توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478332
توافق جدید ایران با گاز پروم روسیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۵
زنگنه اعلام کرده است که برای توسعه میدان گازی «فرزاد ب» به گاز پروم روسیه توافق کرد، پیش از این مذاکرات طولانی در این باره با هندی‌ها انجام شده بود.

به گزارش فارس، به گزارش پرس‌تی‌وی، ایران می‌گوید توافقی را با شرکت گازپروم روسیه برای توسعه میدان گازی فرزاد ب امضا کرده است. پیش از این درباره این پروژه با شرکت‌های هندی مذاکرات طولانی صورت گرفته بود.

بیانیه توافق توسعه فرزاد ب با روسی‌ها توسط وزیر نفت ایران صادر شده است.

زنگنه در مصاحبه با آرگوس انرژی اعلام کرد ایران 2 توافق دیگری را نیز با گازپروم برای توسعه میادین پارس شمال و گاز کیش انجام داده است.

توسعه این سه میدان نفتی می‌تواند رد پای محکمی برای گازپروم روسیه در صنعت گاز ایران باشد.

همچنین رسانه‌های هندی گفته‌اند قرارداد ایران برای توسعه فرزاد ب با گازپروم اقدام تلافی‌جویانه در پاسخ به کاهش خرید نفت هند از ایران بوده است.

چند وقت پیش هند اعلام کرد در صورتی که ایران توسعه میدان گازی فرزاد ب را به آنها ندهد واردات نفت خود را از ایران کاهش می‌دهند.

براساس آمارهای کشتی‌ها که توسط رویترز تهیه شده است، هند بزرگترین مشتری نفت ایران در منطقه آسیا بعد از چین است و سال گذشته 510 هزار بشکه نفت در روز وارد کرد.

براساس آمارهای رویترز، میزان کاهش واردات سال 2017 ـ2018، هند 199 هزار بشکه در روز می‌شود که نسبت به سال گذشته یک‌سوم خواهد شد.

البته برخی تحلیلگران معتقدند که میزان کاهش نفت هند از ایران، بیشتر به دلیل کاهش قیمت نفت شاخص‌های اروپایی بوده که هند ترجیح داده نفت خود را از این کشورها وارد کند.
 
کلمات کلیدی : گازپروم روسیه+ایران+زنگنه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.