نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508843
جزئیاتی از قتل عام خانوادگی در خیابان یخچال
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
مهندس معمار در یکی از هولناک‌ترین جنایت‌های پایتخت، پدر، مادر، همسر و پسر ۱۱ ساله‌اش را کشت و بعد هم به زندگی‌اش پایان داد. در جریان این قتل عام خانوادگی که صبح دوشنبه رخ داد، این جنایتکار ابتدا مادر و پدرش را که از شهرستان راهی تهران شده بودند به قربانگاه کشاند و بعد از کشتن آنها به خانه‌اش بازگشت و همسر و فرزندش را با چاقو از پای درآورد. بعد هم با یک ضربه چاقو به زندگی خود پایان داد.

«ایران» در ادامه نوشت: ساعت ۲ بعد از ظهر دوشنبه ۱۳ شهریور زن جوان برای چندمین بار با تلفن همراه خواهرش  و خانه آنها تماس گرفت اما هیچ جوابی نشنید. قرار بود مادرشان تا ساعاتی دیگر از سفر اروپا به ایران برگردد. به همین خاطر طبق برنامه می‌بایست همراه خواهرش مینو برای استقبال از مادر به فرودگاه می‌رفتند. بی جواب ماندن تماس‌های چند ساعته‌اش با خواهر و شوهرخواهرش، زن جوان را به شدت نگران و دل‌آشوب کرده بود. بنابراین چاره‌ای نداشت جز اینکه به خانه مینو برود. لحظاتی بعد هم خود را به خیابان فکوریان - حوالی خیابان یخچال - و مقابل ساختمان ۶ طبقه رساند که خواهرش ساکن طبقه دوم آنجا بود. زن جوان با نگرانی وارد ساختمان شد و زنگ در آپارتمان خواهرش را به صدا درآورد اما فایده‌ای نداشت چراکه هیچ‌کس پاسخگو نبود. زن جوان با نگرانی به پارکینگ رفت و با دیدن خودروی خواهر و شوهرخواهرش بیشترمضطرب شد. دوباره به طبقه دوم برگشت که این بار ناگهان چشمش به لکه خونی افتاد که روی حفاظ آهنی در آپارتمان پاشیده بود. او که می‌دانست خواهر و شوهرخواهرش با هم به شدت اختلاف دارند و مینو چند بار درخواست طلاق داده بود، با دیدن رد خون به شدت ترسید. تنها کاری که از دستش برمی‌آمد این بود که به سراغ کلیدساز محل برود. دقایقی بعد مرد کلیدساز به آنجا آمد اما زمانی که در را باز کرد و وارد خانه شدند همگی صحنه دلخراشی را پیش روی خود دیدند؛ جسد خونین زن و شوهر جوان روی زمین افتاده بود و پیکرخونین پسر ۱۱ ساله‌شان هم در حمام پیدا شد.

گزارش سه جنایت

دقایقی بعد و با اعلام خبر این جنایت هولناک به پلیس ۱۱۰، تیمی از مأموران کلانتری ۱۲۴ قلهک خود را به آنجا رساند و بلافاصله بازپرس کشیک قتل را باخبر کردند. به این‌ ترتیب بازپرس دشتبان از شعبه دهم دادسرای جنایی به همراه تیم ویژه جنایی راهی محل واقعه شدند.

در بررسی‌های مقدماتی مشخص شد زن ۳۷ ساله - مینو - با ضربات متعدد چاقو از پا درآمده است. این در حالی بود که شواهد نشان می‌داد او تلاش داشته تا از دست عامل جنایت بگریزد اما موفق نشده بود. در چند قدمی پیکر زن جوان، جسد همسرش قرار داشت. پژمان - ۴۰ ساله - نیز با یک ضربه چاقو به گردنش از پا درآمده بود؛ چاقویی هم در دست راستش قرار داشت اما جسد پسر ۱۱ ساله آنها کف حمام افتاده بود. او نیز با ضربات چاقو و به شکل هولناکی به قتل رسیده بود.

سالم بودن در ورودی، قفل بودن در هنگامی که خواهر مینو به آنجا مراجعه کرده بود و پیدا شدن چاقو در دستان پژمان، همه مهر تأییدی بود که عامل این جنایت مرد خانه است. او فارغ‌التحصیل رشته معماری و دارای مدرک فوق لیسانس بود که همسر و پسرش را به قتل رسانده بود و بعد از آن به زندگی خود پایان داده بود.

ناپدید شدن پدر و مادر پژمان

در حالی که پس از تحقیقات تکمیلی دستور انتقال اجساد به پزشکی قانونی از سوی بازپرس جنایی صادر  و تحقیقات در این‌باره آغاز شده بود، کارآگاهان خبردار شدند که پدر و مادر پژمان صبح روز حادثه از کرمان به تهران آمده و در خانه پسرشان - محل جنایت - مستقر شده بودند اما هیچ خبری از آنها نبود و چمدان و سوغاتی‌های آنها در گوشه اتاق به چشم می‌خورد.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در این‌باره گفت: پس از دریافت خبر این جنایت تکان‌دهنده بلافاصله دستورات لازم صادر شد. با توجه به اینکه در ورودی آپارتمان سالم و بسته بود و از طرف دیگر چاقو در دست راست پژمان قرار داشت و گردن قربانیان از سمت راست هدف قرار گرفته بود، فرضیه ارتکاب قتل‌ها توسط پژمان قوت گرفت‌ اما موضوعی که در این میان ذهنمان را درگیر کرده بود ناپدید شدن پدر و مادر پژمان بود.

قاضی محمد شهریاری ادامه داد: زوج میانسال پاسخگوی تلفن‌هایشان نبودند و همین مسأله شک ما را بیشتر برانگیخت. در ادامه تحقیقات، کشف آثار خون روی خودرو شاسی‌بلند پژمان که در پارکینگ خانه پارک شده بود و نیز رد پای خونین در کنار خودرواش این احتمال را قوت بخشید که مرد جوان ابتدا پدر و مادرش را در محلی دیگر به قتل رسانده و بعد از آن به خانه آمده و نقشه دو جنایت دیگر و خودکشی‌اش را طراحی و اجرا کرده است. در نهایت پس از تحقیقات گسترده، اوایل صبح سه‌شنبه محل شرکت عامل جنایت در محدوده خیابان پاسداران شناسایی شد و مأموران پس از حضور در شرکت، با جسد پدر و مادر قاتل روبه‌رو شدند و موضوع را به ما اعلام کردند. به دنبال اعلام این خبر بازپرس پرونده و تیم تحقیق راهی محل مورد نظر شدند.

خیابان گلستان ۴ پاسداران؛ ساعت ۱۰ صبح

آن‌طور که تصاویر دوربین‌های مداربسته نشان داد، محمدرضا - پدر ۶۸ ساله پژمان - صبح دوشنبه همراه پسرش وارد دفتر شرکت شده بودند و اینکه داخل شرکت چه اتفاقی رخ داده معلوم نیست اما دوربین‌ها ۳۰ دقیقه بعد تصویر دیگری از پژمان را ثبت کرده‌اند. این بار پژمان به پارکینگ بازگشته و مادرش را از خودروی پرادو پیاده کرده و وارد دفتر شرکت می‌شوند.

جسد پدر پژمان، داخل اتاق و کنار میز کار و جسد جمیله - زن ۶۰ ساله - داخل سالن و در کنار صندلی افتاده بود. با آنکه وسایل پذیرایی داخل شرکت بازرگانی وجود داشت اما هیچ پذیرایی از زوج نگون‌بخت صورت نگرفته بود. آثار خون داخل آشپزخانه و دستشویی هم دیده می‌شد. انگار عامل جنایت پس از قتل به آشپزخانه و بعد از آن دستشویی رفته و دست‌هایش را شسته و بعد از آنجا خارج شده است. تمامی شواهد هم نشان داده هیچ آثار درگیری و دفاعی از سوی قربانیان دیده نشده و آنها در یک لحظه غافلگیرانه، قربانی شده‌اند.

به گفته شهریاری، بررسی‌ها نشان داده پدر و مادر قاتل حدود ساعت ۹ صبح ۱۳ شهریور به قتل رسیده‌اند و مینو و پسر ۱۱ ساله‌اش هم بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح همان روز کشته شده‌اند. عامل جنایت نیز دقایقی بعد از کشتن همسر و فرزندش به زندگی‌اش پایان داده است. همسایه‌های شرکت، اطلاعات زیادی از مهندس جوان ندارند.

سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ نیز در این‌باره گفت: همزمان با اعلام خبرجنایت‌ها بلافاصله تیم‌های ویژه وارد عمل شدند. پس از کشف اجساد تمامی قربانیان، تحقیقات تخصصی از دیگر اعضای خانواده قربانیان پرونده در دستور کار قرار گرفت و بررسی‌ها در این باره ادامه دارد.

همچنین یکی از همسایه‌ها که در محل نخستین جنایت حاضرشده بود، گفت: اصلا هیچ اطلاعاتی از مهندس ندارم. تنها چند باری دیدم که دوربین و وسایل فیلمبرداری به داخل ساختمان می‌آورد ولی اینکه دقیقا در این شرکت چه اتفاقی می‌افتاد در جریان نیستم.

همسایه‌ها در شوک

همسایه‌های محل زندگی و کار عامل قتل‌ها در شوک هستند و هنوز کسی باور ندارد مرد جوان به ظاهر آرام، مرتکب چنین جنایت تکان‌دهنده‌ای شده باشد.

یکی از زنان همسایه محل زندگی قربانیان که هنوز شوک‌زده و هراسان بود، گفت: زمانی که این جنایات رخ داد ما در خانه بودیم ولی هیچ صدایی نشنیدیم. به نظر این زوج آدم‌های ساکت و آرامی بودند البته از خواهرهای مینو - همسر متهم - شنیدم که او ورشکست شده و آنطور که می‌گفتند رد پای زنی هم در زندگی‌اش به دست آمده است اما انگیزه اصلی این قتل عام همچنان در ابهام قرار دارد.
 
کلمات کلیدی : قتل + قتل خانوادگی + جنایت
 
کیوان سپانلو
Canada
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۲۷:۲۴
با سلام و احترام
لطفن کتاب راز کنترل استرس نوشته ی دیوید فونتانا و کتاب خشونت و امنیت در خانواده نوشته ی ایران دورتر و کتاب کنترل استرس نوشته ی پل مکنا را حتمن بخوانید. (4548692) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.