نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390925
مشورت از "سردار سلیمانی" در شب کودتای ترکیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: ما توانستیم با اتکا به توانمندی‌های سیاسی و امنیتی خود به سرعت تماس‌های لازم را با مسئولان و مقامات ترکیه برقرار کنیم و نهایتاَ شاید زودتر از دیگران دریابیم که روند اتفاقات به نفع نیروهای کودتا گر نیست.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مصاحبه با میزان، با اشاره به حال و هوای وزارت امور خارجه در شب کودتای ۱۵ جولای ترکیه، اظهار کرد: هیچ کشوری نسبت به اتفاقات همسایگان خود بی توجه نیست وکشورها با توجه به منافع و امنیت ملی خود نسبت به تحولات کشورهای همسایه و هم مرز حساس هستند. اتفاقاتی که در شب ۱۵ جولای در ترکیه افتاد و اخبار آن به سرعت در ایران مخابره شد موجب گردید ما با دقت ویژه‌ای به رصد اتفاقات بپردازیم و این طبیعی بود که ما حتی در آن شب به نیروهای نظامی و مرزی خود اعلام آمادگی بدهیم.

وی ادامه داد: ما توانستیم با اتکا به توانمندی‌های سیاسی و امنیتی خود به سرعت تماس‌های لازم را برقرار کنیم و نهایتاَ شاید زودتر از دیگران دریابیم که روند اتفاقات به نفع نیروهای کودتا گر نیست.

قاسمی تصریح کرد: طبق اصول اساسی جمهوری اسلامی توسل به خشونت و زور برای قدرت گیری بویژه در نظام‌های مردم سالار مذموم است و ما پیرامون اتفاقات ترکیه نخستین اطلاعیه خود را حدود ساعت یک بامداد شب کودتا صادر کردیم و هر گونه توسل به خشونت و زور برای سرنگونی یک دولت قانونی را مردود اعلام کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان، خاطرنشان کرد: ما در شب کودتا تماس های متعددی را با مقامات ترکیه در سطوح مختلف داشتیم؛ ظریف در شب کودتا نافرجام ترکیه تا صبح چندین تماس را با فاصله های کوتاه با مقامات ترکیه برقرار کرد و این امر با توجه به اهمیتی که کشور ترکیه برای ما دارد اجتناب ناپذیر بود.

وی همچنین در خصوص رایزنی های صورت گرفته میان مقامات لشکری و کشوری ما در شب کودتای ترکیه اظهار کرد: ترکیه و بطور کلی همه همسایگان برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردارند، این اهمیت تنها به مباحث سیاسی و سیاست خارجی منحصر نمی شود بلکه به لحاظ مرزهای مشترک، مباحث نظامی، امنیتی و مرزی نیز دخیل هستند؛ بنابر این اگر در شب کودتا در ترکیه، سردار سلیمانی یا سایر مقامات نظامی طرف مشورت قرار گرفتند به این سبب بود که دیدگاه بخش نظامی و دفاعی کشور در رابطه با تحولات و اتفاقات کشورهای همسایه به سبب اشنایی آنها به مباحث مرزی حائز اهمیت است. بنابر این در چنین مواردی همه رصدها و پیگیری ها به وزارت خارجه منحصر نمی شود بلکه نیروهای امنیتی و نظامی نیز ذی ربط هستند.
 
کلمات کلیدی : کودتا در ترکیه+ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۱۹:۲۰:۵۱
بنابر این اگر در شب کودتا در ترکیه، سردار سلیمانی یا سایر مقامات نظامی طرف مشورت قرار گرفتند...
دقت کنید سردار سلیمانی یا سایر مقامات نظامی ....
کلمه ی یا و نه با بکار رفته است. (3931037) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۲۲:۴۳:۱۱
تیتر خبر گمراه کننده است ، و بیننده فکر می کند که ترکیه مشورت گرفته! (3931214) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.