نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461880
پیغام محمود احمدی‌نژاد به شورای نگهبان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۴
روزنامه اعتماد چهار سناریوی کاندیداتوری احمدی نژاد را بررسی کرده است.

سناريوي اول: گرفتن صلاحيت بقايي

يكي از نخستين سناريوهايي كه از ثبت‌نام محمود احمدي‌نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري به نظر مي‌رسد تلاش او براي گرفتن تاييد صلاحيت حميد بقايي است. اين را شايد بتوان از همان جمله «من براي حمايت از آقاي بقايي در انتخابات ثبت نام كرده‌ام» برداشت كرد. حمايت احمدي‌نژاد از بقايي آن هم با ثبت نام در انتخابات فقط مي‌تواند اين معني را بدهد كه احمدي‌نژاد مي‌داند بقايي رد صلاحيت مي‌شود پس براي دفاع خودش به ميدان مي‌آيد، در انتخابات ثبت نام مي‌كند و بعد شايد پيغامي براي شوراي نگهبان بفرستد كه در صورت تاييد صلاحيت بقايي خودش از ميدان انتخابات كنار مي‌رود.

اين احتمال روز گذشته در فضاي مجازي و رسانه‌اي به‌شدت دست به دست مي‌شد كه تنها شرط كنار رفتن احمدي‌نژاد از اين عرصه تاييد صلاحيت بقايي است. همين هم باعث شده است كه نتايج بررسي صلاحيت‌هاي داوطلبان انتخابات رياست‌جمهوري كه چند روز ديگر تازه آغاز مي‌شود به‌شدت به چشم بيايد كه شوراي نگهبان در برابر حميد بقايي كه سخنگوي كميسيون اصل نود مجلس گفته است پرونده مفتوح و حكم انفصال از خدمت دارد چه تصميمي مي‌گيرد.

احمدي‌نژاد با همه هياهويي كه در مورد پرونده پاك حميد بقايي در ماه‌هاي اخير به راه انداخته است به خوبي مي‌داند كه خبري از تاييد صلاحيت براي مرد شماره ٣ پايگاهش نيست، پس خودش هم به ميدان آمده است. پيش از اين در انتخابات رياست‌جمهوري سال ٩٢ اسفنديار رحيم‌مشايي كه سابقه بازداشت و پرونده قضايي را نداشت به عنوان رجل سياسي انتخاب نشده بود. حتي در آن ميان كانديداهايي هم از جناح اصولگرا بودند كه داراي صلاحيت حضور در انتخابات رياست‌جمهوري شناخته نشدند. همه اين موارد باعث شده است كه اين احتمال در اذهان به وجود بيايد كه تاييد صلاحيت حميد بقايي در اين عرصه شدني نيست اما بايد ديد با آمدن محمود احمدي‌نژاد به عرصه انتخابات در اين تصميم شوراي نگهبان خللي وارد مي‌شود يا خير؟

سناريوي دوم: برهم زدن جبهه اصولگرايي

سناريوي دوم اما اين است كه احمدي‌نژادي‌ها به ميدان آمده‌اند تا بازار راي اصولگرايان را بر هم بزنند. حضور احمدي‌نژاد در عرصه انتخابات ضرر آنچناني براي پايگاه راي حسن روحاني ندارد اما براي پايگاه راي ابراهيم رييسي يا ساير كانديداهاي اصولگرا مي‌تواند يك خطر باشد. آنهايي كه در ميان دو قطبي «رييسي» و «ساير كانديداهاي اصولگرا» مانده بودند شايد حالا با آمدن احمدي‌نژاد و تاييد صلاحيت احتمالي او به سمت او بچرخند. در اين ميان اما احمدي‌نژاد اين را خوب مي‌داند كه بعد از آمدنش به عرصه انتخابات درست پس از نهي مقام معظم رهبري اقبالي در ميان نيروهاي سياسي اصولگرا ندارد، در ميان اصلاح‌طلبان و اعتداليون هم كه تكليف روشن است پس در اين ميان او مي‌تواند با دادن شعارهاي مردم‌پسند كه در طول مبارزات انتخاباتي (در صورت تاييد صلاحيت) بدهد بازهم سبد راي اصولگرايان را دچار تزلزل كند اما اين شعارها تغييري در سبد راي حسن روحاني ايجاد نخواهد كرد.

سناريوي سوم: آمده‌ايم، پس هستيم

احمدي‌نژاد در تمام سال‌هاي اخير نشان داده است كه ساختارشكني را دوست دارد. فرقي ندارد كه نوع اين ساختارشكني يك خانه‌نشيني ١١ روزه‌اي باشد كه تمام سياستمداران وقت آن را واقعي مي‌دانند و خود او غيرواقعي. حتي فرقي ندارد كه اين ساختارشكني تمسخر ٢٩٠ نماينده مجلس وقت در جلسه سوال از رييس‌جمهور باشد يا نه. احمدي‌نژاد هميشه ساختارشكني را دوست داشته است. اگر به او گفتند مشايي معاون اولش نباشد، تمام تلاشش را كرد تا او در همين پست باشد. اگر به او هشدار داده شد كه سعيد مرتضوي را به عنوان رييس سازمان تامين اجتماعي انتخاب نكند او را نگه داشت و حتي در زماني كه وزير كارش را به دليل مرتضوي استيضاح كردند به جلسه استيضاح با سي‌دي كه خودش آن را افشاگري از برادر رييس قوه مقننه مي‌دانست، رفت. به او گفتند با مشايي رابطه نداشته باشد و او در تمام اين سال‌ها مشايي را نفر دوم تشكيلات خودش دانست. حالا به او گفته شده بود كه كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم نشود. اگر همه آن را يك «نهي» مي‌دانستند او اما اين را تنها يك «توصيه» مي‌دانست. همين هم شد كه ديروز نه تنها معاون سابقش را براي ثبت‌نام تا وزارت كشور همراهي كرد كه خودش هم وارد گود انتخابات شود. اما چرا احمدي‌نژاد ساختارشكني را دوست دارد؟ همه برنامه‌هاي او نشان مي‌دهد كه نمي‌خواهد تنها يك «رييس دولت سابق» باشد و نمي‌خواهد كه به اين راحتي‌ها فراموش شود. اين تلاش براي فراموش نشدن را از همان فرداي پايان دولتش نشان داد. از همان جايي كه براي خودش سخنراني‌هاي هفتگي ترتيب مي‌داد يا آنكه سفرهاي استاني مي‌رفت. ابتداي كار مبهم حرف مي‌زد همان «بهار» و «بازخواني خط امام» اما تنها كاري كه در اين ميان نشد بازخواني خط امام بود. بازخواني خط امام از همان روزهاي ابتدايي برنامه‌ريزي‌اي بود براي رسيدن به همين روز. بهاري كه آنها دنبالش بودند همين بهاري بود كه سكانس اصلي نمايش احمدي‌نژادي‌ها بود براي آنكه تنها يك رييس دولت نباشد. احمدي‌نژادي‌ها براي آينده برنامه‌هاي مهمي دارند كه شايد در آن اين ساختارشكني‌ها به كارشان بيايد.

سناريوي چهارم: سكوت يا حمايت از نامزد سايه

 احمدي‌نژاد پا به بازي‌اي گذاشته است كه شايد با محاسبات خود او از هر طرف برايش سود داشته باشد. اما اگر احمدي‌نژاد هم همراه با بقايي رد صلاحيت شود چه خواهد شد؟ اگر احمدي‌نژاد رد صلاحيت شود، مشخص نيست كه او كار را به يك بيانيه خطاب به پايگاه رايي كه او معتقد است به اصرار آنها وارد عرصه انتخابات شده است رضايت مي‌دهد يا اينكه سكوت كند. هرچه كه هست بي‌شك آنها براي رد صلاحيت شدن هم برنامه دارند، هرچند كه مي‌گويند دليلي براي رد صلاحيت‌شان وجود ندارد. اما در اين ميان شايد محمود احمدي‌نژاد از يك گزينه ديگري كه در بي‌خبري و بدون حاشيه در انتخابات ثبت‌نام مي‌كند، حمايت كند. گزينه‌اي از ميان اصولگرايان كه از همان سال گذشته خبر از ديدارهاي احمدي‌نژاد با او هم آمده بود اما حمايت علني نشد تا شايد گزينه مورد حمايت آنها از همين حالا لو نرود.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست‌جمهوری + احمدی‌نژاد + شورای نگهبان + حمید بقایی
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۹:۵۲:۱۹
سلام
احمدی نژاد هیچ کاری نمی کند
تاییدم نمیشه
به راحتی سکوت کرده کنار می رود
اگر اینطور نشد من سرمو میدم!! (4251974) (alef-3)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۵۱:۱۰
احمدی نژاد را نشناختی (4252089) (alef-3)
 
بیژن
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۰۲:۱۳
به نظر من احمدی نژآد خودش کاملاً واقف به این هست که هم خودش رد صلاحیت میشه و هم بقایی. فردای روز رد صلاحیت این دو تازه روز آغاز فعالیت این گروه هست. یقین بدونید که احمدی نژاد یک سناریوی کامل نوشته تا هر طوری که هست به قدرت برگرده حتی شاید نامزد اصلی مورد نظرش وزیر اقتصاد سابق(حسینی) یا وزیر آموزش و پرورشش(حاجی بابایی) باشه. شاید هم حاجی بابایی نفوذی احمدی نژآد در جمنا باشه. به هر صورت احمدی نژآد نیامده تا تمام بشه آمده تا تولد دوباره داشته باشه و صد البته آمدن احمدی نژآد را باید به نظام جمهوری اسلامی تبریک گفت چرا که همانطوری که تمام افراد در معرض آزمون های دوره ای هستند تا عیارشون مشخص بشه، شورای نگهبان هم باید در این آزمون ثابت کنه که چقدر توانمندی داره (4252369) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۳:۳۲:۴۶
احمدی نژاد همه چیزو بگو و خلاص!!!! (4252757) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۰۱:۴۰
کاندیدای اصلی احمدی نژادیها ثمره هاشمی است (4251994) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۰۵:۲۶
به نظر من آقای احمدی نژاد بیشتر دنبال جنجاله تا در عرصه سیاست حضور داشته باشه وگرنه عملا بیکاره دوم اینکه میخواد تا حدی هزینه برخورد باهاش و اطرافیانش در سیاست و یا پرونده های قضایی رو بالا ببره. (4252001) (alef-3)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۳:۵۲:۲۳
در هم-اندیشی با جناب۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۰۵:۲۶
بنظر میرسه گزینه های 2 و 3 برای جنجال-آفرینی و تداوم حضور بیشتر قابل قبول باشه تا گزینۀ 1 یعنی ارسال پيغامي براي شوراي نگهبان . زیرا اینکه "در صورت تاييد صلاحيت بقايي خودش از ميدان انتخابات كنار مي‌رود" اساسا نمیتونه منطقی باشه زیرا بگفتۀ سخنگوي كميسيون اصل نود مجلس "بقائی پرونده مفتوح و حكم انفصال از خدمت دارد" و قاعدتا از همون ابتدا و در پاسخ استفسار از قوۀ قضائیه تکلیفش روشنه و فاقد صلاحیت قضائی میباشد ؛ (4252814) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۱۷:۲۰
اینها همه برای یک هدف آمده اند و آن هم تخریب روحانی و دستاوردهایش است. بقیه ماجرا هم تبلیغات و نمایش است (4252023) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۱:۵۲:۲۶
روحانی و دستاوردهایش!!!!!! (4252309) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۱:۵۵:۳۷
چه دستاوردی...آخه (4252330) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۳:۵۳:۳۶
روحانی باکارهاش مگه چقدرمحبوبیت داره؟؟؟بین خواص البته محبوبیت داره ولی عوام...خیر.... (4252817) (alef-13)
 
حسن
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۵۱:۴۵
زنده باد دکتر احمدی نژاد (4252090) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۸:۲۰:۵۴
احمدی نژاد مقابل رهبریست.هر کسی بخواهد از رهبری هزینه کنه محوش میکنیم (4253478) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۱:۳۶:۱۸
احمدی نژاد آکاهانه هزینه نظام را بالا میبرد
خودشیفته گی و ماجراجویی وایجاد تنش و به چالش کشاندن کشور و ایجاد دوقطبی
بهتر است ایشان به همان تدریسشان ادامه دهند تا کشور داری (4252232) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۱:۴۹:۴۶
چقدر بر علیه احمدی نژاد می نویسید البته سایت احمد توکلی است و عاشق هاشمی است، احمدی نژاد دربین غاطبه مردم طرفدار دارد من بیرون از خونه بودم در یک شهرستان کوچک وقتی فهمیدند او آمده مثل اینکه ایران رفته جام جهانی (4252293) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۰۳:۵۵
رای من روحانی است و تغییر هم نمیکند . معتقدم جریانی پشت پرده وارد انتخابات شده که هدفش پایه های نظام است و این جریان از طریق سماجت اصولگراهای تندرو وارد شده . تا حالا سابقه نداشته اینقد آدم معمولی و بعضا روانی برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده باشند . ملت را مسخره کردن اینا (4252377) (alef-13)
 
کمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۰۸:۲۸
گزینه جهارم محتمل است زریبافان سایه (4252397) (alef-13)
 
بنده خدا. اصل
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۲۵:۴۸
با سلام
هیچ انسان عاقل و بالغی روی اسب بازنده( احمدی نژاد ) شرط بندی نمیکند.
به نظر بنده احمدی نژاد بلحاظ عدم توجه به نصحیت صادقانه رهبر فرزانه انقلاب هزینه سنگینی پرداخت خواهد نمود.
خداکند فتنه جدید براه نیاندازد
او افکار بچگانه( شیطونی!!) دارد یامن هم در بازی هستم. یا بازی بی بازی.!! (4252480) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۵۷:۵۴
اره برادر دستاورد روحانی چیز که احمدی نژاد برعلیه دستاوردها آورده باشه نه روحانی نه احمدی نژاد فقط کسی که بیشتر با درد مردم آشنا باشه و برای حل آن برنامه داشته باشه و مطیع ولی فقیه در عمل باشه نه در حرف در دولت‌هایی اخیر یکی از بدبختیها ما عدم اطاعت پذیری دولت‌ها در عمل نسبت به ولایت فقیه بوده است (4252616) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۲:۵۸:۰۵
به نظرم نباید مانعی جلوی احمدی نژاد ایجاد بشه تا مردم خودشون البته منهای پوپوليست ها جواب مقتضی رو تو انتخابات بدن (4252617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۳:۵۱:۴۳
اسامی مفسدين اقتصادی هنوز تو جیبشه ؟ (4252810) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۵:۰۲:۰۴
احمدی نژاد را باید بعلت بگم بگم رد صلاحیت کنند یا دروغگو است یا باید گفته های خودرا ثابت کند (4253019) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۵:۰۹:۲۸
امده تا در مناظرات جواب دروغهای روحانی رو بدهد (4253052) (alef-13)
 
مصطفی هاشمی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۷:۱۴:۳۷
بنظر من سناریوی چهارم . محتمل‌ترین سناریو است.
احمدی نژاد با کاری که کرد باعث شد انتخابات با یک بیگ بنگ شروع شود و الان بیشتر اذهان متوجه حرکات و رفتارو گفتار اوست.
الان احمدی نژاد می‌تواند با تزریق آرای طرفدارانش به کاندید مورد قبولش برای ادامه زندگی سیاسی تضمین جور کند.
بنظر می‌رسد در چند روز آینده برخی از اصولگرایان خواهان حمایت او شوند. (4253362) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.