توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426772
پاسخ مقام نظامی ایران به سخنان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سردار سلیمانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۱
مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سخنان «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حضور سردار سلیمانی در سوریه پاسخ داد و درباره حضور نیروهای نظامی ایران و کشته شدن یک أفسر ایرانی در یمن نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران اگر حضور مستشاری در کشوری داشته باشد، آن را رسما اعلام می کند.

سردار یدالله جوانی در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» درباره سخنان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که روز گذشته گفته بود «سفر سردار سلیمانی به سوریه یک نقض محسوب می شود. وی جزو افرادی است که در فهرست(تحریم) قرار دارد و هیچ معافیتی برای سفر او در نظر گرفته نشده است» اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران تحریم های آمریکا را ظالمانه و سیاسی می داند و برای آن مشروعیتی قائل نیست.

تحریم های آمریکا علیه افراد و نهادهای ایرانی را ظالمانه و غیرقانونی می دانیم

وی توضیح داد: جمهوری اسلامی از سال ها قبل که تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکایی ها علیه کشور، نهادها و افراد وضع می شد، همواره عنوان می کرد که این تحریم ها یم نوع تصمیم سیاسی است و مشروعیت ندارد؛ لذا مواضع ایران در مقابل چنین اظهار نظرهایی مشخص است.

معاون سیاسی اسبق سپاه افزود: برای پاسخ دادن به اینگونه اظهار نظرهای مقامات آمریکایی، باید گفت که ابتدا آنها بگویند که لشکرکشی ها و حضورشان در برخی مناطق و کشورهای جهان و همچنین ورود و دخالت شان در دیگر کشورها بر چه اساسی صورت می گیرد و مبنای ایجاد کودتا و اشغال برخی کشورها توسط آمریکایی ها چیست؟ از جمله حضور آنها در کشورهایی نظیر افغانستان، عراق و سوریه که مشکلات زیادی را ایجاد کرده و می کند.

حضور ایران در سوریه به درخواست دولت قانونی این کشور است

وی با اشاره به حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه، یادآور شد: امروز حضور ایران در سوریه به صورت قانونی و برای مقابله با تروریست ها و دفاع از مردم سوریه است. حضور مستشاران نظامی ما در این کشور به درخواست دولت قانونی سوریه صورت گرفته است؛ همانطور که مستشاران نظامی ما در عراق حضور دارند.

سردار جوانی تصریح کرد: با توجه به توضیحاتی که درباره حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه و عراق ارائه شد، بیان اظهار نظرهایی شبیه آنچه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حضور سردار سلیمانی در سوریه عنوان کرده است، برای جمهوری اسلامی قابل اعتنا نیست.

مستشاران نظامی ایران در یمن حضور ندارند

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره مطرح شدن ادعای حضور نیروهای نظامی ایران و کشته شدن یک أفسر ایرانی در یمن نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص هر موضوعی که ورودی داشته باشد، رسما و آشکارا آن را اعلام خواهد کرد، نظیر حضور مستشاری در سوریه و عراق.

این مقام ارشد نظامی تاکید کرد: تاکنون ایران هیچگونه موضوعی را درباره حضور مستشاران نظامی خود در یمن و شبیه آنچه در سوریه و عراق اتفاق می افتد، عنوان نکرده است، لذا مسائلی که در این خصوص عنوان می شود، صحت ندارد.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: البته سیاست جمهوری اسلامی درباره یمن کاملا مشخص است. ما خود را در کنار مردم یمن می دانیم و کشتار مردم بی گناه و مظلوم این کشور را توسط سعودی ها و هم پیمانان آمریکایی و صهیونیستی شان به شدت محکوم می کنیم.
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۰۸:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ ۲۳:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۰:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۵ ۱۲:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۸ ۲۳:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۳۰ ۲۱:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۰ ۲۰:۴۲
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۷:۰۸
 
 
کلمات کلیدی : سردار سلیمانی+آمریکا+سپاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.