توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386181
پاسخ سلیمی نمین به کارگردان مستندی که بهزاد نبوی را قاتل رجایی معرفی می کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۲
نشست نقد و بررسی یک فیلم مستند به موضعگیری جدی عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران نسبت به ادعاهای مطرح شده در آن انجامید.

به گزارش تابناک، در مستند ۵۵ دقیقه‌ای «پرونده ناتمام» که در گفت‌وگو با برخی چهره‌های سیاسی به بررسی چگونگی نفوذ مسعود کشمیری عامل انفجار دفتر نخست‌وزیری پرداخته است، حجت‌الاسلام جعفر شجونی در موضعگیری از لزوم اعدام بهزاد نبوی سخن گفته و گفته است که شهید لاجوردی در آن برهه گفته است که نبوی را باید محاکمه و اعدام کرد و این موضوع را در وصیتنامه‌اش هم عنوان کرده است. این مستند با اشاره به نامه حجت‌الاسلام موسوی خوئینی‌ها که جانشین آیت‌الله ربانی املشی شده، برای مختومه اعلام کردن پرونده انفجار دفتر نخست وزیری و آزادی متهمان هم اشاره‌ای دارد و در نهایت با اعلام اسامی خسرو تهرانی، بهزاد نبوی، حسن کامران، سعید حجاریان، محسن سازگارا و... به عنوان افرادی که در پی مختومه شدن این پرونده آزاد شده‌اند، به پایان می‌رسد.

پس از نمایش فیلم، عباس سلیمی نمین با بیان اینکه چنین آثاری را مخدوش کننده ذهن جوانان می‌داند و معتقد است، مستند مورد اشاره دارای نواقص زیادی از جمله ضعف در تحقیق است، گفت: «این پرونده به دستور امام خمینی(ره) بسته می‌شود، در حالی که در این مستند، اشاره‌ای به امام نمی‌شود و فقط از آقای موسوی خوئینی‌ها نام می‌برند.»

وی با بیان اینکه آنچه درباره پرونده انفجار دفتر نخست وزیر تاکنون مطرح شده عمدتاً با پشتوانه سیاسی تهیه و منتشر شده است به برخی اظهارات متناقض مطرح شده در آثاری همچون «پرونده ناتمام» و «شنود اشباح» اشاره کرد و گفت: «افرادی نظیر گلپور (نویسنده شنود اشباح) محققان جوانی هستند که اسناد و امکاناتی در اختیارشان قرار می‌دهند تا به اسم تاریخ، کار سیاسی انجام دهند و این یعنی سوءاستفاده از تاریخ.» سلیمی نمین در پاسخ به کارگردان فیلم که گفت: «در این مستند سعی کرده‌ایم از راویان حاضر در ماجرای انفجار حزب جمهوری و روایت‌های دسته اول بهره بگیریم. در اینکه انفجار دفتر نخست وزیر کار منافقین بوده شکی نیست؛ اما زمینه نفوذ آنها به گونه‌ای فراهم شده است» اظهار داشت: «شما می‌گویید انفجار کار منافقین است؛ اما در فیلم مستند خود، کجا می‌گویید این کار منافقین است. شما به نحوی مسأله را بیان می‌کنید که انگار هیچ مستندی برای اینکه بهزاد نبوی در این ماجرا نقشی نداشته، وجود ندارد.» وی همچنین در پاسخ به کارگردان مستند پرونده ناتمام که بخشی از روایت خود را مستند به نطق سید رضا زواره‌ای در مجلس وقت می‌کند، یادآور شد: «شما به جریان پرمسأله‌ای در تاریخ منحصر می‌شوید. آقای زواره‌ای و آقای آیت چقدر قابل استناد هستند؟ تمام مستند شما بر مبنای خط آقای زواره‌ای در تاریخ معاصر است. فردی که عضو حزب زحمتکشان و جریان مظفر بقایی بوده است.»

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران اضافه کرد: «آقای زواره‌ای تلاش می‌کند دعواهای فرعی نظام را به دعوای اصلی تبدیل کند. در ماجرای اختلاف بین سپاه و ارتش شما ملاحظه می‌کنید که رد پای جریان مظفر بقایی به وضوح پیداست. متأسفانه شما در مستند خودتان به یک جریان پر مسأله متوسل شده‌اید.»

وی خطاب به موگویی خاطرنشان کرد: «بالاتر از تلاشی که شما کرده‌اید، بارها درباره پرونده انفجار دفتر نخست وزیری به امام گزارش‌هایی داده شد؛ اما ایشان تأکید کردند که پرونده را ببندید. شما اگر خودتان را ملزم به پیروی از امام می‌دانید چرا تلاش دارید رد پای دشمن را در این مسأله گم کنید؟»

سلیمی نمین خاطرنشان کرد: «این نوع ورود برادران جوان را به تاریخ آسیب زننده می‌بینم. امام برخلاف آنچه امروز عده‌ای به دنبال آن هستند، بسیار آدم قاطع و دوراندیشی بود. در حقیقت شما در حال ساختن امام دیگری هستید که در صورت ایجاد یک فضاسازی از یک جنایت چشم پوشی می‌کند.»
 
کلمات کلیدی : عباس سلیمی نمین+تاریخ ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.