توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482535
چابهار، قربانی ترس بانک های اروپایی از دونالد ترامپ
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
خبرگزاری رویترز می‌گوید هیچ شرکت بزرگ اروپایی حاضر نیست در پروژه توسعه بندر چابهار ایران مشارکت کند.

به گزارش جام نیـوز، تولید کنندگان غربی از تامین تجهیزات برای توسعه بندر چابهار که هند پروژه آن را به عهده گرفته است، خودداری می‌کنند. این شرکت‎ها به دلیل نگرانی‌ از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران محتاطانه عمل می‌کنند. بر اساس گزارش رویترز، این مسئله به بلند پروازی‌های استراتژیک دهلی نو در منطقه لطمه زده است.

بندر چابهار در ساحل شمالی دریای عمان و در امتداد تنگه هرمز، در امیدهای هند برای گشایش مسیر حمل‌ونقل به آسیای مرکزی و افغانستان و دور زدن پاکستان، رقیب اصلی‌اش نقش بزرگی بازی می‌کند. هند پس از برجام، ۵۰۰ میلیون دلار برای تسریع توسعه این بندر اختصاص داد.

اما دو منبع نزدیک به دولت هند که از نزدیک تحولات پروژه‌های زیرساختی این کشور در خارج را دنبال می‌کنند، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که شرکت‌های دولتی هندی که کار توسعه چابهار را برعهده دارند، هنوز حتی یک مناقصه برای تامین تجهیزاتی مانند جرثقیل‌ها و فورک لیفت‎ها (جرثقیل چنگک‌دار) را به سرانجام نرسانده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای با ایران را محکوم کرد و از زمان به قدرت رسیدن در ژانویه، ایران را تهدیدی برای سایر کشورهای خاورمیانه قلمداد کرده است.

 دو مقام هندی در گفتگویی جداگانه با رویترز از عدم آمادگی شرکت‎های غربی برای شرکت در مناقصه‎ها خبر داده‎اند.

 به گفته این دو مقام، گروه مهندسی سوئیسی لیبهر و شرکت کاون‌کرینز و کارگوتک فنلاند به شرکت ایندیا پورتس گلوبال که توسعه بندر چابهار را به عهده گرفته، گفته‌اند که بانک‌هایشان به دلیل ابهام نسبت به سیاست آمریکا آماده نیستند مبادلات مربوط به ایران را تسهیل کنند و به همین دلیل این شرکت‎ها قادر به دادن پیشنهاد در مناقصه نیستند.

 این شرکت‌ها بازار تجهیزات سفارشی برای ساخت اسکله‌ها و پایانه‌های کانتینری را در دست دارند. یک مقام هندی به این خبرگزاری گفته است: "اولین مناقصه در سپتامبر برگزار شد، اما به دلیل نگرانی بابت تجدید تحریم‌ها، متقاضیان کمی به آن جذب شدند. این نگرانی از ژانویه تشدید شده است."

به گفته همین مقام بعضی از مناقصه ها به دلیل اینکه نتوانسته‌اند پیشنهادی دریافت کنند، از ماه سپتامبر تاکنون سه بار برگزار شده‌اند. تنها شرکت چینی زد پی ام سی برای تامین تجهیزات مورد نیاز قدم برداشته است.

 ابهام در مورد سیاست دولت ترامپ در قبال ایران موجب بروز تاخیرهای طولانی در قراردادهایی شده که ایران به دنبال انعقاد آنها با شرکت های بین المللی برای توسعه میادین نفتی و خرید هواپیماهای مسافربری بود.
 
کلمات کلیدی : بندر چابهار، بانک های اروپایی، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.