توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 317312
درمان تومور پروستات با رویکرد ژن‌درمانی انتحاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۹
نتایج یک کارآزمایی بالینی بلندمدت نشان داده که ترکیب شیمی‌درمانی با ژن درمانی انتحاری می‌تواند بطور ایمن و موفق سلول‌های تومور پروستات را از بین ببرد.

به گزارش ایسنا، ژن درمانی انتحاری رویکردی است که شامل تغییر ژنتیکی سلول‌های سرطان پروستات می‌شود تا سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و به آن‌ها حمله کند.

محققان بیمارستان هوستون متودیست در آمریکا به دستکاری سلول‌های سرطان پروستات با استفاده از ترکیبی از ویروس‌ها و آدنوویروس‌ها پرداختند تا ژن ویروس تبخال را به سلول‌های بیمار منتقل کنند. به محض ورود این ژن به سلول و آغاز تولید تیمیدین کیناز، به بیماران داروی ضد تبخال valacyclovir ارائه شد.

این ترکیب به دی‌ان‌ای تبخال حمله کرد و سلول‌های تومور تولیدکننده تیمیدین کیناز خود را از بین بردند.

محققان ۶۶ بیمار مبتلا به سرطان پروستات را به دو گروه تقسیم کردند. شرکت‌کنندگان در این پژوهش که بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ انجام شده بود، بر مبنای شدت بیماری‌ تقسیم شده بودند.

افراد دارای تومورهای با شدت کمتر، با رادیودرمانی درمان شدند، اما به موارد شدیدتر ترکیب رادیودرمانی و هورمون‌درمانی ارائه شد. همه افراد تحت ژن درمانی انتحاری قرار گرفتند.

گروه با شدت کمتر از ۹۷ درصد نرخ بقای بیشتری برخوردارند و این میزان برای موارد شدیدتر تا ۹۴ درصد بود.

بیمارانی که این کارآزمایی بالینی را کامل کرده بودند، تا پنج سال هیچ نشانه‌ای از عود مجدد سرطان مشاهده نکردند.

این تحقیق در مجله Radiation Oncology منتشر شده است.
 
کلمات کلیدی : ژنتيك ، ژن ، تومور ، پروستات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.