نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 191484
هاشمی به نماز جمعه باز می‌گردد؟
تاریخ انتشار : شنبه ۸ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۳
"هاشمی به نماز جمعه باز می‌گردد یا نه؟"پرسشی آشنا اما همچنان بی پاسخ از ۴ سال پیش به این سو است که از یک طرف به دلیل اهمیت و نقش این چهره در چارچوب نظام و همچنین جایگاه نماز جمعه موضوعی مهم به حساب می‌آید و از جانب دیگر با انتخاب غافلگیر کننده حسن روحانی به ریاست جمهوری و نیز نزدیک شدن به سالگرد آخرین نماز جمعه‌ای که امامت آن را بر عهده داشت (۲۶ تیر ۱۳۸۸) دوباره در محافل سیاسی زمزمه می‌شود.عصر ایران با ذکر این مقدمه، با سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌آید:

شما در جایی احتمال بازگشت آیت‌الله هاشمی به نماز جمعه را زیاد دانسته بودید. این یک خبر بود یا یک آرزو؟
من فقط نظر دادم و گفتم حضور هاشمی در تریبون نماز جمعه حتما اتفاق خوبی خواهد بود. به هر حال قبول کنیم یا نه، ایشان یکی از چهره‌های استثنایی است و ان‌شاءالله با ترمیم مشکلات، شرایطی به وجود آید تا نمازگزاران تهرانی دوباره بتوانند از خطبه‌های او استفاده کنند.

بازگشت هاشمی به نماز جمعه از نظر شما چه تبعاتی خواهد داشت؟
نگاه من به نماز جمعه شاید نگاهی ایده‌آل تلقی شود. به نظر من نماز جمعه، مخصوصا نماز جمعه تهران نمازی حکومتی است و باید خطابه‌هایی که ایراد می‌شود به گونه‌ای باشد که در کشور تاثیر بگذارد و حتی حاوی پیام برای خارج از کشور هم باشد. در گذشته برخی این طور می‌گفتند که خوراک فکری و سیاسی یک هفته خود را از نماز جمعه می‌گیرند و این نشانگر اهمیت بالای آن است اما متاسفانه باید گفت اکنون نماز جمعه آنطور که «باید» برگزار نمی‌شود و باید هر چه زودتر ترمیم شود.

بازگشت هاشمی به نماز جمعه در بهبود وضعیت موجود چه نقشی ایفا می‌کند؟
چه بخواهیم و چه نخواهیم، هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان نظام است و شناسنامه انقلاب به شمار می‌رود و صد البته مثل همه آنهایی که معصوم نیستند، بدون عیب و اشکال هم نیست اما او شخصیت مهم کشور است و بعضی‌ها رهبر انقلاب و هاشمی را همیشه در کنار هم می‌بینند و همنشینی این دو بزرگوار برای نظام و کشور اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین حضور چنین چهره‌ای در نماز جمعه قطعا فواید زیادی خواهد داشت. البته اگر آقای هاشمی به نماز جمعه نیاید و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم نباشد و عضویت خبرگان را هم از دست بدهد، باز هم به عنوان یک شخصیت سیاسی و فکری و البته دینی مطرح باقی خواهد بود. پس باید گفت که هاشمی به حضور در مناصب مختلف نیازی ندارد.

حاشیه نشستن هاشمی تحت تاثیر فضای ۴ سال اخیر بود که با انتخابات ریاست جمهوری تغییر کرده است. آن فضا تا چه اندازه در دور شدن او از نماز جمعه تاثیر داشت و این فضای تازه چقدر می‌تواند او را نزدیک کند و بازگرداند؟
من نسبت به اتفاقات ۸۸ نگاه خاصی دارم که تاکنون نگفته‌ام و ترجیح می‌دهم در موعد مشخصی بازگو کنم. بنده ریشه همه این بی‌اخلاقی‌ها را در مناظره‌ای می بینم که یک نفر به خود اجازه داد تا بزرگان نظام را با اتهام مواجه کند و با "بگم بگم"ها شرایطی به وجود آورد که هزینه‌هایی جدی را به کشور و انقلاب تحمیل کرد. البته عده‌ای هم از وضعیت آن روزها سوءاستفاده کردند و به قول معروف از آّب گل‌آلود ماهی گرفتند. با این وجود هاشمی رفسنجانی آن روزها اتهام‌هایی جدی را متوجه خود دید ولی باز هم صبر پیشه کرد و نشان داد که انقلاب و نظام را بیشتر از خود و خانواده‌اش دوست دارد. در پایان لازم می‌دانم بگویم که کشور در این چند سال فضای بدی را تجربه کرد. اتهام‌زنی‌ها به اوج رسید، تخریب عادت شد، بین دولت و مردم فاصله به وجود آمد و ... حالا که بعد از انتخابات ریاست جمهوری فضایی توام با امید در جامعه شکل گرفته است، بهتر است آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم به نماز جمعه برگردد تا مردم مشخصا به این نتیجه برسند که قرار است همه اتفاقات بد فراموش شود و جدایی و اختلاف جای خود را به اتحاد و همنشینی بدهد. همچنین باید گفت نماز جمعه به هاشمی احتیاج دارد و نباید نسبت به این واقعیت بی‌تفاوت باشیم.
 
کلمات کلیدی : هاشمي+نماز جمعه
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۸:۰۴:۳۹
نه آقا ظاهرا ایشان (دور از جون آقای جنتی) برای نمازجمعه هم پیره (1480332) (alef-9)
 
بنده خدا
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۸:۱۶:۲۰
با سلام
آقای هاشمی از ذخایرند ولی حضور ایشان با توجه به برخی از روشهای ایشان در مسائل فرزندانشان نظرات بسیاری از مومنین را در مورد ایشان تغییر داد و خیلی از آنها ممکن است در نماز ایشان شرکت نکنند که به شخصیت ایشان خدشه وارد میکند . خداوند ایشان را در راستای اهداف انقلاب برای این کشور حفظ کند.
والسلام (1480352) (alef-9)
 
علي
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۹:۳۰:۰۹
آقاي هاشمي نه پس كي آره؟ نماز جمعه جاي بزرگانه، بايد حضور پيدا كنند (1480491) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۲۲:۰۷:۰۴
نیاد بهتره. بزارید روحانی با آرامش کار بکنه (1480800) (alef-9)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۲۲:۳۴:۱۹
با چه روي مي خواد برگرده ايشان هنوز عذر خواهي نكردن از مردم بايت پشتباني از فتنه 88 (1480850) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۲۳:۰۱:۱۰
رفسنجاني ديگر پير شده است. روحاني را به جاي او به نماز جمعه بفرستيد. (1480913) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۰۱:۰۰:۵۷
مردم واقعا تشنه خطبه های آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند (1481061) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۰۸:۲۵:۱۵
من اگر آیت الله هاشمی به نماز جمعه برگرده میرم در نماز شرکت میکنم! (1481289) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۰۹:۰۵:۰۴
سلام.چرا از آقای هاشمی بت می سازید؟اگه ایشان برای انقلاب زحمت کشیدن ، دلیل قانع کننده ای که خانواده ایشان ، خودشان را صاحب مملکت بدانند؟چرا نباید سران کشور و اطرافیانشان در مقابل کارهایی که می کنند، پاسخگو باشند؟ (1481382) (alef-9)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۳:۰۸:۱۸
امدن اقای هاشمی به نماز جمعه راه اعتدال میباشد وباید به فال نیک گرفت به شرطی که تمام امامان جمعه با سیاست اعتدال وجذب اکثریت مردم باشند و نگاهشان به داخل ودنیا بر حسب بنی ادم اعضای یکدیگرند که در افرینش زیک گوهرند پایدار باشید (1481810) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۹:۰۳:۱۸
دلمان برای سخنان دل نشین وتحلیل هی نابش تنگ شده لطفا ایشان را به نماز جمعه برگردانید (1482589) (alef-9)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۱۸:۳۲:۱۷
چه اشکال داره آقای هاشمی تشریف بیاورند و به خطبه های نماز جمعه گوش کنند نماز جمعه جای همه خوبان است (2933064) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.