توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 378388
راهنمای کتاب/ «سیماهای برجسته فرهنگ ایران»؛ فرخ امیر فریار؛ جهان کتاب
ایام رفته و یاد بعضی نفرات*
بخش فرهنگی الف؛ 13 مرداد 1395
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۷
«سیماهای برجسته فرهنگ ایران»
نوشته: فرخ امیر فریار
ناشر : جهان کتاب، چاپ اول ۱۳۹۴
۱۱۴ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «سیماهای برجسته فرهنگ ایران»  را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****
تداوم فعالیت «جهان کتاب»، در انتشار مجموعه ارزشمند پلیسی نقاب در سالهای اخیر، آن را به عنوان مجموعه ای منحصر به فرد در ژانر خود، در بازار کتاب جا انداخته و پر بیراه نگفته ایم اگر اشاره کنیم که نشر جهان کتاب را بسیاری این روزها با همین مجموعه می شناسند.

اما سوای مجموعه نقاب، نشر جهان کتاب آثار ارزنده دیگری نیز در کارنامه خود برخوردار است، مجموعه هایی که اگر چه تعداد عناوین منتشر شده در آنها پرشمار نیست، اما در میان همین تعداد نیز کارهای خواندنی کم نیستند.

«جستارها» عنوان یکی از همین مجموعه هاست که به تازگی ششمین کتاب از این مجموعه نیر با نام «سیماهای برجسته فرهنگ ایران» به قلم فرخ امیر فریار به بازار کتاب آمده است.

نویسنده کتاب (فرخ امیرفریار) روزنامه‌نگاری است با سابقه در سالهای طولانی فعالیت خود با چهره های گوناگونی از اهالی فرهنگ و ادب و هنر این دیار آشنایی پیدا کرده و این آشنایی ها بعضا به دوستی نزدیک انجامیده است.

مجموعه یادداشت هایی که در کتاب حاضر منتشر شده اند، از دل این آشنایی ها بیرون آمده اند. البته جملگی در زمانی نوشته و منتشر شده اند که این چهره های آشنا برای فرخ امیریار، دیگر در قید حیات نبوده اند و او با نوشته های خود کوشیده دوستان نامدارش را به دیگران نیز از همان زاویه که خود دیده معرفی سازد. در واقع امیریار پس از در گذشت این چهره‌ها؛ در یادداشت‌هایی نه چندان بلند به معرفی زندگی و آثار این چهره‌ها، برای مخاطبان نسل های اخیر که شاید کمتر با ایشان آشنا بوده اند، پرداخته و با اشاراتی به زندگی و کار این بزرگان یادشان را گرامی داشته است. این نوشته ها که در مقاطع زمانی مختلف در نشر جهان کتاب و یا کلک و... منتشر شده بوده اند، در کتاب «سیماهای برجسته فرهنگ ایران » صورت در کتاب» به صورت ۱۸ مقاله کوتاه درباره ۱۸ شخصیت فرهنگی منتشر شده است و به خوانندگان علاقمند یکجا عرضه شده است.

از چهره هایی که فرخ امیریار در کتاب حاضر بدانها پرداخته است می ‌توان به فرهنگ مداران زیر اشاره کرد: محمدعلی مجتهدی، ابراهیم بنی‌احمد، زین‌العابدین مؤتمن، محمدجواد شیخ‌الاسلامی، امیرحسین جهانبگلو، ایرج افشار، مصطفی رحیمی، احسان نراقی، شرف‌الدین خراسانی‌، بیژن جلالی، علی‌محمد کاردان، کریم امامی،‌ حسن مرندی، حبیب معروف‌، عباس حُری، پرویز همایون‌پور، علی‌محمد حق‌شناس و علیرضا فرهمند.

شاید برای خواننده نوشته حاضر این سوال مطرح شود که در زمانه کنونی که به مدد تکنولوژی اینترنت و انبوهی اطلاعات در فضای مجازی و آسانی دسترسی به آنها، انتشار اثری با چنین شکل و شمایلی چه موضوعیتی می تواند داشته باشد؟

این سخن که البته در درستی اش نمی توان تردید داشت، چندان درباره کتاب حاضر مصداق پیدا نمی کند، چرا که از یک سو این مطالب در نشریاتی منتشر شده اند که متن آنها در فضای مجازی موجود نیست. از دیگر سو چنین تصوری درباره آثاری مصداق کامل پیدا می کند که نویسنده تنها به ذکر بیوگرافی و ارائه اطلاعاتی کلی گویانه، به سبک کتابهای مرجع درباره آثار و فعالیت های این چهره ها بسنده کرده باشد. اما فرخ امیریار نوشته هایی درباره این چهره ها ارائه کرده است که در ضمن معرفی زندگی و آثار و فعالیت های آنها به جنبه های شخصی زندگی‌شان نیز پرداخته است. وجوهی که دیدن آنها تنها به واسطه رابطه نزدیک و یا دوستانه با این چهره های میسر بوده است. با چنین تمهیدی، نویسنده جلوه ای منحصر به فرد و شخصی شده به این یادداشت های داده است که از جمله ویژگی های خواندنی آنها ست.

خود او در مقدمه در حاشیه همین مسئله آورده است که : «گفتارهای این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌هایی است که پس از درگذشت شماری از فرهنگ‌مداران برجسته ایران به یاد آنان نوشته شده است. چند تن از این اشخاص استاد من بوده‌اند و با بقیه آن‌ها آشنایی و دوستی داشته‌ام. این نوشته‌ها مقاله‌های زندگینامه‌ای به سبک کتاب‌های مرجع نیست، بلکه تصویری است از این افراد آن‌گونه که من دیده‌ام.»

افزون براین باید اشاره کرد که این شخصیت ها با وجود اینکه در حوزه خود چهره هایی فعال بوده اند، اما در مورد برخی از آنها اطلاعات موجود بسار اندک است و آنچه در این کتاب آمده در نوع خود غنیمتی به شمار می رود. به هر روی  به دلیل اینکه نوشته های حاضر  از دل دوستی و رابطه ‌ای فرهنگی و حرفه ای بیرون آمده‌اند خواندنی و جذاب هستند.

* یاد بعضی نفرات برگرفته از عنوان کتابی است به قلم  غزل‌سرای نامی معاصر سیمین بهبهانی که در آن به شرح خاطرات خود از برخی دوستان و نامداران فرهنگ و ادب این دیار پرداخته است.
۱۳۹۶/۰۳/۲۶ ۱۹:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۷ ۱۱:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ۲۲:۳۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۱ ۰۹:۵۶
 
۱۳۹۳/۰۶/۱۸ ۱۱:۳۷
 
 
کلمات کلیدی : نشر جهان کتاب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
ایام رفته و یاد بعضی نفرات*