توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491760
بانک جهانی: جنگ 226 میلیارد دلار به سوریه خسارت زد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳
بانک جهانی درگزارشی خسارت وارده به اقتصاد سوریه بر اثر جنگ شش ساله این کشور را 226 میلیارد دلار ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانک جهانی در گزارشی تحت عنوان «خسارت‌های جنگ؛ آثار اقتصادی و اجتماعی درگیری در سوریه» اعلام کرد: جنگ مداوم از سال 2011 تاکنون خسارتی بالغ بر 226 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی یعنی چهار برابر تولید ناخالص داخلی سال 2010 داشته است. پیش از این دیده بان حقوق بشر در سوریه در گزارش خود مدعی شده بود، از آغاز جنگ سوریه تاکنون زیرساخت‌های زیادی در این کشور ویران و بیش از 320 هزارنفر کشته و بیش از نیمی از ساکنان داخلی و خارجی آن آواره شده‌اند اما گزارش جدیدی که از سوی بانک جهانی تهیه شده، نشان می‌دهد، خسارت‌ها بیش از این است.

در همین ارتباط حافظ غانم، معاون رئیس بانک جهانی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: جنگ در سوریه بافت اجتماعی و اقتصادی کشور را از بین برده‌ است. جنگ علاوه بر شمار زیاد قربانیان، سازمان‌ها و نهادهایی را که جامعه برای انجام وظایف به آنها نیاز دارند، از بین برده است و بازسازی آنها چالشی عظیم برای سوریه خواهد بود. وی با اشاره به حجم و گستردگی بازسازی‌ زیرساخت‌‌های سوریه تأکید کرد: این چالش با تداوم جنگ بیشتر نیز می‌شود. براساس آمارهای سازمان ملل حدود 260 هزار سوری در جریان جنگ داخلی این کشور کشته و 6 / 4 میلیون نفر دیگر نیز به ترک خانه های خود مجبور شده‌اند. در ادامه گزارش بانک جهانی آمده است که تمامی همسایگان سوریه با کسری بودجه شدید ناشی از درگیری‌ها در سوریه مواجه شده‌اند؛ از جمله هزینه مهاجرت بیش از 630 هزار سوری برای اردن در هر سال بیش از 5 / 2 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

این مبلغ 6درصد سرانه تولید ناخالص ملی و یک چهارم عایدات بردرآمد دولت اردن است. این گزارش در حالی منتشر شد که رهبران جهان در لندن گرد هم آمده و قول دادند تا بیش از 10 میلیارد دلار تا 2020 برای کمک به مردم سوریه هزینه کنند. خبر دیگر از سوریه نیز حاکی است، شبکه «العربیه» در خبری مدعی شد احتمال دارد دامنه آتش‌بس در سوریه گسترش یافته و در سراسر استان ادلب جاری شود.
 
کلمات کلیدی : جنگ سوریه، خسارت، بانک جهانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.