65 سال زندگی می کنند سرطان پوست ایجاد می شود. به نشانه های هشداردهنده سرطان پوست دقت نمایید، چرا که اگر زود تشخیص داده شود نهایتا تحت درمان زودهنگام قرار می گیرد و درمان می شود. 

اکتینیک پوسته ریزی (ضایعات پوستی)
 
در این شرایط پوست دچار پوسته های ریزی در اثر تابش بیش از حد خورشید می شود و معمولا در سر، گردن و یا دست یافت می شود اما می توان آن را در جای دیگر یافت نمود. آنها می توانند علامت هشداردهنده برای سرطان پوست باشد، اما این خیلی سخت است بگویید کدام یک از این پوسته ها به صورت خاص ادامه خواهدداشت تا در طول زمان تغییر و سرطانی شوند. اما پزشکان توصیه به درمان زودهنگام برای جلوگیری از ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی پوست می کنند. افراد بور و بلوند، یا با موهای قرمز با چشم های آبی یا سبز بیشتر در معرض این خطر هستند.
 
اکتینیک لب (لب کشاورزان- متورم شدن لب)
 
اکتینیک لب ی بیماری سرطانی است که معمولا در لب پایین رخ می دهد. ممکن است تکه های فلس دار یا زبری مداوم روی لب ها وجود داشته باشد. علائم با شیوع کمتر عبارتند از تورم لب، از دست دادن مرز تیز بین لب و پوست و برجستگی خطوط لب. اکتینیک لب ممکن است به کارسینومای سلول های سنگفرشی از نوع تهاجمی تبدیل گردد، البته اگر درمان نشود.
 
لایه شاخی پوست
 
لایه شاخی پوست به عنوان یک عامل رشد به شکل قیف است که از یک پایگاه قرمز بر روی پوست گسترش می یابد. این ترکیب از کراتین فشرده که همان پروتیین موجود در ناخن است، تشکیل شده است. این یک نوع خاص از پوسته ریزی اکتینیک است. اندازه و شکل رشد آنها می تواند قابل توجه باشد، ولی طول اکثر آنها حدود چند میلی متر است. کارسینومای سلول های سنگفرشی می تواند در این پایه پیدا شود. این حالت معمولا در بزرگسالان مسن با پوست بور با سابقه قرارگرفتن در معرض نور خورشید به میزان قابل توجهی رخ می دهد.
 
آیا خال مشکل زا است؟
 
خال رشد توده خوش خیم ملانوسیت است، سلول است که به پوست رنگ می دهد. اگرچه تعداد کمی از خال ها می توانند خال سرطانی و خال غیرطبیعی و یا غیرمعمول باشند و در طول زمان توسعه یابند و به ملانوما تبدیل گردند. خال نرمال به صورت تخت و یا کمی برآمده به نظر می رسد و یا ممکن است در طول زمان به صورت خوش خیم بزرگ شود. سطح آنها معمولا صاف است. خال هایی که ممکن است به سرطان پوست تبدیل شوند؛ اغلب نامنظم، حاوی بسیاری از رنگها و یا خیلی پررنگ و بزرگتر از اندازه یک مداد پاک کن خواهدبود. خال ها به صورت طبیعی در ابتدای بلوغ یا جوانی ایجاد می شود و به وجود آمدن آن در مورد افراد بالغ و مسن غیرمعمول است.
 
خال های آتیپیک سرطان نیستند، اما می توانند سرطانی شوند. آنها را می توان در مناطق در معرض نور آفتاب و یا محافظت شده در برابر نور خورشید پیدا کرد. این خال های غیرمعمولی ممکن است بزرگتر از نیم سانتی متر قطر و طول داشته باشند و حتی شکلی نامنظم تر با مرزهای بریده و یا محو شده. آنها ممکن است صاف یا برجسته یا سطح صاف یا ضمخت داشته باشند. آنها معمولا دارای رنگ مخلوط از جمله صورتی، قرمز، قهوه ای مایل به زرد و قهوه ای هستند.
 
ABCDEs خود را بشناسید!!!
 
در بدن یک فرد خال هایش شبیه به یکدیگر است. به خال هایش شبیه به یکدیگر است. به خال و یا کک مک که متفاوت از دیگر خال ها به نظر می رسد و یا است دقت نمایید چرا که هر یک از ویژگی های ABCDEs ملانوما را اگر متوجه شدید، باید توسط یک متخصص پوست بررسی شود. این ABCDEs یک کاراکتر خیلی مهم برای تشخیص خال و رشد پوستی شما است که می تواند سرطانی باشد.
 
‘A’ برای عدم تقارن: عدم تقارن به معنی نیمی از خال است که با نیمه دیگر مطابقت ندارد. خال های عادی متقارن هستند. هنگام چک کردن خال های غیرمعمول و یا کک و مک خود، با یک خط فرضی از وسط دو نیمه را با هم مقایسه کنید، اگر آنها در همان نگاه به دو طرف متقارن نیستند، با یک متخصص پوست مشورت کنید.
 
‘B’ برای مرز: اگر مرز و یا لبه های خال پاره پاره، محو یا منظم هستند، آن را به یک متخصص پوست نشان دهید. ضایعات ملانوما اغلب مرزهای ناهموار دارند.
 
‘C’ برای رنگ: خالی که رنگ یکسان ندارد یا که سایه های قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای، سیاه و سفید، آبی، سفید، قرمز دارد، مشکوک است. خال های عادی معمولا تک رنگند. یک خال که روشن و یا تیره است، باید توسط یک دکتر بررسی شود.
 
‘D’ برای قطر: خالی که قطر بزرگتر از پاک کن دارد، مشکوک است.
 
‘E’ برای تحول و تغییر: خالی که در حال تغییر است مثلا کوچک شدن، در حال رشد و بزرگترشدن، تغییر رنگ، شروع به خارش و یا خونریزی می کند، باید بررسی شود. اگر بخشی از خال به تازگی برجسته و یا از پوست کنده شده است، آن را به یک دکتر نشان دهید. اغلب ضایعات ملانوما به سرعت در حال رشد و یا تغییر در برجستگی شان هستند.
 
 نکاتی برای غربالگری خال در سرطان
 
پوست خود را به صورت منظم بررسی کنید. محل معمولا برای ملانوم در مردان پشت بدن و در زنان پشت ساق پا است، اما تمام بدن خود را یک بار در ماه برای خال بررسی کنید. از سر خود شروع کنید تا پایین و بین انگشتان دست و پا، کشاله ران، کف پاها، پشت زانو، مناطق پنهان را بررسی کنید. پوست سر و گردن خود را برای خال های هشداردهنده بررسی کنید. با استفاده از یک آینه دستی و یا از یکی از اعضای خانواده بخواهید به شما برای بررسی این مناطق کمک کند، به خصوص اگر به خال جدید مشکوک هستید.
 
از خال مشکوک عکس بگیرید و تاریخ آن را برای بررسی تغییرات یادداشت کنید. اگر نوجوان، باردار یا در زمان یائسگی هستید، یا هورمون های شما افزایش یافته است، به خال های غیرطبیعی توجه ویژه ای داشت باشید.
 
چگونه خال ها ارزیابی می شود؟
 
اگر خال یا نقطه ای که شامل ABCDE از ملانوما باشد یا خال دارای خارش، ترشح، پوسته ریزی دارید که بهبود نمی یابد و یا دارای قرمزی و یا تورم فراتر از خال است؛ به دکتر مراجعه کنید. دکتر شما ممکن است بخواهد آن را کامل بردارد و یا یک نمونه بافت از خال را بیوپسی کند. اگر نشانه ای از سرطانی بودن آن باشد، کل خال و یک لبه از پوست سالم اطراف آن را برخواهندداشت و زخم را با بخیه خواهندبست. هم چنین درمان های اضافی ممکن است مورد نیاز باشد.
 
کلمات کلیدی : بیماری سرطان + پیشگیری از سرطان + سرطان پوست
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.